Ezek az utazni vágyók járnak jól a 3. oltással

A közelgő negyedik hullám, és egyes oltóanyagok hatékonyságával kapcsolatatban megjelenő kérdőjelek nyomán itthon megkezdődött az oltások harmadik dózisának beadása. Utazás szempontjából nagyon nem mindegy, ki melyik oltást kapja. Nagyon úgy tűnik, hogy a Szputnyikosok ráoltással sem tudnak utazni - írja a Pénzcentrum.

A Magyarországon használt oltóanyagok közül EMA (Európai Gyógyszerügynökség) engedélye a Pfizernek, a Modernának, a Janssennek és az AstraZenecának van, a Sinopharmot a WHO ismerte el, az orosz Szputnyikot viszont egyik szervezet sem, éppen ezért ezzel az oltást sokkal kevesebb országba lehet jelenleg utazni. A Reuters értesülése szerint őszig nem is várható, hogy az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyja a Szputnyikot, holott számos vizsgálat szerint az orosz vakcina végeredményben hatásosabb, mint a kínai.

Vannak országok Európában, amelyek elfogadják a WHO-jóváhagyott vakcinákat is a szabad belépéshez, nem csak azt, amit az európai gyógyszerhatóság engedélyez. Ilyen például Spanyolország is.

A közelgő negyedik hullám miatt a harmadik oltás lehetőségét Európában Magyarország biztosította elsőként, az időpontfoglalás a harmadik oltásra gördülékenyen zajlik - nyilatkozta a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára. A harmadik oltás beadására azért van szükség, mert a vírus új mutációinak, így a delta variánsnak a terjedése rendkívül gyors. A harmadik oltás főleg az idősek számára lehet fontos, akiknél lassabban alakul ki az immunitás, valamint a krónikus betegek csoportjában - emelte ki. Tájékoztatása szerint a harmadik oltásra a háziorvosoknál is lehet jelentkezni, valamint a központi oltóhelyeken - országszerte 78 kórházban - zajlik a vakcinák beadása. A szakértők szerint a harmadik oltás beadásának nincs egészségügyi kockázata, így bárki, aki igényli, megkaphatja.

Persze pontosan szabályozzák itthon, melyik oltás után mit kaphatunk, e szerint:

    AstraZenecára adható Pfizer, Moderna és Sinopharm,
    a Janssen vakcinára Pfizer, Moderna és Sinopharm,
    a Modernára Janssen, Sinopharm és AstraZeneca,
    a Pfizerre Janssen, Sinopharm és AstraZeneca,
    a Sinopharmra Pfizer, Moderna, AstraZeneca és Janssen,
    a Szputnyikra Pfizer, Moderna és Sinopharm.

Fontos tudni, hogy a második oltás után 4-6 hónap után igényelhető csak a harmadik vakcina.

Amint látszik, az eljárásrend szerint a kínaival oltottak kérhetik harmadiknak a Janssen vakcináját, a Szputnyikosok viszont nem. Márpedig ez az egyetlen egydózisú vakcina, csak ebből elég egyet beadni az unióban elfogadott védettséghez – írja az Okosutas. Azt javasolják, hogy akit kínaival oltottak és utazni szeretne, mindenképp a Janssent válassza harmadiknak: ennek felvételét igazolva már szabad az utazás, teljesen mindegy, mit kaptunk korábban. A Szputnyikosoknak viszont maradnak azok az országok, ahova beengedik őket, vagy plusz tesztek készítése.


Forrás: Pénzcentrum


Jön a Társasjátékok Éjszakája

Jön a Társasjátékok Éjszakája 

Június 7-én országszerte számos egyedi programmal várják a társasjáték-rajongókat.
Múzeumok Éjszakáján ezt a helyszínt ne hagyja ki!

Múzeumok Éjszakáján ezt a helyszínt ne hagyja ki! 

Ugyanis annyira különleges és sosem látogatható – ha most kitárul a kapuja, érdemes felkeresni.
Aranyáron kelnek el művei világszerte – most alkotásai a Városligetben láthatók

Aranyáron kelnek el művei világszerte – most alkotásai a Városligetben láthatók 

Világsiker után hazai premier: a festő, akit London, New York és Hongkong is ünnepel.
Jön a tatai korhű török fesztivál

Jön a tatai korhű török fesztivál 

Látványos hadijátékok színhelye lesz a pünkösdi hétvégén a tatai Öreg-tó partja.
Állandó áramlásban – kortárs horvát képzőművészeti kiállítás az Andrássy úton

Állandó áramlásban – kortárs horvát képzőművészeti kiállítás az Andrássy úton 

Keveset tudunk a kortárs horvát képzőművészetről, pedig a kultúra is fontos vonzereje lehetne annak az országnak, amely egyébként a magyar turisták legkedveltebb külföldi úti célja.
Hamarosan Belvárosi Kutyafesztivál

Hamarosan Belvárosi Kutyafesztivál 

Családi programokkal hívják fel a figyelmet a felelős kutyatartásra és az árva állatok örökbefogadására a Belvárosi Kutyafesztiválon szombaton Budapesten, az Olimpia Parkban.
Pünkösdi szezonnyitó esemény Siófokon

Pünkösdi szezonnyitó esemény Siófokon 

Az eseményen az is kiderül, hogy melyek lettek Siófok város borai 2025-ben.
Élő hagyományok és közösségek a Skanzenben

Élő hagyományok és közösségek a Skanzenben 

2025. június 8–9-én, vasárnap és hétfőn, immár 14. alkalommal rendezi meg a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum a Pünkösdi Örökség Ünnepet.
Már közel nyolcezer nevezés a hétvégi ALDI Női Futógálára

Már közel nyolcezer nevezés a hétvégi ALDI Női Futógálára 

És még nem zárult le a nevezési határidő.
Művészet, design, dizájnerek: mit mutat a kreatívipar legújabb felmérése?

Művészet, design, dizájnerek: mit mutat a kreatívipar legújabb felmérése? 

A teljes magyar divat-, design-, szépség-, valamint játékipari szektort érintő, átfogó felmérést kezdeményez a Magyar Divat & Design Ügynökség.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.