Így érthető, hogy a november 12-i szemináriumi napra közel annyian érkeztek az ország különböző pontjáról az idei éves közgyűlés színhelyére, Debrecenbe, ahány szakmai vendéget másnapra, az egynapos, plenáris ülés idejére várnak a szervezők. Gasztronómia terén még van lehetőségük a további fejlődésre a vendéglátóknak is, ezért lehet nagy segítség a szakmának a szemináriumi nap egyik előadása, amelyben Géher Zoltán igazgató és Barka Áron chef de cuisine (Continental Hotel Budapest) saját tapasztalatuk alapján azt mutatták be, hogyan érdemes összeállítani – költség, bevétel és persze a szükséges alapanyagok szempontjából – egy szállodai étterem reggeliztető, déli menüztető és borvacsora programját.
További gyakorlatias és megszívlelendő előadások tarkították a nulladik/első nap programját: aki kora délelőtt időben landolt a program helyszíneként szereplő Kölcsey Központ autótengereket elnyelő garázsában, vagy idejekorán Debrecenbe induló vonatra ült, az meghallgathatta a délelőtti, a világháló jegyében zajló programot. Amely weboldal-optimalizálásról, vendégvélemények megfelelő kezeléséről, valamint a prágai sikersztoriról szólt. Bár a kávészüneti beszélgetésekből egyértelműen kiderült: sokan a szakma hazai képviselői közül még mindig nem értik, hogyan is kerülhetett Prága turizmus ágazati bevételek alapján ennyire a mi fővárosunk elé?
A nap záró előadásaként Kujbus Krisztián (OTP Hungaro Projekt Kft.) a 2014-2020 közötti időszak pályázati lehetőségeit mutatta be, valamint a pályázati rendszer változásait is érintette prezentációjában, bár azért azt hozzátette, hogy senki nincs elkésve, aki még nem ismeri a pályázati lehetőségek részleteit, hiszen a pályázatok első megjelenése majd csak 2015 elejére várható.
A három témát érintő szekcióülések – adó, károkozás jogi oldala, új Hotelstars követelmények – után busz indult a résztvevőkkel Debrecen azon pontjai felé, ahol a hajdúsági város legújabb beruházásait mutatták be a fakultatív program résztvevőinek.
Niklai Ákos: a hazai szállodák foglaltsága nem éri el a 2007-es szintet
Az MSZÉSZ elnöke, Niklai Ákos csütörtökön, a szövetség debreceni közgyűlésén kijelentette: nem elegendő az 50 százalékos foglaltság, "Magyarország érdekében sokkal több vendégre van szükség" - írja az MTI. Egy felmérés szerint a szobafoglalást tekintve Magyarország 25 európai ország közül a 9-10. helyen, az átlag szobaárakat tekintve pedig a 21-22. helyen áll - tette hozzá a szövetség elnöke.
Budapesten a foglalás egy százalékkal javult, így jelenleg 30 európai nagyváros közül a 10. helyen szerepel, a szobai átlagárakat tekintve azonban csak a 27. helyen, ami azt jelenti, hogy igen szerények a szállodai átlagárak a fővárosban - elemezte Niklai Ákos.
Beszámolt arról, hogy 2014-ben a belföldi vendégéjszakák száma 7,3 százalékkal nőtt, ennek 25 százalékát Szép-kártyával fizették. Szövetségük - mint hozzátette - tiltakozott a költségvetési törvényben tervezett, a Szép-kártyák adótartamának növelése ellen. Az elnök jogosnak nevezte a szállodák félelmét, ugyanis ez az adóemelés 10-20 százalékos keresletcsökkenést okozhat. Niklai Ákos ugyanakkor az ágazat nevében örömét fejezte ki, hogy a kormányzat átgondolja, miként kívánja módosítani ezt az elképzelést.
Az MSZÉSZ elnöke a közgyűlésen részletesen elemezte, miért romlott az ágazat jövedelmezősége, s ennek mik voltak már eddig, s még mik lehetnek a következményei. Felsorolása szerint a szállodaiparban létszámleépítés volt, gyengébb (olcsóbb) munkaerőt alkalmaznak (például minimálbérért komoly beosztásban lévőket), s elmaradtak felújítások. Komoly aggodalomra ad okot, hogy ezáltal a szolgáltatások minőségének romlása a versenyképesség visszaesését eredményezheti - jegyezte meg Niklai Ákos.
Ugyanakkor szorgalmazta, hogy tegyék kötelezővé a szálláshelyek Hotelstars harmonizált európai minősítő rendszerét. Mint megjegyezte: Magyarországon már 385 szálloda kapott Hotelstars csillagot, ez a hazai szálláshelyek 60 százaléka, ami nagymértékben növeli a vendégeknek a szállodák iránti bizalmát.
Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere elmondta: a cívisváros elkötelezett a turisztikai fejlesztésekben, az elmúlt két évben 20 milliárd forintot fordítottak elsősorban a nagyerdei övezet megújítására.
A régió turisztikai vonzerejének növelése érdekében a polgármester összefogást sürgetett az önkormányzatok és a turisztikai vállalkozások között. Papp László szerint egy Debrecen, Eger, Miskolc, Nyíregyháza, Tokaj turisztikai együttműködés, összehangolt programkínálat akár több hetes, kelet-magyarországi tartózkodásra is ösztönözhetné a látogatókat.