A sajtótájékoztató szerint a szervezők május 31-ig várják több kategóriában (kis és nagy falvak, közép- és nagyvárosok, illetve Budapest kerületei) önkormányzatainak jelentkezését. A verseny díjmentes, de a szép, zöld környezet iránt elkötelezett települések nagyon sokat nyerhetnek általa. A virágos, ápolt környezet a turizmus előfeltétele, de megmozgatja és öntevékenységre ösztönzi a helyben lakó közösségeket is. A verseny kiírója a Nemzetgazdasági, a Földművelésügyi, az Emberi Erőforrások, a Belügyminisztérium, Budapest Főváros Önkormányzata és számos alapítvány, valamint szövetség. A Magyar Turizmus Zrt. pedig kiemelt projektként kezeli a mozgalmat, jelentette ki Mártonné Máthé Kinga belföldi igazgató. Prutkay János, a Virágos Magyarországért Szervező Bizottságának elnöke ismertette a huszonkettedik alkalommal meghirdetett verseny kiemelt témáját, mely tekintettel a 2016-os Szent Márton és a reformáció 2017-es emlékévére, a templomok és vallási épületek környéke, a temetők gondozottsága lesz. A jelentkezéseket a www.viragosmagyaroszag.hu honlapon várják.
A magyar megmérettetés része a 12 országot átfogó Európai Virágos Városok és Falvak versenyének (Entente Florale Europe), mely 1975-ben indult, és mára a legnagyobb civil szerveződésnek számít, hiszen 55 millió embert mozgat meg. Hiszen nemcsak az önkormányzatok közparkjai, hanem a helyi lakosok saját kertje, az ablakokba kitett balkonládák, a házak előtti virágágyások alakítják ki az összképet. Kunczené Fellegi Katalin (fővédnök) ismertetése szerint az elmúlt két évtizedben közel 50 magyar település vett részt az európai versenyben, 8 arany-, 22 ezüst-, 10 bronz- és 10 európai érmet nyerve. 2015-ben városi kategóriában Siófok, falu kategóriában Balatongyörök képviseli Magyarországot az európai megmérettetésen. A díjátadó gálára szeptemberben Bristolban kerül sor.
Siófok a nemzetközi versenyen 1997-ben már arany minősítést szerzett, 2013-ban pedig megkapta az ország legvirágosabb települése elismerést. Most is komoly a készülődés: évente helyi virágosítási versenyt és kedvezményes palántavásárt rendeznek, 250 helyi szervezet tagjait mozgósítják. Ápolják és óvják a közeli Töreki természetvédelmi területet is. Balatongyörök 1993 óta részt vesz a Virágos Magyarországért mozgalomban, több különdíj után 2014-ben kategóriájuk fődíját is megkapták. Kialakították a Balaton-parti élménysétányt, és a községháza udvara zöld pihenőhellyé változott. Idén 100 darab fát, tízezer tő egynyári virágot ültetnek ki közterületre. A lakosság környezettudatos nevelését óvodáskortól a felnőttkorig segítik. A közismerten szép magas parton két kilátóhely is létesült. A tájsebek helyreállításának pedig kiemelkedő példája Mőcsényi Mihály professzor kúriája, mely az egykori kőbánya helyén épült, és kertje a Nyitott pincék napjain szabadon látogatható.
Forrás: Turizmus Online