A Szegedi Vadaspark gyűjteményének egyik legnagyobb büszkesége az a fakó keselyű pár, amely egy államközi együttműködés keretében érkezett Szerbiából. A fiókakorukban folyóból kimentett madarakat nem lehetett szabadon engedni, így előbb a palicsi állatkertbe, majd Szegedre kerültek. A cél a szaporításuk volt, amely kihívásnak eleget is tett a pár, viszont eddig nem sikerült a tojásukat maguk kikölteniük, ebben a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei voltak segítségünkre. Idén tavasszal azonban ügyesebbek voltak, és áprilisban kikelt az első keselyű fióka a Vadasparkban. Nem véletlenül nem adtunk hírt akkor a fontos eseményről, így is biztosítani akartuk a nyugalmas, zavartalan költést.
A fakó keselyű az Európában is előforduló keselyűfajok egyike, amely hatalmas területen elterjedt Ázsia középső részétől Észak-Afrikáig, Európában az Ibériai-félszigeten, az Alpok vidékén és a Balkánon, igaz, az egyedsűrűsége nagyon alacsony. A kontinensünkön összesen kb. 32-34 ezer pár él, egyes területeken kihalt. Magyarországon kóborló egyedeivel lehet nagy ritkán találkozni. Leginkább a mérgezések veszélyesek rájuk, pontosabban a ragadozók elpusztítására kihelyezett mérgezett tetemek, valamint az állattenyésztésben használt gyógyszerek is gátolhatják a szaporodásukat.
A nagyméretű madarak kifejezetten dögökkel táplálkoznak. A monogám párok magas fákra és sziklapárkányokra rakják fészküket, 1-2 tojásuk viszonylag hosszú idő alatt, kb. 50 nap alatt kel ki, majd 4 hónapos korukban repülnek ki a fiókák. A Vadaspark első szülőkkel nevelkedő keselyűfiókáját a látogatók is megtekinthetik.
Forrás: Szegedi Vadaspark