Miről híres Mád?

Miről híres Mád? Megkérdeztem néhány embert, mi jut először eszükbe, ha ezt a nevet hallják. A legtöbben a mondást említették: ott vagyok, ahol a mádi zsidó. Több ismerősöm a Tokaj-hegyaljai jó fehér bort emlegette, de volt aki a rabbiházat, a zsinagógát és a Csodarabbik útját sorolták.

Nézzük hát meg, miért is érdemes Mádra menni, miért olyan keresett a turisták körében Tokaj-hegyalja egyik legnagyobb múltú települése, amely 2002-től a világörökség része. Mád nevét a 15-16. századtól emlegetik együtt a világhírűvé vált tokaji borral. Itt volt a borértékesítés egyik központja, itt határozták meg a tokaji bor árát. Honfoglaló őseink vezére, Árpád egy hegy tetejéről csodálta a panorámát, majd lenyűgözve így szólt: "Ma ád Isten szerencsét e tájon Ond és Tarcal vezéreknek!" Így születhetett meg Mád neve a legenda szerint — tudtuk meg a sajtóból és utazásszervezőkből álló csoportunkat vezető Molnár Attilától, az év idegenvezetője címének birtokosától.

Borarchívum és bortrezor

Utunk első állomásán, az Első Mádi Borház és Bisztróban bizonyították be nekünk, hogy az idelátogatókat hazai, ízes falatokkal fogadják. A neves borásszal, a Szent Tamás Szőlőbirtok és Pincészet főborászával, ifj. Szepsy Istvánnal az Aszúház legalsó szintjén található bortrezorban találkoztunk. Az épületben a tokaji borokat bemutató borarchívum, valamint egy kiállítás található, amelyből a Tokaj-Hegyalja hírnevét megteremtő, több évszázados múltra visszatekintő szőlészetét és borászatát ismerhetjük meg. Modern audiovizuális eszközök színesítik a csapatépítési találkozókat, ahol gyakorolhatják a metszést, használatba vehetik a metszőollót, és részt vehetnek a seregélyek riogatásában.

Borkóstolás közben az ifjú borász arról a koncepciójáról beszélt, hogy a száraz furminttal Tokajt új stratégiai pályára kell állítani. - Tokaj 250 éven keresztül a világ legdrágább borát adta, az első eredetvédelem innen származik, sőt, a földhivatali rendszer is innen indult el az országban, a földérték miatt – avatott be minket ifj. Szepsy István a tokaji borok történelmében. Családunk az 1500-as évektől termel Tokajban borokat, amikor az aszúbor készítése is elindult, így a család és a bor történelme, élete elválaszthatatlan egymástól - tette hozzá. A Szepsy pincészetnek jelenleg 52 hektár megművelt szőlőterülete van hat település 22 dűlőjében, Mád központtal. Ennyi szőlőterületről évente átlagosan 38000 palack szárazbor, 7000 palack aszú és 12000 szamorodni típusú bor készül.

Tudja milyen a mogyoróhéjon sütött hús? A Grillházban kiderül. Az ebédnek helyet adó Gusteau Kulináris Élményműhelyben mint mondják, nem az ételekhez kínálnak borokat, hanem a borokhoz főznek.

A mádi zsinagóga

A kis Botrytis hotelből nyílik remek panoráma a hazai műemlékeink között egyedülálló, 1795-ben épült copf stílusú mádi zsinagógára. Az építkezéshez szükséges köveket az asszonyok és a gyerekek hordták össze, mivel idegen kéz nem érinthette azokat. A II. világháború után a zsinagóga elvesztette eredeti funkcióját, mivel Mád zsidó lakosságának 90 százaléka elpusztult. A teljesen tönkrement épületen 1978-ban állagmegóvási munkákat végeztek, 2002-ben pedig megkezdődtek a restaurálási munkák, melyek több ütemben egészen 2004 áprilisáig, a zsinagóga átadásáig tartottak. A zsinagóga szakszerű restaurálását 2005-ben Europa Nostra-diplomával jutalmazták.

