A szakember hangsúlyozta azt, hogy Magyarország turisztikai értelemben jól teljesít, az ágazat évente 7-10 százalékkal járul hozzá az ország GDP-jéhez.
Kiemelte azonban annak fontosságát, hogy egy jól sikerült beruházás önmagában nem fogja a turizmus növekedését eredményezni, csak akkor, ha azt valódi tartalommal és különleges élményt nyújtó programokkal, szolgáltatásokkal töltik meg.
Minőségi termékek és programok kellenek
Hertzka András, a Magyar Beutaztatók Szövetségének képviseletében szintén úgy vélte, hogy kizárólag minőségi termékekkel és programokkal lehet növeli a turizmusból befolyó bevételeket. Jó példaként említette a Gozsdu udvart vagy a Március 15. teret, amely megtalálta helyét és funkcióját a budapesti idegenforgalomban. "Minden ilyen felújítás egy turisztikai termék, és ezeket az idegenforgalom meghálálja" - mutatott rá.
Hertzka András úgy vélte, érdemes lenne a vár alatti labirintusrendszert, a régi Oroszlános pincét, valamint a Magyar Borok Házát is programokkal megtölteni, mert mindegyik helyszín kuriózum és a turisták épp az ilyeneket keresik.
A várnegyed turisztikai fejlesztésével kapcsolatban a szakértők egyetértettek abban is, hogy a területről ki kell szorítani a turistabuszokat, de meg kell teremteni annak a feltételeit is, hogy a turisták kényelmesen és könnyen tudják megközelíteni a várat. Ennek eszközei lehetnek a vár aljában kialakított parkolók és a várba való feljutást biztosító korszerű buszok, liftek, és alternatív útvonalak kialakítása.
Folyamatos probléma a turistabuszok parkolása és a dunai hajók kikötése
Sztojanovits Kristóf megjegyezte, hogy a turistabuszok parkolásának problémája több fővárosi helyszínt is érint, de a közlekedési nehézségek közé sorolta még a nemzetközi hajók dunai kikötésének megoldatlan problémáját is.
Hertzka András véleménye szerint megoldást kellene találni arra is, hogy Buda és Pest látványosságait összekössék, és jobb átjárhatóság legyen a két városrész között.
Sztojanovits Kristóf felidézte, hogy a Budai Várban és az I. kerületben 2014-ben több mint 540 ezer vendégéjszakát regisztráltak, ennek csaknem 95 százaléka volt külföldi turista. Tavaly a várnegyedben bruttó hétmilliárd forintot költöttek szállásra a látogatók.
Forrás: MTI