A fejlesztések az egészséges életmód, a mozgás fókuszba állításával a turizmus élénkülését és a helyben élők életminőségének javulását egyaránt szolgálni fogják.
A 2016 őszén induló, a Szlovénia-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program által elsőként támogatott Green Exercise projektben négy szlovén és négy magyar partner fogott össze, aktív turisztikai termékek fejlesztése céljából a határtérség kulturális és természeti öröksége ismertségének növelése érdekében.
A konzorcium tagjai:
• Alsószölnök Község Önkormányzata.
• Egészség és Fejlesztési Központ Muraszombat,
• Goričko Tájvédelmi Park,
• Moravske Toplice Város Önkormányzata,
• Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság
• Šalovci Község Önkormányzata,
• Szakonyfalu Község Önkormányzata,
• Szlovén Vidék Gazdaságfejlesztési Nonprofit Kft.,
A projekt keretében a partnerek a szlovén-magyar határ mentén meglévő kulturális és természetturisztikai kínálat határon átnyúló, közös népszerűsítésére törekszenek, kiegészítve azt az egészséges életmód, fenntartható, környezetbarát közlekedési módok (elsősorban a kerékpározás) fontosságának hangsúlyozásával.
Rekreációs zöld parkok létesítését tervezik kilenc helyszínen, de látogatóhelyeik szolgáltatásainak bővítésére, a természeti értékeket és népi hagyományokat bemutató attrakciófejlesztésre, továbbá szálláshelyfejlesztésre is sor kerül.
Egységes szemléletű képzéseket szerveznek határon átnyúló módon, szlovén és magyar nyelven (nyelvi képzés, természeti értékek és kulturális örökséggel kapcsolatos ismeretek bővítése, kerékpáros túravezetés, egészséges életmód, gazdálkodás, stb.).
A meglévő kulturális és természetturisztikai elemeket és a projekt keretében tervezett fejlesztéseket értékesíthető csomagokká kapcsolják össze jelzett (kerékpáros és gyalogos) túraútvonalak segítségével.
A projekt átfogó célja a látogatók által a térségben töltött idő növelése, amely a turisták költésének fokozásán keresztül a helyi lakosság életminőségének javulását fogja eredményezni.
Forrás: Turizmus Online