A Csodarabbik útja

A „Csodarabbik útja” zarándokútnak Mád a kiinduló és befejező pontja. A 10 települést érintő 150 kilométeres zarándokút bejárja Tokaj-Hegyalja zsidó emlékhelyeit, épített örökségeit. A zarándokút a mádi Zsidó Kulturális és Információs Központból – a volt rabbi képzőből – indul és ott fejeződik be. Útvonal: Mád – Tarcal – Tokaj – Bodrogkeresztúr – Olaszliszka – Sárospatak – Sátoraljaújhely – Erdőbénye – Abaújszántó – Tállya – Mád. A zarándokút érinti az egykori csodarabbik sírjait, a zarándokok megismerhetik a csodarabbik életét, a hozzájuk kapcsolódó legendákat, az érintett települések egykori zsidó lakosságának történelmével, hagyományaival, a térségben betöltött szerepével. Tokaj-Hegyalja legnagyobb zsidó temetőjében találhatók a hitközség neves rabbijainak, Schwartz Ábrahámnak és Winkler Mordehájnak sírjai.

- Nagyon sokan vannak, akik mádi vagy környéki felmenőkkel rendelkeznek és az őseiket kutatják, akik itt vannak eltemetve, vagy egyáltalán semmit nem tudnak róluk, csak annyit, hogy hajdanán itt éltek. Nekik hoztuk létre a családkutató adatbázist - mondta Frank Mariann, a Csodarabbik útja projektvezetője. A fogadóban találnak szállást a messziről jött zarándokok, akik kiállításon nézhetik meg 10-12 család történetét, a mádi zsidó legendáját, és a kóser konyhát. És, hogy mi történt a legendában szereplő mádi zsidóval? Több magyarázat létezik, de a lényeg, hogy a zsidó fuvaros hajnalban a piacra vitte a portékáit, út közben elaludt, a lovait pedig egy fogadó előtt visszafordították a tréfás cimborák, ő pedig már csak otthon, a háza előtt ébredt fel. Ezért mondják, ha valamit nagyon el akarunk érni és nem sikerül, az a mondás: ott vagyok, ahol a mádi zsidó.


Felpörgött a lakossági hitelezés az Ersténél

Felpörgött a lakossági hitelezés az Ersténél 

Az Erste által kezelt befektetési alapok eszközértéke meghaladja a 2400 milliárd forintot.
Hiánypótló beruházás a Tisza-tónál

Hiánypótló beruházás a Tisza-tónál 

Megnyitotta kapuit a tiszafüredi Kérész Központ.
Erdők és csillagok nyomában a Zselicben

Erdők és csillagok nyomában a Zselicben 

Második alkalommal szervezi meg a Somogy Megyei Erdész és Természetvédő Egyesület a Somogyi Erdők Napja elnevezésű családi programot a zselici erdőben.
Bujtor István és Ötvös Csöpi alakját kelti életre a Budapesti Fesztiválzenekar

Bujtor István és Ötvös Csöpi alakját kelti életre a Budapesti Fesztiválzenekar 

A nyári vitorlás szezont Bujtor István emlékesttel nyitják a Budapesti Fesztiválzenekar zenészei.
Közönség előtt alkotnak a művészek a "Hűség városában"

Közönség előtt alkotnak a művészek a "Hűség városában" 

Csoportos kiállítás és művésztelep a SopronFest keretében.
Ha elvonulna a város zajától...

Ha elvonulna a város zajától... 

Május 17-től kinyitja kapuit a Városháza pop-up park.
Több mint kétmillió eurót fordíthat turisztikai fejlesztésre a Magyar Nemzeti Múzeum

Több mint kétmillió eurót fordíthat turisztikai fejlesztésre a Magyar Nemzeti Múzeum 

Az esztergomi vármúzeum és a zselízi Esterházy-kastély felújítására nyert pályázatot.
Turizmus Konjunktúra Index: a turizmus lehet idén a húzóágazat

Turizmus Konjunktúra Index: a turizmus lehet idén a húzóágazat  

Az ágazat szereplői helyzetüket pozitívnak érzékelték.
Új üzletág igazgató a HotelPremio Group-nál

Új üzletág igazgató a HotelPremio Group-nál 

Fazakas F. János a cégcsoport növekedéséért felel ez év május 1-től.
Stand up, flamenco, örökzöld slágerek: közeledik a pécsi Zsolnay Piknik

Stand up, flamenco, örökzöld slágerek: közeledik a pécsi Zsolnay Piknik 

Ingyenes kultúrális és családi programok június elsején és másodikán.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.