A vendégéjszakák legnagyobb hányadát (71%) a kereskedelmi szálláshelyek adták, ahol a forgalom 5,5%-kal volt kevesebb, mint az előző év hasonló időszakában, de kevesebb regisztrált vendégéjszaka volt a magán- és egyéb szálláshelyeken (2,7%-kal), mint 2023-ban.
Mivel idén a nagypéntektől húsvéthétfőig tartó négy napból három márciusra esett, illetve május elsejéhez sem kapcsolódott hosszú hétvége, csökkenés feltehetően az ünnepekhez kötődő hosszú hétvégék idei áprilisi elmaradásával van kapcsolatban.
Kevesebb belföldi vendég
Mint a KSH jelentésben olvasható: „A belföldi vendégek száma 5,5, a vendégéjszakáké 8,9%-kal kisebb volt az előző év azonos havinál. A vendégek száma 598 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 1,3 millió volt a turisztikai szálláshelyeken, ezen belül a kereskedelmi szálláshelyeken 434 ezer vendéget és 952 ezer vendégéjszakát regisztráltak. Utóbbiak 76%-át szállodákban töltötték el, ahol a vendégéjszakák száma 3,0%-kal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. A magán- és egyéb szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma 12%-kal maradt el a 2023. áprilisitól. A belföldivendég-éjszakák száma a Bük–Sárvár turisztikai térségben bővült a legnagyobb mértékben (14%-kal), illetve Tokaj és Nyíregyháza térségében csökkent a leginkább (22%-kal) az előző év azonos időszakához képest. Budapesten 8,2%-kal emelkedett, a Balatonnál 8,9%-kal visszaesett a turisztikai szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma.”
De mit mutatnak a külföldre vonatkozó számok?
A külföldi vendégek száma 3,2%-kal emelkedett, míg a vendégéjszakáké 0,9%-kal mérséklődött az előző év azonos hónapjához viszonyítva. 2024 áprilisában 609 ezer vendég közel 1,6 millió vendégéjszakát töltött el a turisztikai szálláshelyeken, közülük 433 ezer vendéget és 1,1 millió vendégéjszakát a kereskedelmi szálláshelyeken regisztráltak.
2023 áprilisához viszonyítva a magán- és egyéb szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma 5,5%-kal nőtt. A külföldivendég-éjszakák száma a legerőteljesebben Debrecen és térségében 26%-kos emelkedést mutatott, az előző év azonos időszakához képest a legnagyobb visszaesést Gyula térségében volt megfigyelhető (51%-kal).
Budapesten 4,2%-kal nőtt, míg a Balatonnál 6,7%-kal csökkent a turisztikai szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma – derül ki a frissen közzétett tájékoztatóból.
A jelentésből megtudható, hogy 2024 áprilisában összesen 22 532 turisztikai szálláshely, ezen belül 2 409 kereskedelmi, illetve 20 123 magán- és egyéb szálláshely fogadott vendégeket. A kereskedelmi szálláshelyek közül 940 szálloda és 1024 panzió volt nyitva április egy részében vagy egészében. A turisztikai szálláshelyeken az összes bruttó árbevétel 69,2 milliárd forint volt, folyó áron 3,6%-kal magasabb az egy évvel korábbinál. 2024. január–áprilisban az előző év azonos időszakához képest a turisztikai szálláshelyeken 7,7%-kal több, összesen mintegy 10 millió vendégéjszakát regisztráltak.
A belföldi vendégek 4,8, a külföldiek 10%-kal több (4,7 millió, illetve 5,3 millió) vendégéjszakát töltöttek el a turisztikai szálláshelyeken.