Az ünnepi események már augusztus 19-én elkezdődnek: immár nyolcadik alkalommal nyílik meg a Magyar Ízek Utcája, amely a Várkert Bazártól egészen a Szilágyi Dezső térig várja a gasztronómia iránt érdeklődőket.
Az év talán legnagyobb látogatottságú gasztronómiai eseményén idén is bemutatják és megkóstolható lesz Magyarország Tortája és a Szent István napi kenyér.
A rendezvénynek köszönhetően számtalan gasztronómiai különlegesség jelenik meg az ország és a Kárpát-medence minden tájáról, például a karcagi birkapörkölt, számtalan kiváló kézműves termék, gyömbéres kolbász, pálinkakülönlegességek, magyar halkülönlegességek, házi sörök, szatmári töltött káposzta, de malacot is sütnek nyárson a Duna partján. A Magyar Ízek Utcája idén vendégül látja a V4 nemzeteinek gasztronómiáját.
A látogatók a magyar ízek mellett ismerkedhetnek a lengyel, cseh és a szlovák étel és italkülönlegességekkel, mutatott rá a vezérigazgató.
Augusztus 20-án reggel fél 9-kor a Kossuth téren kezdődnek meg az ünnepi programok. Látványos légi és vízi parádé várja az érdeklődőket a Duna-parton 10 és 11 óra között, valamint ismét ingyenesen lesz látogatható az Országház 10-től 16 óráig.
Az érdeklődők megtekinthetik a Szent Koronát, a Díszlépcsőházat, a Kupolacsarnokot. A program iránt évek óta növekvő, rendkívüli érdeklődés miatt ezen a napon a Seuzo-kincsek látogatására nem lesz lehetőség.
14:30 órakor a Szent István szobornál kerül sor a Kenyéráldásra. 17.00 órakor kezdődik az ünnepi szentmise a Szent István Bazilikánál, majd a Szent Jobb körmenet a Szent István tér-Zrínyi utca – Október hatodika utca – József Attila utca – Széchenyi tér – Zrínyi utca – Szent István tér útvonalon.
Az ünnepi tűzijátékra a hagyományokhoz híven 21.00 órától kerül sor, az eddiginél látványosabb programot láthat majd a közönség. Idén kiemelt figyelmet fordítottak mind a környezetvédelmi, mind a nyári nagy rendezvények miatt megnövekedett közönség biztonsági szempontjaira, ezért új helyszínről: az Országház előtti Duna szakaszról, a Margit híd és Lánchíd között három uszályról, valamint a Lánchídról lövik ki a tűzijáték rakétáit.
Ez a változtatás mind biztonsági, mind látványtervezési értelemben új lehetőségeket tartogat magában, hangsúlyozta Guller Zoltán. A Dunán mintegy 1000 méter szélességben, illetve a Lánchídról fellőtt rakétákat legjobban a Duna két partján, a Margit híd és Lánchíd közötti rakpartokról lehet majd élvezni.
Az emberek megfelelő biztonságára a rendezvény teljes időtartalma alatt idén is az Operatív Törzs felel, munkáját Kara Ákos irányítja.
Az államtitkár ezzel kapcsolatban elmondta: „A tűzijáték telepítése augusztus 14-én kezdődik, majd folyamatosan zajlik több helyszínen a biztonsági előírások maximális figyelembevételével. Csak a telepítést 30 pirotechnikus végzi, ám az ünnepi tűzijáték előkészítésében további 25-30 szakember is részt. A tűzijáték bármelyik pillanatban egyetlen gombnyomásra leállítható.”
Forrás: Turizmus Online