Aki a borsodi megyeszékhely központjában, a Deák téren sétál rögtön megpillanthatja az egytornyú, copf stílusban épített templomot. Bár kívülről nagyon egyszerűnek tűnik, a belseje azonban annál érdekesebb és gazdagabb. A tárlatvezető Szentkuty Pálné, immár negyedszázada kalauzolja a vendégeket ezen a látványos helyen.
Az ikonosztáz a templombelső legszebb műalkotása
Tőle tudtuk meg, hogy a török elől menekülve soknemzetiségű, főleg görög kereskedők települtek Miskolcra, amit akkoriban a Kassa és Lengyelország felé irányuló kereskedelmi útvonalnak tulajdonítottak. A görögök másik csoportja viszont kézművesként került és dolgozott a városban . Ugyanakkor valamennyien egy nagyobb templomot szerettek volna, amit összefogással meg is valósítottak.
Így a keleti tájolású imahely alapjait - 230 éve - 1785-ben rakták le és több mint két évtizeddel később, 1806-ban szentelték fel.
Ötvösremekek, textíliák, táblafestmények
A templomot végigjárva különleges élményekkel gazdagodhat a látogató. A mellette levő egykori görög iskolában pedig kiállítás várja a vendégeket. Páratlan értékekkel a görögkeleti egyház történetét, hagyatékait, művészeti tárgyait mutatja be. Mindezeket ötvösmunkák, textíliák, ikonok és dokumentumok reprezentálják. Itt három teremben láthatók azok a kincsek, amelyeket hazai ortodox templomokból, parókiákról gyűjtöttek össze.
A kicsiny, de tárgyaiban annál gazdagabb múzeum folyosóján a XVII.-XVIII. században Magyarországon letelepedett görögök egyház- és iskolatörténeti dokumentumait állították ki. Az első terembe lépve egy rekonstruált kápolna tárul elénk, amely az egykori istentiszteleti helyek hangulatát őrzi. Itt kaptak helyet a hazai görögkeleti templomok rézmetszetes felszentelési ikonjai is. A második teremben szövött és hímzett liturgikus textíliák, valamint ötvösművek láthatók. Közülük kiemelkedik az a fémszállal hímzett takaróegyüttes, amelyet Konstantinápolyban készítettek. Az ötvös tárgyak közül balkáni, velencei és magyarországi alkotásokat állítottak ki. A XVIII. századi macedóniai mesterek remekműve az a kehelyből, oltárkeresztből és püspöki gyertyatartóból álló kollekció, amelyek 1721-ből származnak.
Hatvan éve állították helyre
A műemléki védettséget élvező miskolci Szent Háromság ortodox templom a II. világháború harci cselekményei alatt 1944-ben megsérült. Azt követően csak több mint egy évtizeddel később, 1955-ben állították helyre. Azóta pedig - immár 60 éve - folyamatosan szolgálja a híveket és a turistákat Miskolc egyik kiemelkedő idegenforgalmi attrakciója.