Töretlen a kínai turisták utazási kedve – ez derül ki az IPK International és az ITB Berlin felméréséből. Bár a kínaiak átlagos utazásainak időtartama a felére esett vissza 2007 óta, az utazások száma annyival nőtt, hogy a kínai turisták külföldi költése a háromszorosára emelkedett azóta – derült ki a World Travel Monitor felmérésből.
2015-ben a kínai polgárok 45,2 millió nemzetközi utazáson vettek részt (legalább egy éjszakás tartózkodással), nem számítva a makaói és hongkongi utazásokat. Ez plusz nyolcmillió utazást és 23%-os növekedést jelent az egy évvel korábbihoz képest. Ez pedig a turizmus globális növekedési átlagának (5%) a többszöröse. Kína ezzel bebiztosította helyét a világ negyedik legnagyobb küldőpiacaként Németország, az USA és az Egyesült Királyság mögött, immár megelőzve az ötödik helyen álló Franciaországot.
A kínai kiutazások több mint kétharmada ázsiai úti célokba történik, főleg Tajvan, Dél-Korea, Thaiföld és Japán városaiba és üdülőhelyeire. Az ötödik legnépszerűbb úti cél a kínaiak számára az USA, ahol 2,6 millió utazást regisztráltak tavaly. A legkedveltebb európai úti célok között találjuk Németországot, Svájcot, Francia- és Spanyolországot valamint Ausztriát. A kínai külföldi utazások 20%-a irányul európai úti célokba.
A kínaiak külföldi utazásainak döntő többsége szabadidős célú, vagyis nyaralni mennek más országokba az esetek 80%-ában. A legnépszerűbbek a körutazások, bár a városlátogatások is egyre keresettebbek. 2007-hez képest ugyanakkor az átlagos tartózkodási idő a felére csökkent, és öt éjszak körül van most.
A kínai turisták költése ugyanakkor a fenti időszak során jelentősen nőtt és elérte a 77 milliárd eurót. A kínaiak 80%-a szállodában lakik külföldi útja során, elsősorban (62%) a négy- és ötcsillagos kategóriát kedvelik. Ez jelentős eltérés a világátlagtól, amely csupán 40%-ot tesz ki. A kínaiak 80%-a repülővel utazik külföldre, miközben a világátlag csupán 60%. A kínaiak 74%-a foglalja le utazási irodánál vagy irodai katalógusból a nyaralását, ez a világátlag duplája, és a legmagasabb arány a világon.
Forrás: IPK International