A cég nemrégiben a Bükki Kör tagjainak megbízásából készített ezer fős, nem reprezentatív országos primer kutatást, amelyben többek között azt vizsgálta, hogy a különböző korosztályú hazai utazók mennyire választanak tudatosan fenntartható szolgáltatásokat az utazásaik megtervezésekor. A felmérés szerint a fiatalabb korosztályok válaszadóinak több mint 70 százaléka, az idősebbek 80 százaléka már a fenntartható szolgáltatásokat keresi. A különbségek elsősorban a büdzsé tervezésében jelentkeznek.
A kutatásban részt vevők válaszai alapján a 18-25 éves korosztály fókuszál legkevésbé fenntartható szolgáltatásokra: 32 százaléka ugyan mindenképp előnyben részesíti a fenntartható módon működő szolgáltatókat, azonban 37 százalékuk csak akkor, ha árban nem sokkal drágábbak ezek a szolgáltatások, így összeségében a válaszadók 69 százaléka törekszik valamilyen szinten a fenntarthatóságra.
A 26-35 évesek körében a válaszadók 29 százaléka részesíti mindenképpen előnyben a fenntartható módon működő szolgáltatókat, 42 százalékuk pedig akkor, ha nem sokkal kell többet fizetniük a fenntartható programokért, így a válaszadók 71 százaléka foglalkozik ezzel a kérdéssel az úticél kiválasztása során.
A 36-45 évesek körében is jellemző az árérzékenység: ugyan a válaszadók 74 százaléka számára fontos a fenntarthatóság, azonban mindösszesen 29 százalékuk választja mindenképp a fenntartható módon működő szolgáltatókat, 45 százalékban pedig csak akkor, ha nem jön ki drágábban a pihenés, ha ilyen szolgáltatásokat választanak.
Sokkal tudatosabban választanak fenntartható úticélokat a 46-65 év közöttiek, akiknek már a 36 százaléka nyilatkozta azt, hogy mindenképp törekszik a fenntartható programok kiválasztására, míg 43 százalékuk számára pénztárca függő, hogy milyen szolgáltatásokat vesznek igénybe.
A 65 év felettiek körében azokat kérdezte meg a cég, akik rendszeresen utaznak. Ennek a körnek az 54 százalék a mindenképp előnyben részesíti a fenntartható módon működő szolgáltatókat, 29 százalékuk pedig akkor, ha árban nem sokkal drágábbak.
A fenntarthatóságra törekvés ugyanakkor még csak kis mértékben jelenik meg az utazási eszközök kiválasztásában: a válaszadók 74 százaléka saját autóval indul nyaralni, pihenni, és a desztináción belüli közlekedéshez is csak a válaszadó 33 százaléka választja a helyi közösségi közlekedést.
Forrás: Innotime Hungary / Turizmus Online