Boldogok a boldogiak: megállíthatatlanul szépül a helyi tájház

Tavaly 1100 vendéget fogadtak a boldogi Tájházban. Az ott elhelyezett országos hírű néprajzi gyűjtemény az idei évtől új működési engedéllyel, közérdekű kiállítóhelyként látható, a helyi önkormányzat döntése alapján pedig az érdeklődők ingyenesen tekinthetik meg.

A Hatvanhoz közeli faluban harminc évvel ezelőtt az akkori községi tanács vásárolta meg a mai tájházat, amelyet még 1871-ben – idén 145 éve – építettek. Korábban a helyi kovácsmester otthona volt, amelyet felújítottak és 1987-ben tájházként meg is nyitottak. A falu lelkes lakóinak a munkáját dicséri, hogy közel ezer darabból álló kiállítási anyagot gyűjtöttek össze, amelyet folyamatosan bemutatnak. Közülük a legérdekesebbek és legszebbek a boldogi népviselet elemei és tartozékai. Ezeket ugyanis felöltöztetett bábukon láthatják az érdeklődők.

Három év alatt négy pályázatot nyertek el

A három osztatú, folyosós, úgynevezett hambitusos alföldi parasztház – amelyben benne volt a kovácsműhely és az istálló is – a múlt értékeit hordozza és Boldog legkiemelkedőbb turisztikai attrakciója. Az önkormányzat tulajdona, amelyet a helyi Ujváry Ferenc – egykori helytörténészről és tanítóról elnevezett – Művelődési Ház és Könyvtár működtet. Az a céljuk, hogy a tájházat folyamatosan megőrizzék, karbantartsák és fel is újítsák a régi épületet.

Ennek érdekében az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett Kubinyi Ágoston-program keretében az elmúlt három évben négy szakmai pályázatot nyújtottak be különböző fejlesztések támogatásra – mondta érdeklődésünkre Kepesné Tóth Katalin, a művelődési ház igazgatója. Az önkormányzat felkérésére ő írta a pályázatokat, melyeket elfogadtak és támogatásokhoz jutottak. Először 2013-ban nyertek el 1,6 millió forintot, amelyből egymilliót a tájház utólagos szigetelésére fordítottak. Hatszázezer forintot pedig a boldogi viselettörténeti kiállítás anyagának átrendezésére, illetve Kunkovács László fotóművész helyben készült képeinek bemutatására költöttek.

A program 2014-ben tovább folytatódott. Ekkor 800 ezer forintot nyertek el, és ebből a pénzből a tájház folyosóján – hambitusán – látható oszlopokat újították fel, illetve néhányat ki is cseréltek, a folyosó talapzatát pedig téglákkal burkolták le. Tavaly a tájház hátsó udvarában korszerű vizesblokkot alakítottak ki. Erre támogatásként 1,7 millió forinthoz jutottak, amelyet az önkormányzat ugyanennyivel egészített ki. Ebben az évben újabb pályázatot nyertek kétmillió forint értékben. Ezt a hátsó kocsiszín és közösségi színtér kialakítására fordítják, melyet az önkormányzat egészít ki, a fejlesztést jövőre fejezik be.

Leltárba veszik a kiállított anyagot

Kepesné Tóth Katalin azt is elmondta, hogy a következő években is folytatják a tájház felújítását. Így az utca felőli kerítést korszerűsítik, és szeretnék az értékes gyűjtemény állagát is megóvni. Az önkormányzat pénzt különített el arra, hogy az előírásoknak megfelelően teljes egészében leltárba vehessék a kiállított anyagot. Ezt a munkát már elkezdték, és várhatóan a jövő év végére fejezik be. Ugyancsak a távlati céljaik között szerepel az is, hogy a jövőben nemcsak látogatókat fogadnak, hanem múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tartanak az iskoláskorú gyermekeknek. Ezeknek a témája – egyebek mellett – az évszakokhoz kötődő ünnepekhez, a szokásokhoz kapcsolódik. Nyáron például a boldogi lakodalmasról, ősszel a kukoricatörésről tartanak foglalkozásokat. A tájház emellett hagyományőrző műhelyként is szolgálja a közösséget.

Paprikafesztivál és aratóünnep

A helyiek már készülnek a legközelebbi programokra. Így például augusztus 20-án tartják – immár 15. alkalommal – a Paprikafesztivált és aratóünnepséget. Ez azért fontos a helybeliek életében, mert Boldogon nagy múltja és hagyománya van a paprikatermelésnek. Emellett a dolgos kezű gabonaaratók ünnepe is lesz aznap, amikor a tájháztól a katolikus templomhoz vonulnak a résztvevők, ahol megáldják a régi aratóeszközként használt kaszát. A civil szervezetek és a baráti társaságok pedig finom ételeket főznek, és azok elfogyasztására invitálják a résztvevőket. A program aratómulatsággal és tűzijátékkal zárul majd.

Szeptember 24-én Mihály-napi vásárra és vigadalomra várják a közönséget. Ekkor a kézművesek, az őstermelők vásári hangulatot teremtve mutatják be és ajánlják portékáikat. Emellett az érkezők népi játékokba kapcsolódhatnak be és kipróbálhatják az íjakat is.


Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények

Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények 

Az idei évben különös figyelmet kap a Balaton négyévszakos turizmusa, míg a nemzetközi vendégek közül Szlovákia mutatkozik be különleges gasztronómiájával és kulturális örökségével.
 Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon

Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon 

Látványos nemzetközi snowboard-verseny, tökéletes hó és minden pályán zavartalan nyitvatartás várja a sízőket a hétvégén Mátraszentistvánon.
Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban

Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban 

Egy nappal hosszabb lesz a STRAND Fesztivál.
NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés

NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés 

Visszavonják a társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetet, amely a szálláshely-minősítési tevékenységhez kapcsolódó igazgatási szolgáltatási díjak szabályozását célozta.
Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen

Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen 

A Skanzen házaiba ugyan még nem térhetünkk be, de sétálhatunk, túrázhatunk a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó 75 hektáros területen.
Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából

Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából 

Az idei HoReCa Design Kiállítás, amely a Bútor, Lámpa, Dekor Kiállítás részeként látogatható, számtalan innovatív és különleges termékkel várja a szakmai érdeklődőket.
Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet

Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet 

Az Utazás kiállítás szakmai napján a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szervezésében megrendezésre kerülő konferencián a hazai turizmus szereplői osztották meg tapasztalataikat.
Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban

Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban 

A Mezőgazdasági Múzeum szervezői egyedülálló farsangi kalandra hívják a családokat 2025. március 1-jén a Vajdahunyad várába. Egy napra gyermekeinkből lehet tehenész, lovász, gabonatermesztő vagy szatócsboltos.
PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások

PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások 

A hazai cégvezetők 70 százaléka számít globális gazdaság gyorsulására, 60 százalék a hazai gazdasággal kapcsolatban is optimistán nyilatkozott, míg saját vállalata növekedésében mindössze 39 százalék bízik.
Így zajlott a jubileumi BCEFW

Így zajlott a jubileumi BCEFW 

A Budapest Central European Fashion Week (BCEFW) az elmúlt években a régió egyik legjelentősebb divateseményévé vált, a 15. szezon pedig minden eddiginél színesebb programmal és új nemzetközi együttműködésekkel ünnepelte a közép-európai divatot február 10-16. között.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.