Kedvenc desszertjeink a legszebb kiadásban

Korábban írtunk már a ZAZIE „újragondolatlanul” merész, hamisítatlan magyar konyhájáról. Bíró Dániel élettel és ízekkel teli ételei után nem lehet szó nélkül elmenni az édességek mellett sem: Nagy Gergő szemet gyönyörködtető tányérdesszertjei úgy hozzák a „nagyi konyhája” élményt, hogy egyúttal meglepnek újszerűségükkel.

Honnan és milyen úton érkezett ide a Kopaszi-öbölbe?

A legutóbbi munkahelyem az Anantara New York Palace étterme volt, ahol Bíró Dániellel együtt dolgoztunk és vele érkeztem ide, a ZAZIE-ba. Eredendően cukrász vagyok: a Dobos C. József cukrásziskolában tanultam, a Hungária Szálloda nagy termelőüzemében voltam tanuló, ahol ezt követően cukrászként dolgoztam néhány évig. De a nagyüzemi munka nem ad teret a kreativitásnak, ezért léptem tovább az éttermek felé. Tányérdesszertekkel a budai Haris Parkban kezdtem el foglalkozni, azóta ez szakmai szerelemmé vált – most ezt próbálom minél magasabb szintre fejleszteni.

 

Melyik gasztronómiai irányzatokhoz vonzódik?

Most egyértelműen a magyar konyha és a magyar süteménykultúra bűvöletében élek: megpróbálom a hagyományos ízeket megalkotni a legkorszerűbb technológiákkal és alapanyagokkal.

Mi az első lépés, mikor elkezd dolgozni egy desszerten?

Először mindig az íznek kell meglennie, addig semmi más nem érdekel. Utána foglalkozom azzal, hogy nézzen ki a desszert pontosan – mindig az ízhez igazítom a megjelenést.

Minden desszertbe kerül valamilyen extra hozzávaló?

Az alap mindig hagyományos, egy kis csavarral, ami nem teszi tönkre a klasszikus ízhatást, csak érdekesebbé teszi – ez az, ami miatt a vendég újra akarja majd kóstolni. Ilyen például a mákos gubában a szilvalekvár és a szárított krémsajt – az első falat mindig a felismerés öröméé, a második-harmadik kanál után válik érezhetővé ez az árnyalatnyi csavar, ezzel érem el, hogy ne váljon unalmassá a desszert. Ezért van a madártejben sós karamell, a túrógombócban a szezám íze, ami tökéletesen harmonizál a tejtermékekkel. Mindig jól be kell lőni az arányokat: megtalálni azt a pontot, ami még könnyen befogadható, de mégis jellegzetessé teszi a fogást.

Hány desszert szerepel jelenleg az étlapon?

A gerincétlapon a fenti három: mákos guba, madártej és túrógombóc. Van egy hetente változó business lunch-unk, ahol heti szinten két desszert szerepel – ezeket is igyekszem a magyaros ízvilággal összehangolni. A héten például aranygaluska volt és (az egyik kollégám kérésére) tiramisu.

Milyen alapanyagokat használ?

Ide csak bázisalapanyagok kerülnek be, késztermék, pl. babapiskóta a tiramisuhoz, soha. Mindent én készítek saját kezűleg. Ennek több oka van: egyrészt így elmondhatom, hogy ami a vendég tányérjára kerül, minden elemében az én munkám. Másrészt, ha félkész terméket használnék, nem tudnám úgy beállítani az ízeket, emellett törekszem arra is, hogy teljesen adalékanyag- és tartósítószer mentes desszertek készüljenek.

Mennyi cukrot használ?

Nem szeretem a túlédesíteni a desszertjeimet – emiatt nem tudnék hagyományos receptúrák alapján dolgozni. Minden esetben a minimumra redukálom a cukor mennyiségét, hogy élvezhető legyen a desszert, de inkább a textúrákkal és a megjelenéssel teszem érdekessé – és természetesen a már korábban említett „csavarokkal”.

Hogy kapja meg a desszert a végső megjelenését?

