Przemysl, a legendás erődrendszer

A lengyel város legendájának aranyfedezetéül a K und K (kaiserlich und königlich, magyarul császári és királyi) Monarchia komoly technikai szintű erődrendszere, még inkább az itt kiontott rengeteg vér szolgál.

Ezekben az években emlékezünk az első nagy háború 100. évfordulójára. 1914-15-ben 140 ezer fős K und K hadsereg harcolt az erődrendszerben, köztük negyvenezer magyar baka. A Przemysl erődöt, akik nem látták, a komáromi erőd óriási változatának képzelik. A valóságban ez egy kettős erődlánc, mely koncentrikus körben veszi körül a várost. A külső, 45 kilométeres kör több kilométerre a várostól számos erődből áll. Az erődlánc elemei sem egyformák, a főerődök mellett kisebb, kiszolgáló erődöket is felépítettek. Az iszonyú nagyságrendű építkezés indoka, hogy Przemysl a Kárpátok legalacsonyabb hágóját védte: elestével a támadó orosz csapatoknak szabad útjuk volt Budapest és Bécs felé. A csatározások során Przemyslt egyszer kiéheztették az orosz csapatok, majd az osztrák-magyar haderő visszafoglalta. Az elkeseredett harcokban összességében mindkét oldalról közel százezer katona vesztette életét. A K und K korszak külső erődkörének legjobban megmaradt és leginkább szemléletes eleme, az I. számú (Salis Soglio „) erődláncszem Siedliskában található – kiszolgáló segéderődjeiből hat ma már ukrán területhez került. Muníció szállítására szolgáló liftek, kazamaták, földalatti  járatok, és a legénység szálláshelyéül szolgáló betonhéjú barakkok bonyolult rendszere ráébreszti a látogatót, hogy az itt állomásozó katonák számára ez a hely békeidőben is a reuma és tüdőbaj fészke volt. A külső erődrendszer gyalogosan és kerékpárral is bejárható.



A vérontás nem ért véget, mert ez a terület a II. Világháború előtt, alatt is határterület volt, váltogatva az állami fennhatóságot. Tulajdonképpen szinte egész korábbi történelme során is ide-oda csatolták. A Kárpát-medence eme Achilles-sarkán mindenki erődöt épített. A témában járatlan már el se tud igazodni a nagyjából a San-folyó mellett a szovjetek által kiépített Molotov-vonal, és a németek által létrehozott „Galícia” védelmi vonal bunkereinek szövevényei között. Przemysl külvárosában is találkozhatunk a Molotov-bunkerek egy-két maradványával. Az utak mentén itt is, ott is feltűnnek az egykori véres harcokra emlékeztető tankok és egyéb háborús relikviák.

Katonasírok és múzeumok

Ennyi csata következményeként a várost nemcsak erődrendszerek, hanem temetők láncolata is kíséri. Az osztrák-magyar, a német és az orosz hadsereg katonái nyugszanak itt dicséretes módon ápolt sírkertekben. A Przemyslawa úton juthatunk el az I. Világháborús katonasírok nagy csoportjához. A különféle nemzetek hősi halottait külön sírkertekben helyezték örök nyugalomra, a magyarokat az osztrák-magyar blokk közös sírkövén említik.  A lengyelek dicséretére legyen mondva, látogatásunkkor lengyel nemzeti szalaggal átkötött friss virágcsokor feküdt ezen a jelképes sírkövön. Egy másik, távoli kerületben (Zasanie) a Boleslawa Smialego utcában szintén kialakítottak egy osztrák-magyar sírkertet. Két magyar nemzeti szalagos koszorút a sok magyar turistacsoport által látogatott I.sz. erőd kapuján találtunk egyedül. Jövendő magyar turisták, ne felejtsetek el koszorúval emlékezni a sok tízezer magyar halottra!

A rideg betonerődökben folyó néha békés, gyakran háborús életre Przemysl múzeumaiban látható kiállításokból nyerhetünk életszerű benyomásokat. A Przemysl Nemzeti Múzeum új, elegáns, modern épületében található gazdag gyűjtemények egyike a hírhedt erőd mindennapjait mutatja be, fényképek, katonai uniformisok, fegyverek, tablók, sőt a háborús zajok felidézésével. Voltak magyar nyelvű tábori újságok is, népszerű volt a pipafaragás, nem véletlenül Pipa- és Harangtorony Múzeum is működik a város későbarokk óratornyában. Számos kém igyekezett elvegyülni a város forgatagában: a legnagyobb kárt okozó, lebukása után öngyilkosságot elkövető Redl ezredes többek között e rendkívül fontos erőd kényes titkait is kiszolgáltatta az oroszoknak. Egy másik épületben, a város történelmi múzeumában látható a lengyel és a magyar nép ezeréves kapcsolatát bizonyító ritka sírlelet: a honfoglalás kori magyar harcost, ahogy illik, saját lovával együtt temették el.


Vár Temesvár – bemutatkozott Budapesten a Visit Timișoara

Vár Temesvár – bemutatkozott Budapesten a Visit Timișoara 

Mindössze három óra autópályán, és máris egy másik világ várja az utazót.
Horvátország könnyít a határátlépésen

Horvátország könnyít a határátlépésen 

Horvátország feloldja a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt bevezetett intézkedések egy részét, de további rendelkezéseket vezet be a kockázatok megelőzése érdekében.
Zagorje – Horvátország zöld szíve

Zagorje – Horvátország zöld szíve 

Természeti szépségek, történelmi látnivalók és gasztronómiai élvezetek karnyújtásnyira.
Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország

Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország 

Eddig soha nem látott eredményekkel indították az idei turisztikai szezont.
Jelentősen szigorítják a határellenőrzést a németek

Jelentősen szigorítják a határellenőrzést a németek 

Ezúttal nem a száj- és körömfájásjárvány terjedésének megfékezése az ok – másról van szó.
Elege van a turistákból sok helybélinek a Kanári-szigeteken

Elege van a turistákból sok helybélinek a Kanári-szigeteken  

A helyi hatóságok adatai szerint az idén rekordszámú látogató árasztotta el a Kanári-szigeteket.
Szlovák határellenőrzés: továbbra is érvényben a szigorítás

Szlovák határellenőrzés: továbbra is érvényben a szigorítás 

Még egy hónapig azok a szabályok érvényesek, amelyek április 7-én kerültek bevezetésre.
Interaktív kalandtúrák indulnak Bécsben

Interaktív kalandtúrák indulnak Bécsben 

A fiatalokat megcélzó túra fő célja, hogy a résztvevők jobban megismerjék az osztrák fővárost.
Görögország: szigorúbb szabályok a lakóautósoknak

Görögország: szigorúbb szabályok a lakóautósoknak 

Görögország szigorította a lakóautókra vonatkozó szabályozásokat, ami felháborodást váltott ki a lakóautós közösség körében.
Régi-új szakemberrel bővült Dubaj magyarországi képviselete

Régi-új szakemberrel bővült Dubaj magyarországi képviselete 

Bővül a Dubai Department of Economy and Tourism (DET) magyarországi képviselete.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.