MTÜ: 11 milliárd forint szálláshely-fejlesztésre

Tizenegymilliárd forintos keretösszeggel hamarosan kiírják a hazai szálláshelyek minőségi színvonalának emelését szolgáló pályázatot, ugyanakkor a Balaton, Tokaj és Sopron után további kiemelt turisztikai desztinációkat nevesít a kormányzat – közölte sajtótájékoztatón Guller Zoltán, az MTÜ vezérigazgatója.

Sajtótájékoztatón értékelte a 2016-os évet és adott tájékoztatást a Magyar Turisztikai Ügynökség idei terveiről Guller Zoltán vezérigazgató vasárnap délelőtt. A tavaly májusban a Magyar Turizmus Zrt. és a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmussal foglalkozó főosztályának összevonásával létrehozott turisztikai csúcsszerv vezetője szerint várhatóan 2016-ban is csúcsévet zárt a magyar turizmus. Az első tíz hónap adatai azt mutatják, hogy 6%-nőtt a turisták és általuk a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma, a szállásdíj-bevételek tíz százalékkal bővültek. A növekedés a bel- és külföldi forgalomban egyaránt érezhető volt, de a belföldi bővülés valamivel erőteljesebb volt. Az év utolsó két hónapjában vélhetően folytatódott ez a trend – emelte ki Guller Zoltán.

Ennek fényében elmondható, hogy a magyarországi turizmus 2010 óta folyamatosan bővül, és már 2011-ben meghaladta a 2008-as válság előtti szintet. 2015-ben egyébként 25 millió vendégéjszakát regisztráltak a kereskedelmi szálláshelyeken, a kül- és belföldi forgalom aránya nagyjából azonos volt. A belföldi forgalom növekedésének egyik motorja továbbra is a Széchenyi Pihenőkártya, amelynek tulajdonosai tavaly 10%-kal többet költöttek, mint egy évvel korábban. A Magyar Nemzeti Bank összesítése szerint több mint négymilliárd eurót költöttek hazánkban a turisták, miközben a külföldre utazó magyarok csupán 1,6 milliárdot, így a turizmus egyenlege 2,4 milliárd eurós pozitívumot mutat.

Guller Zoltán arra is emlékeztetett, hogy a statisztikák nem jelenítik meg a hostelekben és a közösségi szállásportálokon, elsősorban az airbnb-n történt foglalások adatait, pedig a Magyar Szállodaszövetség becslései szerint a budapesti vendégéjszakáknak akár a 10-15%-a közösségi alapon kiadott szálláshelyeken realizálódik.

Az állam feladatának tekinti a turistaforgalom növekedési ütemének gyorsítását – emelte ki a vezérigazgató. Ennek érdekében került sor január elsejétől a vendéglátó-ipar áfa 27-ről 18%-ra való csökkentésére, jövőre pedig további adócsökkentés lesz.

A fenti célt szolgálja a tavaly ősszel a parlament által rohamtempóban elfogadott turizmusfejlesztési törvény, amely a termékek helyett a desztinációkat helyezi a fejlesztések középpontjába. A jogszabályok eddig három desztinációt nevesítettek: a Balatont, Sopront és a Fertő-tó térségét, valamint Tokajt és a Felső-Tisza vidékét. A nevesítés mellé konkrét fejlesztési forrás jár, a Balaton esetében ez az összeg 367 milliárd forint. Ebben a pénzből egyebek mellett nagyszabású strandfejlesztés kezdődik még az idén. Sopron esetében a belváros felújítása valósul meg 60 milliárd forintból, a Fertő-tó mellett pedig egyebek mellett egy vadonatúj turisztikai komplexum jön létre 20 milliárdból.

Hamarosan nyilvánosságra kerülnek a Tokaj környékére tervezett fejlesztések, és jön a többi kiemelt turisztikai fejlesztési térség nevesítése, a konkrétumokkal. Ilyen kiemelt desztináció lesz még Budapest, Debrecen és a Hortobágy, Villány és térsége, Sárvár és Kőszeg, valamint Gyula és Békéscsaba környéke.

