CET, Budapest új jelképe

A Fővárosi Önkormányzat nemrég vette birtokba a CET épületét, miután a kivitelezők a Fővárosi Ítélőtábla döntése alapján átadták a fővárosnak. Az épületet Budapest új jelképeként képzeli el a városvezetés, úgy, hogy a hangsúlyok változnak, de a már aláirt bérleti szerződések érvényben maradnak. Ez az épület minden, ami Budapestben nagyszerű: egyszerre építészet, gasztronómia, kultúra, design, művészet, régi és új, nosztalgia és innováció egyben.

Termékfejlesztés és márkaalkotás: élményelemek világszínvonalon

Sorozatunkban olyan projekteket szeretnénk bemutatni, amelyek a turizmus szemszögéből is meghatározó jellegűek. Budapest turizmusának hiányossága, hogy limitáltak a turisták által vágyott élményelemek és kevés a valódi turisztikai termék, a modern megoldás. A látogatók szeretik a különleges megoldású dolgokat, azt, ami nagyot durran, amiből az következik, hogy a turisztikai termékfejlesztés azon területeit kell erősíteni, illetve kiemelten kezelni, amelyek az adottságokhoz mérten a lehető legkedvezőbbek a nemzetgazdasági és önkormányzati ágazati bevételeket illetően. A következőkben ezek bemutatására kerül sor, minden hónapban egy-egy nagyszabású projektet kiemelve.

A komplexumról

CET-kisokos:
Elhelyezkedés: Közraktár, Budapest
Megrendelő: Porto Investment Hungary Kft., 2006
Építési időszak: 2009—2011
Eredetileg tervezett megnyitás: 2010. augusztus
Bruttó alapterület: 18.500 m2
Mélygarázs-parkoló alapterülete: 7.500 m2
Vezetőtervezők, ONL: Kas Ooesterhius és Lénárd Ilona
Projekttervező: Marthijn Pool
Projektmenedzser: Káli Béla
Építészet-szakmai elismerés: Autodesk BIM Experience Award., 2008
Hasonló épületek világszerte: Covent Garden – London, Francia Divatintézet – Párizs, Muffatwerk – München, Ferry Building Market – San Francisco

A Ferencvárosi Önkormányzat Építésügyi Hatósági Csoportja 2009. január 9-én adta ki a komplexumra a jogerős építési engedélyt. Az „üvegbálna” a 19. században épült, de a 20. század végére erősen leromlott állagú Közraktárak közé, mellé épült. A terv az eredeti közraktárépületek mintegy 60%-át tartotta meg. Az északon átrium lefedésből induló, délre bálnafej formájúvá dudorodó bővítmény egyetlen a Duna hossztengelyével párhuzamos, dinamikus formát varázsol.

Az átrium 3 szintes, és az eredeti tervek szerint kávézók, kereskedelmi egységek kaptak volna helyet benne. Az épület hátsó részén egy 1050 személyes nagytermet alakítottak ki, a Duna felé néző oldalon pedig egy 200 méteres sétány lesz, ami közvetlen lejutást biztosít a folyóhoz. Az épület mögötti nyitott terasz pedig a Nehru parkhoz fog csatlakozni.

A beruházó eredeti szándéka is az volt, hogy a bálna nem hagyományos értelemben vett bevásárlóközpontként működjön, hanem nagy hangsúlyt helyezett a központ kulturális életben játszott szerepére is. A tervek szerint az itt zajló kulturális eseményeket nem közpénzből kívánják megszervezni, így azok nem lesznek konkurenciái sem a Műpának, sem a Millenáris Parknak.

Az új elképzelés

Az eddig nagy vihart kavart projekt most új, és mindenképp örömteli fejezethez érkezett azzal, hogy a Főváros határozottan törekszik, hogy megállapodásra jusson a kivitelezővel. Most már nincs visszaút, és talán hamarosan be is jelentik majd a megnyitás várható időpontját. Mintegy egy hónapos műszaki és kereskedelmi átvilágítás szükséges ahhoz, hogy felállítható legyen az a menetrend, amely a komplexum minőségi és műszaki hibáinak feltárása, majd a tervezővel való konzultáció után a legfontosabb lépéseket és ütemeket megadva, fokozatosan engedi át az épületet a fővárosiaknak és minden érdeklődőnek.

Elsőként a kapcsolódó közterületek kerülnek majd átadásra, a parkolóház, ami nagyban hozzájárul majd a környékbeli parkolási gondok csillapításához, majd a kerékpárút, ami szintén készen van már.

A kulturális, gasztronómiai, kereskedelmi és közösségi központ újrapozícionálása azt jelenti, hogy nem pusztán egy lesz a sok bevásárlóközpont között, hanem rólunk fog szólni. Rólunk, Budapestiekről, a Dunáról és Magyarországról – nyugodtan úgy is fémjelezhetjük tehát, hogy város- és országimázs-alkotó központról beszélhetünk majd. Ezt két dolog is indokolja: a hely kitűnő és Duna-közeli fekvése, illetve a díjnyertes épület építészeti megoldásai. Az eredetileg CET (Central European Time) elnevezést tehát vélhetőleg nem kell már sokáig észben tartanunk, hiszen nem Közép-Európa lesz a fő üzenet.

A ház megálmodója:
Kas Oosterhuis (61), építész professzor, Delfti Technikai Egyetem
2007 óta a Magyar Építészszövetség tagja
2000-ben nevezték ki a digitalis tervezés professzorává, ahol 20 fős csapatot irányít a nem szabványos és interaktív építészet területén
1990 óta a világ számos egyetemén, akadémiáján és konferenciákon tart előadást

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.