Ahogy arról mi is beszámoltunk, a csődbe ment Baobab Travel utazási iroda ügyében rendőrségi bejelentést tett a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal, miután a hatóság keddi helyszíni ellenőrzése meghiúsult az utazási irodánál. A MKEH közleménye szerint az irodát felszámolták, a munkatársaik nem tudtak meggyőződni az utastájékoztatás meglétéről sem.
Nyereséges működés növekvő adóssággal
Az optenes cégadatokból látszik, hogy az utazásszervező minden évben nyereséggel zárt (2013-ban 1 millió 423 ezer forinttal), ellenben kötelezettségei – vagyis adósságai – egyre emelkedtek, sőt, 2012-ben ugrásszerűen megnőttek az előző évi 17 millió 550 ezer forintról 44 millió 239 ezer forintra, majd 2013-ban 60 millió 769 ezer forintra.
A cégadatokból az is kitűnik, hogy a társaság száz százalékos tulajdonosa annak ügyvezetője, akinek így korlátlan felelőssége van a vállalat ügyeiben. Amennyiben ő törvénysértést követett el – például úgy vállalt szerződési kötelezettséget, hogy tisztában volt vele, hogy nem fogja tudni azt teljesíteni –, akkor a partnerek polgárjogi pert indíthatnak ellene, és akár teljes vagyonával is felelhet a tulajdonos.
A Baobab Travel 12 százalékos vagyoni biztosítékkal rendelkezett 13,2 millió forint értékben, ezen kívül volt 3 százalékos belföldi biztosítéka is 500 ezer forint értékben.
Az utóbbi pár évben folyamatosan csökkent az utazási irodai csődök száma, 2014-ben is csupán egy, viszonylag kisméretű tour-operátor, a Sunport Travel ment csődbe, melynek pórul járt utasai végül 70% kártérítést kaptak.
Forrás: Turizmus Online