12 országba utazhatnak karantén nélkül a britek

Május második felétől tizenkét országból és térségből lehet karanténkötelezettség nélkül hazatérni a Nagy-Britanniából kiutazóknak - jelentette be pénteken Grant Shapps brit közlekedési miniszter.

A brit kormány rendelete alapján május 17-től a közlekedési lámpákéhoz hasonló színkódos rendszer határozza meg, hogy Angliába mely országokból lehet beutazni a jelenleg általánosan kötelező tíz nap karantén nélkül. Ez a jelenlegi rendszer részleges enyhítését jelenti, mivel a zöld kategóriás országokba az Angliában élők május 17-től turisztikai céllal is elutazhatnak, és visszatérésük után nem kell karanténba vonulniuk. A most érvényes szabályozás alapján - kevés számú, nyomós indoktól eltekintve - tilos külföldre utazni Nagy-Britannia egész területéről. Az utazási tilalom meghirdetett célja a koronavírus-fertőzések - különösen az új variánsok - behurcolásának megelőzése. Az új, színkódos engedélyezési rendszer alapján a brit hatóságok elsősorban a lakosságarányos oltottsági és fertőződési ráták, illetve az egyes koronavírus-variánsok elterjedtségének figyelembevételével sorolják be az egyes országokat a zöld, a sárga és a vörös kategóriákba.

A Downing Streeten tartott péntek esti sajtótájékoztatóján Grant Shapps hangsúlyozta: az egyes besorolásokat a brit kormány folyamatos felülvizsgálja, és a zöld kategóriás országok is figyelőlistán maradnak. A közlekedési miniszter hozzátette: ha a zöld listán szereplő országok járványügyi helyzetében érdemi romlás következne be, a brit kormány habozás nélkül átsorolná ezeket az országokat a szigorúbb kategóriák valamelyikébe. A szaktárca pénteki ismertetése szerint egyelőre Portugália, Izrael, Szingapúr, Ausztrália, Új-Zéland, Brunei, Izland, Gibraltár, a Falkland-szigetek, a Feröer-szigetek, az együtt nyilvántartott dél-atlanti Dél-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek, valamint a szintén együtt szereplő Szent Ilona, Tristan da Cunha és Ascension szigetei kerültek fel a listára.

A minisztérium hangsúlyozza tájékoztatásában, hogy azoknak is koronavírus-tesztet kell végeztetniük indulásuk előtt legfeljebb 72 órával és érkezésük után legfeljebb két nappal, akik a zöld kategóriába sorolt országokból utaznak Angliába, és ha az érkezésük utáni koronavírus-szűrés lelete pozitív, ugyanúgy tíz napra elkülönítésbe kell vonulniuk, mintha sárga kategóriás országokból érkeztek volna. Mindemellett a zöld kategóriás országokból érkezőknek is változatlanul ki kell tölteniük indulásuk előtt a Passenger Locator Form nevű online űrlapot. Ezen több más adat mellett arról is be kell számolni, ha az utazó az indulását megelőző tíz napban olyan országokban járt, amelyekből a brit kormány az új koronavírus-variánsok elterjedtsége miatt megtiltotta a beutazást.

A május 17-től érvényes új rendszerben a pénteki tájékoztatás szerint a sárga kategória a legnépesebb országcsoport. A brit kormány egyelőre ide sorolja Magyarországot és - Portugália kivételével - az összes többi EU-tagállamot, így a brit turisták legkedveltebb nyaralóhelyei közé tartozó Spanyolországot, Görögországot és Olaszországot is. A sárga kategóriás országokból érkezőknek továbbra is tíz napot karanténban kell tölteniük, indulásuk előtt egy, érkezésük után két vírustesztet kell elvégezniük, és az Angliában elvégzendő mindkét szűrővizsgálathoz szükséges eszközöket még indulásuk előtt meg kell rendelniük angliai tartózkodási címükre a brit kormány online felületén. Emellett nekik is ki kell tölteniük a Passenger Locator Form űrlapot.

A vörös kategóriába sorolt országokból csak a brit és az ír állampolgárok, illetve a Nagy-Britanniában letelepedési engedéllyel élő külföldiek utazhatnak be, de érkezésük után nekik a kormány által kijelölt, őrzött szállodák valamelyikében kell tölteniük a kötelező tíznapos karantént. E karantén költsége minden egyes beutazó esetében 1750 font (725 ezer forint), és ezt az utasoknak kell fizetniük. Ez az összeg a szállásköltséget, a szállodához vezető út költségét és a második, illetve a nyolcadik napon kötelezően elvégzendő koronavírus-szűrések díját tartalmazza. A vörös listán szereplő országok között van mások mellett Törökország, India, Brazília és a Seychelle-szigetek.

Forrás: MTI


Friss kutatás:  az utazók közel fele nem köt utasbiztosítást

Friss kutatás: az utazók közel fele nem köt utasbiztosítást 

Pedig a nyaralások során bekövetkező balesetek és betegségek akár milliós költségeket is okozhatnak.
Új trend az európai utazók körében

Új trend az európai utazók körében 

Nyaralás a Balti-tenger lengyel partján.
Elég volt! Mostantól korlátozzák a szelfik készítését az Uffiziben

Elég volt! Mostantól korlátozzák a szelfik készítését az Uffiziben 

Újabb eset borzolja a kedélyeket Olaszországban a múzeumokban viselkedni nem tudó turisták miatt.
Perzselő forróság idején indulás a hűvösebb nyárba

Perzselő forróság idején indulás a hűvösebb nyárba 

Egyre népszerűbb a coolcationing.
Csődöt jelentett a szlovák utazási iroda – ezer utas rekedt külföldön

Csődöt jelentett a szlovák utazási iroda – ezer utas rekedt külföldön  

A Happy Travel több mint 17 éve volt jelen a szlovák utaztató piacon.
Ötcsillagos hely, ahová elmenekülhet a kánikula elől

Ötcsillagos hely, ahová elmenekülhet a kánikula elől 

Ha eddig azt hittük, hogy a régió és az itteni élmények nem tudnak már semmi újat nyújtani, akkor ideje újratervezni.
A hőség miatt nem látogatható az Eiffel-torony

A hőség miatt nem látogatható az Eiffel-torony  

A perzselő hőség szinte egész Franciaországot sújtja, a Météo France mérései szerint hétfőn sok helyen mintegy 38 Celsius-fok feletti értékeket regisztráltak.
Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon?

Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon? 

Az egyik biztosításközvetítő adatai szerint adatai a szerződések száma 9 százalékkal, az átlagdíj pedig 6 százalékkal emelkedett.
Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt

Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt 

Európa perzselő nyara – hol érzik a hőséget a legnagyobb mértékben a turisták?
Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében

Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében 

Az Amazon-alapító luxusesküvője nemcsak látványosság volt, hanem komoly bevételi forrás is, amelyet tüntetések és kritikus hangok kísértek.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.