Májusban holtan találtak egy nyolcvanéves német állampolgárságú férfit a Baranya megyei Túronyban, a rendőrség emberölés bűntett gyanúja miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen, a helyszíni és halottszemle megállapítása alapján az otthonában megtalált férfi halálát idegenkezűség okozta. Nemrég számoltunk be arról, hogy április végén meggyilkoltak egy izraeli turistát Magyarországon, korábban pedig egy fővárosi hostelben találtak holtan egy férfit, melynek kapcsán a nyomozók halált okozó testi sértés megalapozott gyanúja miatt egy 25 éves ausztrál állampolgárt gyanúsítottként hallgattak ki. Utánajártunk, hogy Magyarországon az utóbbi években hogyan alakult a külföldiek sérelmére elkövetett élet, valamint vagyon elleni bűncselekmények száma.
Magyarországon 2015-ben összesen 6116 külföldi természetes személy sérelmére követtek el bűncselekményt, a 2016. január és március között eltelt időszakban ez a szám 1253 - tájékoztatta lapunkat az Országos Rendőr-főkapitányság. Ez azonban nem csupán az erőszakos bűncselekményeket foglalja magában, hanem például a lopás, csalás vagy jogtalan elsajátítás is ide sorolható, jellemzően ezek tartoznak a külföldiek sérelmére elkövetett bűncselekmények közé.
A 2015. június, július és augusztus havi adatokat havi bontásban az alábbi táblázat tartalmazza:
Az ORFK-tól megtudtuk, hogy külföldi állampolgárok sérelmére jellemzően vagyon elleni bűncselekményeket követnek el Magyarországon (lopás, rablás, kifosztás, csalás, jogtalan elsajátítás), azonban a testi sértés és garázdaság bűncselekmények sértettjei között is számottevő a külföldiek száma.
A bűncselekmények helyszínei változóak. A szórakozóhelyek, vendéglátóhelyek, szállodák, tömegközlekedési eszközök és üdülőhelyek mellett közterületen és az autópályák pihenőiben vagy üzemanyagtöltő állomásokon is követtek el külföldi állampolgárok sérelmére bűncselekményeket.
* Ezek az adatok az Egységes Nyomozóhatósági és Ügyészségi Bűnügyi Statisztika (ENyÜBS) rendszeréből származnak, amely úgynevezett követő statisztika; minden esetben a már lezárt eljárások számáról ad tájékoztatást. Az adatbázis nem az elkövetési idő, hanem a statisztikában való rögzítés időpontja szerint tartalmazza a bűncselekményeket.
**A 2016. I-III. havi adatok tájékoztató jellegűek.
Forrás: Turizmus Online