Római kori fesztivál a portugál Rómában

Európa csücskében, Portugáliában is elkezdődött az idei turisztikai főszezon. Az Atlanti Óceán menti országba folyamatosan érkeznek a vendégek, nemcsak a fővárosba Lisszabonba, hanem a turisták által kedvelt többi településre is. Főleg franciák, németek, hollandok és kínaiak jönnek nagyobb számban. Erről győződtünk meg az ország északi részében levő Bragában is.

Amikor odaérkeztünk, éppen római kori fesztiválra készültek a nyüzsgő belvárosban. A nyári meleg sokakat vonzott erre a jeles eseményre. Az utcákon korabeli öltözékeket öltött fiatalok jelentek meg. Több helyen szabadtéri színpadot is emeltek, sőt római légiós tábort is építettek sátrakkal, egykor használt kézi fegyverekkel. Ahogy sétáltunk a belvárosban, az egyik színpadon római kori dalok csendültek fel éneklő fiatalokkal és gitárkísérettel. A környező utcákban pedig a feldíszített kézműves sátrakban kedvelt portékákat kínáltak a fafaragók, az ékszerkészítők és a bőrdíszművesek. Egy látványos kovácsműhelyben akítívan dolgozott a mester, mások viszont a régi szövés technikáját mutatták be a turistáknak. A solymárok madaraikkal foglalkoztak, mások pedig az egykori híres római lovas harci szekereket készítették elő a parádéra.

Nemzetközileg ismert búcsújáróhely

A vendégek nem kis örömére sokan fényképezhették és videóra is vették az ünnepi köntösbe öltözött utcák látnivalóit. Ezt követően tovább folytattuk utunkat - ahogy mondják -, ebben a tipikusan portugál városban, amely egyben egyetemi központ is. Így tele van fiatalokkal. Bragát ugyanakkor a portugál Rómának is nevezik, mert az ország vallási központja. Ám a népünnepeken a vallásos elemek jól keverednek a világi elemekkel, amelyek így válnak igazán érdekessé. Ebben a városban a legnevezetesebb látványosság a két tornyú, úgynevezett Sé katedrális, amelyben több építészeti stílus is felfedezhető, a romántól egészen a gótikiáig. Ahogy mondják, ez egy igazi antik imahely. De más vallási épületek, kastélyok is találhatók. Például a Raio palota, amelyet Mexikói Háznak is neveznek. Ugyancsak nevezetes a városháza épülete, mellyel szemben egy barokk szökőkút díszlik. De érdekes volt látni az egykori érseki palotát is, amelyet a XIV. században emeltek és többször át is építettek. Jelenleg városi könyvtár és leveltár működik benne. A turisták által viszont az egyik legkedveltebb hely a Köztársaság tér, a szépséges épületeivel, ahol naponta sokan megfordulnak. A belvárosi séta után autóbuszra szálltunk és a mintegy hat kilométerre keletre levő Jó Jézus templomhoz mentünk, amelyet egy nagy dombon építettek. Ez a római katolikus hívők egyik nemzetközileg is ismert búcsújáróhelye és Portugália leglátványosabb kegytemploma.

Ahol még vizes sikló működik

A barokk stílusú templom-együtteshez egyébként egy monumentális gránitlépcső sor - a Via Sacra - vezet, amelyet érdemes megmászni, mert turisztikai látványosság. Ennek a gyalogos útnak az első szakasza egyetlen ösvényből áll, melynek a lépcsőit kápolnák kísérik vallási képeket felidézve. Például az utolsó vacsorát, a pilátusi ítéletet, vagy Jézus keresztre feszítését. Végezetül pedig az öt érzék díszlépcsősora következik, a látást, a hallást, a szaglást, az ízlelést és a tapintás szimbolizáló öt kúttal. Ezen keresztül értünk fel az Erény Lépcsőjére, amelynek alakjai a hitet, a reményt és a szeretetet testesítik meg. Egyébként nem kis teljesítmény volt a mintegy 120 méter magasan levő templomot sétálva elérni, de a tetőn a város szép panorámája és a templom látványa tárult elénk. Ezen a helyen az is sokaknak jelentett élményt, hogy egyedülállóan itt közlekedik az a vízzel hajtott felvonó, amelyet még 1882-ban létesítettek. Rendszeresen használják ezt a járművet, főleg a családok. A kétezer éves városra letekintve pedig - amelyet egykor a kelták alapítottak, aztán a római adminisztráció központja volt - különleges látványban gyönyörködhettünk. A zarándokhely környékét pedig rendezett parkerdő veszi körül, ahol ösvények várják a sétálni vágyókat. Emellett négy, kényelmes szállodában fogadják a vendégeket, akik csónakázhatnak is a szépen kialakított tavon. 

Városnézés két keréken

Bragában természetesen a vendéglátásra is nagy hangsúlyt fektetnek. Mindezt több étterem, kávézó biztosítja, ahol a minőségi konyhákban készülő helyi specialitásokat is megkóstolhatják a turisták. Így nemcsak a halételeket, hanem például a kacsás rizst is, amely itt népszerű étel. Mindezek mellett az is praktikus megoldás, hogy a városban kerékpárt is bérelhetnek, akik ezt szeretnék. Az érdeklődők ugyanis a két kerekű járművekkel gyorsabban bejárhatják ezt a szép települést.


Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon?

Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon? 

Az egyik biztosításközvetítő adatai szerint adatai a szerződések száma 9 százalékkal, az átlagdíj pedig 6 százalékkal emelkedett.
Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt

Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt 

Európa perzselő nyara – hol érzik a hőséget a legnagyobb mértékben a turisták?
Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében

Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében 

Az Amazon-alapító luxusesküvője nemcsak látványosság volt, hanem komoly bevételi forrás is, amelyet tüntetések és kritikus hangok kísértek.
Hőségriasztás Franciaországban

Hőségriasztás Franciaországban 

A legmagasabb szintű hőségriasztás lép életbe kedden Párizsban és környékén is.
Hétvégén nagyívben kerülje el Zágrábot és környékét!

Hétvégén nagyívben kerülje el Zágrábot és környékét!  

A Horvát Köztársaság Turisztikai és Sportminisztériuma, valamint a Horvát Idegenforgalmi Közösség óriási forgalomra figyelmeztet július 4-én, 5-én és 6-án.
Új pályázat zöld üzenettel: szakmai verseny a turisztikai reklámágazatnak

Új pályázat zöld üzenettel: szakmai verseny a turisztikai reklámágazatnak 

Egy új, most elindított nemzetközi kezdeményezés új szintre emeli a turisztikai promóciót.
Új díszkivilágításban pompázik Traianus császár római piaca

Új díszkivilágításban pompázik Traianus császár római piaca 

Az olasz főváros nevezetességei egymás után kapnak új díszkivilágítást.
Egy fiatalokkal teli ősi bajor város – felfedeztük Regensburgot

Egy fiatalokkal teli ősi bajor város – felfedeztük Regensburgot 

Bajorország szíve, ahol a sétahajót Keplernek hívják, és ahol XVI. Benedek pápának három bronzszobra is van a városban.
Együttműködés a MUISZ és a német-magyar kamara között

Együttműködés a MUISZ és a német-magyar kamara között 

A Német Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) és a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) stratégiai együttműködésről állapodott meg.
Nyár, szünidő és Dubaj

Nyár, szünidő és Dubaj 

A városban számos lehetőség van kulturális, aktív, sőt akár extrém programok kipróbálására.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.