Az agrártudományok oktatásának helyet adó Böszörményi úti egyetemi campus botanikus kertjében található arborétumot 70 hallgató tisztította meg a jövedék facsemetéktől, szívós cserjéktől, futónövényektől. Reggeltől késő estig rendezték a terepet – tudtuk meg Kövér Lászlótól, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzata (DEHÖK) Környezetvédelmi Bizottságának oktatói társelnökétől.
Tó, dúcetető, odúk
Majd berendezték a kertet. Kialakították a környéken élő békák szaporodóhelyéül, a madarak ivó és fürdőhelyéül szolgáló, műanyag medencés, kaviccsal körberakott, apró tavat. Dúcetetőt is építettek mellé a madarak téli etetése céljából. A fákra különböző típusú madárodúkat helyeztek ki. Minden odúba megfelelő átmérőjű lyukat fúrtak. Pl. 28 milliméterest a kékcinegének, 32 milliméterest a széncinegének, nyaktekercsnek, és egyéb, hozzájuk hasonló fajoknak. Felerősítették a fára a veréblakótelepet, denevér-, és macskabagoly odút is. Békamenedéket is kihelyeztek az avarral borított talajra. A lefelé fordított virágcserépbe bejáratot is vágtak. Az agyagból készült „békavár” védelmet ad a kétéltűeknek a nappali forróságban. A darázsgarázs soklyukú fahasábokból felrakott emeletes építmény, a darazsak szaporodását szolgálja, búvó-és lakóhelyet ad a rovaroknak. A sünvár a sünöknek kínál fialó, és telelőhelyet. Az egérvár az apró rágcsálók szaporodó helye, és a fülesbaglyok éjszakai gyorsétkezdéje is egyben. A filagória ereszének alján kialakított mesterséges fecskefészkek alatt fecskepelenka is van. Ez a fecskék ürülékének felfogását szolgálja.
Természetszeretet
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 2000-ben indította madárbarát programját laikus embereknek, hogy ők is tehessenek környezetük biológiai sokfélesége megőrzéséért. A programnak készült óvodai és iskolai változata is, a debreceni az első egyetemi kert. Kialakítása a DEHÖK-höz és a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszékéhez kötődik. Félmillió forintba került létrehozása, melyet a diákönkormányzat finanszírozott saját forrásából. A HÖK tervezi a kert bővítését, pl. fotós leshely kialakítását. Ezt csak pályázati forrásból tudják megvalósítani, ezért figyelik a lehetőségeket. Céljuk az egyetemi polgárok természetszeretetének kialakítása. A más egyetemekről érkező diákok, főként a biológus, a vadgazda, a környezetmérnök szakosok oktatójukkal látogathatják a kertet, vagy helyi szakvezetőt kérnek a kert tanulmányozásához. A botanikus kert egyben rekreációs tér is, mely mindenki által ingyenesen látogatható.