Az idén elkészül a 20 évre szóló turizmusstratégia, kiírnak egy szálláshely-fejlesztési pályázatot, amelynek célja, hogy a pályázó szálláshelyek egy fokozottal magasabb szolgáltatási színvonalat alakítsanak ki. Ráadásul ezek vissza nem térítendő támogatások lesznek. Támogatni fogják a családbarát fejlesztéseket is. Hamarosan elkezdődik végre a régóta várt új budapesti konferenciaközpont építése. A fejlesztések eredményeként utol fogjuk érni Csehország turisztikai teljesítményét, és megközelítjük Ausztriáét – állította Guller Zoltán.

A Magyar Turisztikai Ügynökség tavaly ötmilliárd, az idén pedig 10 milliárd forintos költségvetésből gazdálkodik, a szálláshely-pályázat kerete további 11 milliárd forint.

Kérdésre válaszul Gajda Tibor stratégiai és turisztikai fejlesztésekért felelős vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy a balatoni fejlesztéseknél elsődleges szempont lesz a szezonhosszabbítás. Véleménye szerint jelenleg „fejnehéz” a balatoni rendezvényszezon: túl sok az esemény a főszezonban, amikor amúgy is tele van vendéggel a tó környéke. Beszélt arról is, hogy ún. borgasztronómiai képzőközpontokat hoznak létre a turisztikai desztinációkban, melyek célja a képzéseken keresztül a gasztronómiai kínálat színvonalának emelése.


Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények

Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények 

Az idei évben különös figyelmet kap a Balaton négyévszakos turizmusa, míg a nemzetközi vendégek közül Szlovákia mutatkozik be különleges gasztronómiájával és kulturális örökségével.
 Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon

Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon 

Látványos nemzetközi snowboard-verseny, tökéletes hó és minden pályán zavartalan nyitvatartás várja a sízőket a hétvégén Mátraszentistvánon.
Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban

Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban 

Egy nappal hosszabb lesz a STRAND Fesztivál.
NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés

NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés 

Visszavonják a társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetet, amely a szálláshely-minősítési tevékenységhez kapcsolódó igazgatási szolgáltatási díjak szabályozását célozta.
Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen

Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen 

A Skanzen házaiba ugyan még nem térhetünkk be, de sétálhatunk, túrázhatunk a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó 75 hektáros területen.
Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából

Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából 

Az idei HoReCa Design Kiállítás, amely a Bútor, Lámpa, Dekor Kiállítás részeként látogatható, számtalan innovatív és különleges termékkel várja a szakmai érdeklődőket.
Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet

Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet 

Az Utazás kiállítás szakmai napján a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szervezésében megrendezésre kerülő konferencián a hazai turizmus szereplői osztották meg tapasztalataikat.
Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban

Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban 

A Mezőgazdasági Múzeum szervezői egyedülálló farsangi kalandra hívják a családokat 2025. március 1-jén a Vajdahunyad várába. Egy napra gyermekeinkből lehet tehenész, lovász, gabonatermesztő vagy szatócsboltos.
PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások

PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások 

A hazai cégvezetők 70 százaléka számít globális gazdaság gyorsulására, 60 százalék a hazai gazdasággal kapcsolatban is optimistán nyilatkozott, míg saját vállalata növekedésében mindössze 39 százalék bízik.
Így zajlott a jubileumi BCEFW

Így zajlott a jubileumi BCEFW 

A Budapest Central European Fashion Week (BCEFW) az elmúlt években a régió egyik legjelentősebb divateseményévé vált, a 15. szezon pedig minden eddiginél színesebb programmal és új nemzetközi együttműködésekkel ünnepelte a közép-európai divatot február 10-16. között.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.