Így újul meg a Budavári Palota

A Budavári Palota déli összekötőszárnyának és zárt kertjeinek felújítása címmel rendezett konferenciát az Örökség Kultúrpolitikai Intézet szerdán a Várkert Bazárban, ahol három előadáson számoltak be a szakemberek a rekonstrukció részleteiről.

Munkahelyet váltana, vagy új kollégát keres?

Az utazási szakma nálunk egymásra talál. Hirdessen ott, ahol valóban a döntéshozók és a szakma résztvevői olvassák a tartalmat: célzott felületen, nagy eléréssel!
Álláshirdetése nemcsak a Turizmus Online oldalán jelenik meg, hanem hírlevelünkben is, amely naponta több mint 7000 szakmai címzettet ér el – gyorsan, hatékonyan, pontosan.

Adja fel hirdetését!

Makranczi Zsolt, az intézet igazgatója felidézte, hogy korábban már kerekasztal-beszélgetés formájában foglalkozott az intézet a Nemzeti Hauszmann Tervvel, a mostani konferenciára éppen annak az eseménynek a tapasztalatai, visszajelzései miatt kerül sor.

L. Simon László, kulturális örökségvédelemért és kiemelt beruházásokért felelős államtitkár köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a rendezvényen elhangzó előadások a fontos történeti, építészet- és művészettörténeti kérdések megvilágítása mellett "remélhetőleg egyértelművé teszik azt is, hogy a politika szándékától, a mindenkori állami reprezentáció igényeitől és lehetőségeitől függetlenül milyen művészeti és építészettörténeti szándékok indokolják" a déli összekötőszárny és a Szent István-terem rekonstrukcióját.

Az államtitkár úgy vélte, hogy a tervvel kapcsolatos termékeny viták a kormány Budavári Palotával kapcsolatos elképzeléseinek körüljárhatóságát, kibeszélhetőségét és megértését fogják szolgálni.

A tanácskozáson a Szent István-terem rekonstrukciójáról Rostás Péter művészettörténész, a Budapesti Történeti Múzeum főigazgató-helyettese, a déli összekötőszárny helyreállításáról Potzner Ferenc építész, művészettörténész, a kertek felújításáról Potzner Ádám építész tartott előadást.

A Budavári Palota revitalizációjának jelenlegi ciklusában a palota E és F épülete közötti nyaktag, azaz a déli összekötő rekonstrukciója, az itteni közlekedési útvonal kialakítása, a Budapesti Történeti Múzeum gépészetének felújítása és áthelyezése, az F épület homlokzati rekonstrukciója, nyílászáróinak cseréjére és tetőrekonstrukciója, valamint a déli kert, a gyilokjáró és a Buzogány-torony felújítása és látogathatóvá tétele történik meg.

A munkálatokat az F épülettel kezdik, mert ott nem valósult meg a 2. világháború után olyan súlyos átépítés, mint az A épület esetében.

Mindezek mellett az egykori királyi enteriőrök közül elsőként a román kort idéző Szent István-terem újul meg a BTM főbejárata fölött. A tér rekonstrukciója komoly tudományos háttérmunkát igényel, amely kötetek formájában publicitást kap, a Nemzeti Hauszmann Terv honlapján és kiadványain keresztül pedig a nyilvánosság is nyomon követheti majd az egész projektet.

Forrás: MTI


Zenei műfajok kavalkádja: jön a KeszthelyFest

Zenei műfajok kavalkádja: jön a KeszthelyFest 

Teljes a 2026-os KeszthelyFest programja.
Balatontól Krakkóig: közös gondolkodás a turizmus jövőjéről

Balatontól Krakkóig: közös gondolkodás a turizmus jövőjéről 

2026. június 12-én a Pannon Egyetem adott otthont az Innovációs hálózatok a turizmusban című szakmai konferenciának.
TKI: javuló konjunktúra bővülő foglalkoztatással

TKI: javuló konjunktúra bővülő foglalkoztatással 

Az index értéke az előző havi erős csökkenés után nőtt az év hatodik hónapjában.
Strandok, amelyek nem nyitnak ki idén a Velencei-tónál

Strandok, amelyek nem nyitnak ki idén a Velencei-tónál 

Egyre súlyosabb a helyzet a Velencei-tó körül.
    Osztrák utazók: Magyarország a legkedvezőbb közeli úti célok között

Osztrák utazók: Magyarország a legkedvezőbb közeli úti célok között 

Magyarország továbbra is az egyik legkedvezőbb ár-érték arányú úti cél az osztrák turisták számára.
Ismét megtelt úszókkal a Lágymányosi-öböl

Ismét megtelt úszókkal a Lágymányosi-öböl 

Kétezren úsztak a kánikulában a 4. MOL Campus Öbölúszáson.
Vezetőváltás a Martfű Thermal Spa élén

Vezetőváltás a Martfű Thermal Spa élén 

Új vezető irányításával folytatja működését a Martfű Thermal Spa.
Egy napig bejárható az Iparművészeti Múzeum épülete

Egy napig bejárható az Iparművészeti Múzeum épülete 

Mielőtt elkezdődnének a felújítás előzetes munkálatai, a látogatók bejárhatják az épületet, és saját szemükkel láthatják annak jelenlegi, leromlott állapotát.
Duna Nap az újbudai Duna-parton

Duna Nap az újbudai Duna-parton 

Egész napos vízparti programok, zene, játékok, közös piknik és nyári Duna-parti hangulat.
MaReSz kutatás: ilyen most a hazai rendezvényszektor

MaReSz kutatás: ilyen most a hazai rendezvényszektor 

Növekvő piac, gyorsuló digitalizáció és erősödő fenntarthatósági szemlélet jellemzi a hazai rendezvényágazatot.

Interjú

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén 

Látogatás egy kortárs erdei házban a szakértővel – személyes élményeken keresztül.
Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón?

Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón? 

Éliás Balázs navigációs tiszttel nemzetközi karrierjének állomásairól, egy óceánjáró fedélzetén végzett munkájáról és a tengeri hajózás mindennapi kihívásairól beszélgettünk.
Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről

Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről 

Tihanyi Klárát, a HUNGEXPO stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóját kérdeztük, aki a Lyonból indult SIRHA mintájára létrehozott hazai eseményt a kezdetektől fogva szervezi és irányítja.