A Jókai Mór által Az arany ember című regényben is megénekelt, legendás sziget 1920-ig a török birodalom fennhatósága alá tartozott. Lakói rózsatermesztésből és rózsaolaj-készítésből élő muzulmánok voltak. Később a szigetet Romániához csatolták, az erőmű építésekor árasztottak el vízzel.
Ada Kaleh szigetét, Orsovával és Dubovával együtt 50 évvel ezelőtt áldozták fel, amikor az 1964 és 1972 között a Vaskapu vízierőművet építették. Ada Kaleh romjait áladó jelleggel víz fedi, csak olyankor látszik az egykori mecset tornya és az utcák, épületek maradványai, amikor a Duna áradása miatt leengedik a vizet a gyűjtőtóból - írja a maszol.ro.
Az egykori sziget 1,7 kilométer hosszú, alig fél kilométer széles, elnevezése törökül Erődítmény-szigetet jelent, és 1920-ig Törökországhoz tartozott. Lakossága 100 százalékban törökökből állt, akik rózsatermesztéssel és a rózsa feldolgozásával foglalkoztak. 1920 után a sziget román fennhatóság alá került, ám adószabad terület maradt 1970-ig, amikor a virágzó gazdaságnak véget vetettek, kilakoltatták az ott élőket és elárasztották a szigetet.
A mitológia szerint Herkules itt küzdött meg Keirónnal. Legutóbb nyolc évvel ezelőtt volt látható az egykori földi paradicsom – ahogy az ott élő törökök nevezték. Ilyenkor az egykori lakosok és azok leszármazottai ellátogatnak a helyszínre, hogy a sziget romjait meglátogassák.
A szigetről, elárasztás előtt készült egy dokumentumfilm is:
{youtube|id=A6Td7IqThZ8}
Forrás: maszol.hu