TDM konferencia: veszélybe kerülhetnek a turizmusból élő települések?

A Magyar Turisztikai Ügynökség a jelenlegi, TDM-szervezetek számára kiírt GINOP-pályázat visszavonását, majd egy körben történő újrahirdetését javasolja, a Magyar TDM Szövetség azonban ezzel szakmai szempontból nem ért egyet. Többek között erről is szó esett a XVI. Országos TDM Konferenciának első napján.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar TDM Szövetség december 1-jén és 2-án Mórahalmon tartja a XVI. Országos TDM Konferenciát, a csütörtök délelőtti eseményekről Magyarics Gábor, a Magyar TDM Szövetség alelnöke számolt be lapunknak.

Dr. Princzinger Péter, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgató-helyettese „Fókuszban a desztinációk fejlesztése” címmel tartott előadást, mely során felvázolta: az MTÜ a TDM-ek számára kiírt GINOP-pályázat visszavonását javasolja, és egy új kiírását sürgeti, annak ellenére, hogy az első körben pályázók már csak az eredményhirdetésre várnak. A jelenlegi pályázat kétszer kétmilliárd forintos kerettel két körben került kiírásra, az MTÜ azonban ennek összevonását javasolja, vagyis, hogy egy körben, összesen négymilliárd forintos keretösszeggel hirdessék ki a pályázatokat. A javaslat azt követően született, hogy novemberben Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter benyújtotta a nemzeti turizmusfejlesztésről szóló törvényjavaslatot, melynek egyik legfontosabb eleme, hogy közigazgatási egységek helyett a turisztikai térségeket, vagyis a desztinációkat veszi alapul. Ez persze nem azt jelenti, hogy vissza is fogják vonni a jelenlegi pályázatot, arról pedig egyelőre nem esett szó, hogy a javaslattétel milyen fázisban van, és mi ennek a folyamata.

Magyarics Gábor előadásában erre reagálva elmondta: a TDM Szövetség nem tartja jó ötletnek a pályázat visszavonási javaslatát. Hozzátette: a TDM szervezetek 2008 óta úgy működnek, hogy nincs mögöttük jogi szabályozás, vagyis nincs turizmustörvény – ennek ellenére meglehetősen sikeresnek mondható a tevékenységük, a pályázati blokkolással viszont az eddigi rendszer működését is befolyásolják, sok esetben akár el is lehetetleníthetik azt. Az alelnök azt javasolja, hogy a jelenlegi pályázati kört ne vonják vissza, hanem hagyják meg az eredményhirdetésig, és a második kört fordítsák közösen a térségi szintek megerősítésére. Kifejtette, hogy jó ötletnek tartja a márkázható, piacképes térségek kialakítását, azonban ezek elképzelhetetlenek a helyi TDM-ek nélkül. Dr. Princzinger Péter azon felvetésére, hogy az MTÜ a desztinációk lehatárolásával kapcsolatban a TDM Szövetség szakmai együttműködését kéri, Magyarics Gábor elmondta: korábban a szövetség is kereste az MTÜ együttműködését, amely azonban ezidáig nem valósult meg, ezt az MTÜ azzal indokolta, hogy a turisztikai ügynökség új szervezeti struktúrája 2017 tavaszára épül majd fel, ezért nem történt eddig lépés ezirányban.

A TDM konferencia első szekciójában „Kerékpáros és aktív turisztikai fejlesztések 2017-ben” címmel előadást tartott még dr. Révész Máriusz Kerékpározásért és aktív kikapcsolódásért felelős kormánybiztos, valamint részben ehhez kapcsolódva tartott prezentációt a velo.hu-tól Szilasi László „Kerékpársport és kerékpárturizmus kéz a kézben, avagy mit tud Mallorca, s hogy érhetik utol a magyar desztinációk” címmel.

A délutáni pódiumbeszélgetés fő témái a délelőtti előadások által felvetett kérdések voltak, melynek résztvevői dr. Princzinger Péter, az MTÜ vezérigazgató-helyettese, Takács Péter, a MUISZ elnökségi tagja, Könnyid László, az MSZÉSZ alelnöke, Musatics Éva, a MABEUSZ titkára voltak.

A délutáni két szekcióülésen az önkormányzatok és TDM-ek kapcsolatát, valamint a múzeum, mint turisztikai termék témáját boncolgatták. Utóbbival kapcsolatban fontos ugyanis, hogy a régi, vitrines bemutatási móddal szemben megvalósuljanak az új, vendégbarát és interaktív múzeumi fejlesztések, azonban ezeket el is kell adni a piacon, hiszen ezek is attrakciónak számítanak, így itt is fontos a különböző szereplőkkel, többek között a TDM-ekkel való együttműködés.


Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet!

Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet! 

Jó hír a vállalkozó kedvű, városukat szerető budapestieknek: 2024-ben ismét lesz Budapest Tuning ötletpályázat!
Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick

Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick 

A PICK tavaszi kampánya arra buzdítja az embereket, hogy mozduljanak ki a négy fal közül
Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart problémáit

Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart problémáit 

A fővárosi önkormányzat kitiltaná a hajók nagy részét a pesti rakpartról.
Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen

Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen 

Új zenei és művészeti fesztivállal bővül a Szabadtéri Néprajzi Múzeum programkínálata.
Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival

Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival 

A Google Utcakép autói idén tavasszal újra visszatérnek a magyar utakra.
Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák

Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák 

Túraútvonal-szerű kiállításon tekinthetők meg Burger Barna az Országos Kéktúrán készült fotográfiái a Természettudományi Múzeumban
Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez

Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez 

A nagyobb rugalmasságra már a pandémia idején is volt igény.
Kertek a turizmusban,  turizmus a kertekben

Kertek a turizmusban, turizmus a kertekben 

Kétnapos, "Kertörökség a turizmusban" címmel konferencia vette kezdetét szerdán, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat

Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat 

Több mint 80 kerékpárosbarát szolgáltató készül akcióval hétvégén a Föld napjára. 
Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került

Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került 

Az Év Tájházvezetője elismerést és a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége életműdíjat adták át Szentendrén, a Skanzenben.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.