A város alpolgármestere, Huszár István és a település turisztikai marketingért felelős szervezete, az Oradea Tourism igazgatója, Mihai Jurca a minap Budapesten mutatta be a 900 éves múltú, kétszázezer lakosú nagyvárost. Az egykori Partium legfontosabb településén rengeteg fejlesztés történt az utóbbi évek során: két hónapon belül átadják a megújult sétálóutcát és a vár felújítása is befejeződik, így a nyáron már egy igazi ékszerdoboz várja a Nagyváradot felkereső turistákat.
Románia szecessziós fővárosa és gyógyfürdő-központja – így mutatja be a várost egy színvonalas, magyar nyelvű információs kiadvány, ugyanakkor komoly barokk és eklektikus építészeti emlékekkel is találkozhatunk itt. A városkép meghatározó épülete a szecessziós stílusú Feketesas-palota, melynek építését két zsidó származású ügyvéd finanszírozta. (Nagyvárad lakosságának közel 30%-a volt zsidó származású a második világháború előtti időkben.) Az 1908-ban elkészült palotában bálterem, kaszinó, mozi és irodák kaptak helyet.
Szent László és Ady Endre városa – mondja Nagyvárosról a román nemzetiségű turisztikai szakember, és tényleg jól esik ezt tőle hallani. Szent László a monda szerint vadászat közben álmot látott egy erdőben: kolostort kell építenie oda. Így is lett, a templom köré vár épült, így született meg Várad. A vár felújítására 20 millió eurót költött a város. A gyönyörű, ötszög alapú erődítményt olaszok tervezték és osztrákok építették. A hat méter mély várárok termálvízzel volt feltöltve, a törökök csak akkor tudták bevenni, amikor zsarolással kicsalták egy molnárlányból, hogyan lehet leengedni az árokból a vizet. A vár komplex turisztikai hasznosítása évekkel ezelőtt megkezdődött, ott rendezik a karácsonyi vásárt, hamarosan kávézók, éttermek nyílnak az ódon falak között.
A központ másik jellegzetes épülete az Astoria Szálló, amelynek egyik emeleti szobájában egy kerek ablak mögött lakott egykor Ady Endre. Ezt a szobát ma bárki kiveheti. Az alpolgármestertől azt is megtudtuk, hogy a multikulturális városban magyar nyelvű étlappal várják a vendéglősök honfitársainkat. A Szigligeti Színházban magyar nyelvű előadásokat is rendeznek, a nézőtéren gyakoriak a magyarországi vendégek.
A város első számú turisztikai célpontja a katolikus püspökség és székesegyház barokk épületegyüttese, amelyet évente 40 ezer turista keres fel. Mária Terézia támogatásával jött létre a bécsi Belvedere kicsinyített mása. A templomban látható Szent László egyik hermája is.
Egyébként öt felekezetnek van temploma a belvárosban, köztük ott a zsinagóga, amelyet nemrégiben újítottak fel. Különleges látványosság a Holdas templom, amelynek homlokzatán 1793-ban egyedi óraszerkezetet mutatja a hold fázisait.
Városképi jellegű épület még az eklektikus városháza és a tűzoltótorony 1898-99-ből. A turisták előtt nyitva áll a torony, akárcsak a városháza tanácsterme. A városra kitűnő kilátás nyílik a Kálvária-dombról, ahol felépült a helyiek által csak „Gombának” nevezetett kilátó.
2012-ben Románia zöld fővárosa is volt Nagyvárad, nem véletlenül: 30 kilométer hosszú bicikliút szövi át a várost, a hálózat átvezet a határon, egészen Berettyóújfaluig.
A vallási és építészeti emlékek mellett további vonzereje a településnek a gyógyvíz, amelynek jótékony hatásait már rómaiak óta ismerik. Nagyvárad központjától csupán kilenc kilométerre fekszik Félixfürdő, amely Románia második legnagyobb szálláshely-kapacitásával rendelkezik a Fekete-tenger partvidéke után. A fürdőbe az 1970-es években rendszeresen érkeztek izraeli turistacsoportok chartergéppel, azután a láncok megszűntek. A frissen modernizált nagyváradi repülőtérre idén nyártól ismét érkeznek izraeli csoportok: mint az alpolgármestertől megtudtam, most elsősorban nem nyugdíjasok, hanem gyermekes családok.
A városvezetés célja, hogy ne csak átutazzanak a városon a magyar turisták, hanem töltsenek is el náluk egy hétvégét, vagy akár egy egész hetet. A júniusban megnyíló, városi beruházásban, jelentős uniós támogatással megvalósuló Nymphaea Aquapark, 7 kültéri medencével, 12 hónapos nyitva tartással – amelyről már írtunk korábban - a gyerekes családok számára teheti vonzóbbá a települést.
A városban egymást érik a fesztiválok a Szent László Napoktól, a Festum Varadinumon át a Nagyváradi ősz programsorozatáig. 200 étterem és kávézó található Nagyváradon, ahol a helyiek szerint érdekes módon keveredik a magyar és román ízvilág.
A szállodai kínálat is irigylésre méltó a Riserva Wine Spától a Doubletree by Hiltonig és a Ramadáig.
Aki a város környékére is kíváncsi, azt várják Bihar megye természeti látnivalói, az érintetlen természet, a barlangok, a Pádis-fennsík és a Királyerdő.