Szabó Róbert, a megyei közgyűlés elnöke (Fidesz-KDNP) kiemelte: a TOP-ban összesen közel 42 milliárd forintos keretet áll rendelkezésre a megye számára.
A több hónapos előkészítő munka során mind a 120 érintett megyei település adott be előzetes projektötletet. A saját tulajdonú menedzsment társaságokat létrehozó Heves Megyei Önkormányzat így összesen 1164 projektjavaslatot gyűjtött össze és készített elő - közölte a hivatal.
A már megjelent tizenöt pályázat közül egy 1,3 milliárd forintos keretűre, kizárólag a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. és a Magyar Közút Nonprofit Zrt. pályázhatott, 4-5 számjegyű utak felújítására.
A további 14 pályázat beadási határideje március 31. és szeptember 16. között záródik. A 18,7 milliárdos keretből helyi gazdaságfejlesztésre 900 millió, turizmusfejlesztésre 2,5 milliárd, óvodák és bölcsődék férőhely növelésére, a már meglévő intézmények fejlesztésére 1,5 milliárd, barnamezős területek rehabilitációjára egymilliárd, ipari parkok infrastrukturális fejlesztésére közel 3 milliárd, városok zöld felületének megújítására 2,5 milliárd, csapadékvíz-elvezetésre pedig 500 millió forint áll rendelkezésre.
Pályázni lehet még kerékpárutak építésére, felújítására, közlekedésbiztonsági fejlesztésre 2,67 milliárd forint értékben. Az egészségügyi alapellátás fejlesztésére 673 millió forint, a nappali szociális ellátás fejlesztésére 500 millió forint érhető el. Szociális városrehabilitációra 1,1 milliárd, helyi foglalkoztatási együttműködésekre egymilliárd forintos, megyei foglalkoztatási megállapodásra pedig 800 millió forintos keret áll rendelkezésre.
Az idén négy további pályázati kiírás várható a TOP-ban, közöttük inkubátorházak, energetikai fejlesztések és közösségi programok megvalósítására lesz lehetőség a településeken - közölték.
Tájékoztatásuk szerint a területfejlesztési pályázatok kedvezményezettjei jellemzően a Heves megyei költségvetési szervek, települési önkormányzatok, illetve az azok tulajdonában álló gazdasági társaságok és társulások, azonban egyes speciális pályázati kiírásoknál ez a kör nonprofit társaságokkal, nemzetiségi, egyházi és civil szervezetekkel bővülhet.
A TOP forrásai országosan 1230 milliárd forint felhasználását teszi lehetővé a megyék és a megyei jogú városok számára. Az 1230 milliárd forintból a megyék 798 milliárd forinthoz juthatnak, amelyből Heves megye 41,69 milliárd forintban részesül. Emellett több mint 387 milliárd forint elkülönített forrás áll a megyei jogú városok rendelkezésére, ebből a keretből Eger 11,08 milliárd forinttal részesül.
Forrás: MTI