„Az előterjesztés elfogadásával elérni kívánt közpolitikai cél” című alfejezet alatt a következő olvasható:
„A magyar turizmus versenyképességének alapfeltétele, hogy a keresleti igényeknek megfelelő mennyiségű és képzettségű munkaerő rendelkezésre álljon. Figyelemmel a Covid-19 járvány turisztikai munkaerőpiacra gyakorolt negatív hatásaira, indokolt lehet – átmenetileg – egyes harmadik országból érkező munkavállalók ideiglenes letelepedésének és munkavállalásának egyszerűsített engedélyezése. Fontos szempont, hogy az egyszerűsített vízumot körültekintően meghatározott feltételekkel, csak bizonyos országok állampolgárai vehetik igénybe, a nemzetbiztonsági érdekek teljes figyelembevételével.”
A Jelen cikke szerint az előterjesztés ezután azt javasolja, hogy a kormány kérje fel az érintett tárcákat arra, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. szakmai bevonásával vizsgálják meg az egyszerűsített turisztikai munkavállalói vízum bevezetésének lehetőségét, és dolgozzák ki a bevezetéshez szükséges intézkedéseket.
Az anyag kitér arra, hogy a turizmus – az évtizedes prosperálás ellenére – már a koronavírus válságot megelőző időszakban munkaerőhiánnyal küzdött a magasabb szakképesítést nem igénylő munkaterületeken. Az unión belüli szabad munkaerőáramlás lehetővé tette, hogy a kelet európai tagországok polgárai Nyugat-Európába vándoroljanak ezeknek a munkáknak az elvégzésére. A magyar turizmus-vendéglátás ezért már a válságot megelőzően is „fokozódó munkaerőkínálati kihívásokkal küzdött szintén a magasabb szakképesítést nem igénylő munkahelyeket illetően”.
A cikk szerint a kormány gazdaságvédelmi intézkedései nem voltak elégségesek, a turisztikai ágazatot rengetegen hagyták el az elmúlt években. Ráadásul az elbocsátottaknak csak egy része ment vissza az ágazatba azt követően, hogy a vendéglátás lassan kezdett magához térni. Az előterjesztésben azt áll, hogy a kormány becslései szerint jelenleg 20-30 százalékkal kevesebb a turizmusban és vendéglátásban a dolgozók száma. Az előterjesztés szerint a helyzetet tovább nehezíti a drasztikusan növekvő bérigény és a fluktuáció is.
Ebben az is olvasható, hogy már jelenleg is Ukrajnából, Vietnámból és más országokból próbálják a turizmusból élő vállalkozások enyhíteni a munkaerőhiányt, azonban a bürokratikus akadályok lassítják az elégséges munkaerőbeáramlás folyamatát. Ezt a munkaerőhiányt kívánja nem uniós tagországból érkező külföldiekkel orvosolni a kormány, és ezért tartaná szükségesnek a munkavállalás egyszerűsített engedélyezését. A koncepcióterv készítői országokat is javasolnak: Ukrajnát, Szerbiát és Vietnámot. A tervek szerint a vízum 24 hónapra szól, de meghosszabbítható. Több feltétel mellett az igénylőjének rendelkeznie kell szálláshellyel, érvényes munkaszerződéssel, amelyet egy Magyarországon üzemelő turisztikai vállalkozással kötött, illetve az igénylő bérének fedeznie kell a magyarországi tartózkodásának költségeit.
A Jelen szerint az előterjesztés készítői nagyságrendendileg 32 ezer, nem uniós államból származó külföldi munkavállaló érkezését reméli a programtól.