Először fejben összerakom az egészet, majd minden összetevőt felsorakoztatok az asztalon, magam elé veszek egy tányért és elkezdem felrakni. Munka közben látom meg a legjobban, mi hiányzik még, akkor szokott megérkezni a végső ötlet, ami egésszé varázsolja a koncepciót. Fontos, hogy mutatós legyen a végeredmény, de az elsődleges szempont, hogy az ízek passzoljanak egymáshoz és minden íz odakerüljön a tányéron is, ahol szükség lesz rá.

Például a vattacukor a madártej alá?

Igen – itt a vattacukor adja az első benyomást: a fészket, benne a tojás formájú hab-labdácskákkal és a sós karamell öntettel. A vendég előtt öntjük rá a hideg vaníliaszószt, melyben feloldódik a vattacukor. Egyszerű desszert, ami ettől a rituálétól válik különlegessé.

Mik a további tervei, mit szeretne ezek után behozni az étterembe?

A legszebb gyerekkori emlékeim a desszertekhez kötődnek, és a legtöbb sütemény a lakodalmak alkalmával került az asztalra: például a lagzis barack, a kozáksapka, a havasi ház – sorolhatnám az édességeket, melyek lassan már falun is feledésbe merülnek. Ezeket a régi lakodalmas süteményeket szeretném feldolgozni, újra alkotni és tányérdesszert formájában megvalósítani.

Ezt egy gyűjtőmunka előzi meg?

Igen, „első kézből”, régi háziasszonyoktól tanulom meg az eredeti recepteket, majd megpróbálom a mi konyhatechnológiánkkal feldolgozva elkészíteni. A cél ez esetben is az, hogy visszajöjjön a régről ismert íz, de vizuálisan egy szépen kidolgozott, exkluzív monodesszert jelenjen meg a tányéron.


Újdonság: pizza és bor egy palackban

Újdonság: pizza és bor egy palackban 

Az ital az ismert amerikai pizzás gyorsétteremlánc és egy borászat együttműködésében született meg.
Autentikus magyar gasztronómia és ünnepi kreativitás

Autentikus magyar gasztronómia és ünnepi kreativitás 

A Zazie Bistro & Bar császármorzsa standdal hangolódik a karácsonyra.
Ételmentés: rendezvények maradékából segítenek a rászorulóknak

Ételmentés: rendezvények maradékából segítenek a rászorulóknak 

Az élelmiszerpazarlás napjaink egyik legnagyobb kihívása, de szerencsére vannak olyan példamutató kezdeményezések, amelyek változást hozhatnak.
Búcsúzik a szegedi ikonikus vendéglátóhely

Búcsúzik a szegedi ikonikus vendéglátóhely 

A Jazz Kocsma közösségi oldalán jelentette be, hogy három évvel ezelőtti újranyitásukat követően végleg bezárnak.
Már kapható laboratóriumban előállított libamáj

Már kapható laboratóriumban előállított libamáj 

A hízott kacsamáj laboratóriumban termesztett alternatívája ellentmondásos jövőt kínál a termesztett húsipar számára.
Itt az elviteles dobozok legújabb generációja

Itt az elviteles dobozok legújabb generációja 

Több mint 40 ezer alkalommal tették próbára idén a felhasználók a Cup Revolution innovatív, újrafelhasználható dobozrendszerét, amely a Legjobb innováció a körkörös gazdaságért kategóriában érdemelte ki a közelmúltban a CSR Hungary Magyar Üzleti Felelősség Díját.
Jelentős drágulás jöhet az alapvető italok piacán

Jelentős drágulás jöhet az alapvető italok piacán 

A drágulás fő mozgatórugói a kakaó, a kávé és a tea árainak emelkedése, valamint a gyümölcsök és zöldségek magasabb importköltségei.
Mi a kapcsolat egy olasz étterem és a német topgin között?

Mi a kapcsolat egy olasz étterem és a német topgin között? 

A gin szerelmeseinek és a különleges ízek kedvelőinek álmodták meg az ultraprémium gint.
Mit rejt száz éve egy Gerbeaud süteményes doboz?

Mit rejt száz éve egy Gerbeaud süteményes doboz? 

Nem, nem süteményt, valami egészen mást. Ráadásul épp száz éve került a doboz mélyére.
Újbor kóstoló Badacsonyban

Újbor kóstoló Badacsonyban 

Összegyűlik a badacsonyi borvidék színe-java a tradicionális Újbor kóstolóra.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.