Tunéziáról legtöbbünknek a tengerpart, a napsütés, a sivatag, a kulturális kalandozás és a különleges, fűszeres ételek jutnak eszébe. A helyi kultúra részét képezik azonban azok a gyógyító és kényeztető kezelések is, amelyeket leginkább az országba utazva lehet igazán autentikus környezetben megtapasztalni. Nyaralásunk során akár több módszert is kipróbálhatunk, így garantáltan kipihenten és újjászületve térhetünk haza.
Gyógyító tengervíz
A thalassoterápia kifejezés a görög thalassa (tenger) és therapeia (gondozás) szavakból ered. A tengervíz gyógyító hatását már az ókori Görögországban is felfedezték, René Quinton biológus 1904-ben pedig tudományos módszerrel bizonyította azt be. Innentől kezdve az orvosok is egyre nagyobb figyelmet fordítottak erre a kezelésmódra, mely során a tengervízben található ásványi anyagok és nyomelemek a bőr pórusain keresztül jutnak be a szervezetbe. A thalassoterápia különösen javasolt hátfájás, keringési problémák és izomfájdalmak esetén, de ma már a stressz enyhítésére, immunrendszer-erősítésre, kozmetikai célra és wellness-élményként is használják. Franciaország után Tunéziában található a legtöbb thalassoterápiás központ: modern létesítményei és szakképzett személyzete bárki számára lehetővé teszi, hogy megfizethető áron használhassa ki a tenger kedvező hatásait, sok helyen pedig a szállodai szolgáltatások részét képezi a kezelés. A terápia számos formában történhet: a legnépszerűbb a meleg tengervizes pezsgőfürdő és a zuhanyzápor, de a vendégek szívesen veszik igénybe a hidromasszázst és az iszapkezelést is. A vendég igényei szerint ezt egészítik ki például gyógymasszázzsal, reflexológiával, szaunával vagy akár a shiatsu-gyógyászattal.
Rituális fürdés és tisztítás
Egy másik tradicionális, testet-lelket kényeztető kezelés a hammam, más néven törökfürdő, amely fontos eleme a muszlim fürdőkultúrának. A hammam a török és arab térségben elterjedt közfürdőkre utal, azonban mára komplett kezeléseket lehet igénybe enni ezen címszó alatt. Ennek során a pórusokat megnyitó gőzfürdőt követően egy felmelegített márványlapon feküdve szappanhabbal dörzsölik át a testet, majd újabb bedörzsölés következik: rendszerint valamilyen illóolajjal kevert tengeri sóval. Ezt követi az agyag- vagy algapakolás, majd egy nagy pihenés után a langyos vizes leöblítés. A fürdők és kezelőhelyiségek általában gyönyörűen, sok helyen apró mozaikokkal díszítettek, melyet félhomállyal és relaxáló zenével tesznek még hangulatosabbá, így már az ott tartózkodás is nyugalommal tölti el az elmét.
A tradicionális kezelések mellett Tunéziában ma már számtalan pihentető, gyógyító vagy épp frissítő kúrában lehet részünk akár egy szállodakomplexumon belül is, legyen szó a legkülönfélébb masszázsokról, infra- vagy finn szaunáról, aromaterápiáról, kozmetikai kezelésekről vagy fürdőkről. A garantált jó idő pedig még inkább hozzájárul ahhoz, hogy teljesen át tudjuk magunkat adni az élvezeteknek.
Forrás: Turizmus Online