Közfürdőből Kincsesház Nádudvaron

A több mint 100 éves közfürdőházat alakította helytörténeti gyűjtemények, kiállításoknak és kreatív foglalkoztatónak helyet adó épületté a nádudvari önkormányzat. A Leader program 15 millió forintos pályázatából kezdték felújítani az épületet, mely végül 25 millió forintba került. A képviselő-testület megszavazta a hiányzó 10 millió forintot, így megújult az egykori fürdő, és újra kinyitott a Kincsesház.

Kincsesháznak nevezték el a Nádudvar jelen van című településtörténeti gyűjteményt, A kapások költője címet viselő Nádudvari Nagy János emlékszobát bemutató állandó kiállításokat, A pásztorok útja című időszakos kiállítást és a múzeumpedagógiai programoknak helyet adó épületet. Egy fürdőfülkét meghagytak közel eredeti állapotában.

A termálkút vize gázzal melegítve

Ludmanné Papp Ilona, a helyi Kövy Sándor Általános Iskolában tanító történelemtanár nevéhez fűződik a Kincsesház kialakítása. Harminc éve kezdett a gazdálkodáshoz szükséges régi tárgyak és a pásztorélet kellékeinek gyűjtésébe. Tanítványai vetélkedőkre készülve vitték be az iskolába a tárgyakat a lelkes kollégákkal együtt. Ahogy híre ment a gyűjtésnek, a település lakói is összeszedték a már nem használt régiségeket és ők is elkérték a házaiktól az itt-ott, például az ólak mellett kallódó, kidobott eszközöket. A gyűjteményt a református parókia két használaton kívüli helyiségében mutatták be kiállítás formájában. A megyei honismereti versenyen két alkalommal is megnyerték a legjobban megrendezett kiállítás címet. Majd a kiállítás új helyét a közfürdő épületében találták meg. Az 1911-ben közfürdőnek épült házban 3 fürdőfülke volt merülő káddal. Akkoriban fúrt a környéken Pávai Vajna Ferenc, és a közfürdő építtetője, Kovács Gábor is fúratott egy termálkutat, vizét gázzal melegítette, és azt vezette a fürdőfülkékbe. 40 évig fürdőházként működött az épület, majd a 60-as években öregek napközi otthona lett újabb 40 évre. 2004-ben az idősek napközije másik épületbe költözött, és a fürdőházat a Közgyűjteményi Alapítvány vette birtokba 2005-ben. Ott talált otthonra a helytörténeti gyűjtemény. A rossz állapotban lévő épületet a Leader program pályázati összegéből felújíttatta az önkormányzat, újra rendezték a kiállításokat és vasárnap újra megnyitották a házat.

A megbecsült múlt jelenti a jövőt

Lassan befejezzük a szennyvíz beruházást, ezzel csatornázott település lesz Nádudvar. Készen van az ivóvíz javító program több mint 200 millió forintból, megszépült a piac, a parkok egyre virágosabbak, az iskolára és az óvodára sok-sok millió forintot fordítottunk a Leader programból – ismertette a Kincsesház megnyitóján Beke Imre polgármester. A Leader programból kaptunk támogatást a Kincsesházra, mely végül többe került a megnyert összegnél, annyiba, amennyiből akár újat is építhettünk volna, de mi nem akartunk, hanem a régit akartuk felújítani, megőrizni tetőszerkezetével, nyílászáróival együtt – tette hozzá. Majd azt kívánta a pásztoroknak, adományozóknak, minden látogatónak, hogy lakják be az épületet közösen. Ugyanis annak a nemzetnek van jövője, amely a múltját megbecsüli. – Tud élni a hagyományaival a település. Ismerik múltjukat, és megőrzik őseik lenyomatát. A közösség kincsnek, értéknek tekinti saját múltjának tárgyait – mondta Vajda Mária néprajztudós, a hortobágyi pásztorok nagykövete a megnyitón. – A ház sikerének titka a legfontosabb üzenet: sok ember végzett sok munkát érte – osztotta meg gondolatait Bodó Sándor országgyűlési képviselő. Fontos, hogy lelkes, jó szándékú emberek kapják a külső támogatást, azok, akiknek megvan a belső akaratuk is. Összefogással, tervszerű irányítással minden lehetséges.

Cseréld ki a lovad a magadéra!

A pásztorok útján címet viselő kiállításon a pásztorélet mindennapjait ismerjük meg. Szűrök, rackabunda, csizmák, pásztorkészségek, viharlámpa, állatbilyog, dózni (dohánytartó) sorakoznak a pásztor sziluettek előtt, a sarokban kontyoskunyhó áll, benne felakasztva a pásztorok hagyományos ételeinek elkészítéséhez kellő sós szalonna és száraztészta. Más hírjelző eszköz hiányában a pásztorok a gémeskutat használták fel, hogy üzenjenek egymásnak. A jelzéseket bemutató rajzokból és magyarázatokból megtudjuk, hogy például ha a vízmérő dézsa teljesen bele van nyomva a kútkávába, az azt jelenti, hogy: Vigyázz! Látogatók érkeznek, ha nem a saját lovadon ülsz, cseréld a magadéra.

Kenyérsütés, szövés, fonás

A helytörténeti kiállítás témák szerint ismerteti a nádazó mesterséget folytató település lakosainak életét, így a földművelést és állattartást, a kenyérsütés hagyományát, a háziipari tevékenységet folytatók munkáját, a fazekasmesterséget és a népi mesterségeket oktató kézműves szakiskolát. A település neve a náddal kapcsolatos. Az árterekben növő náddal kerítették be az emberek az udvaraikat, nádtetőket, nádfalat készítettek. A paraszti gazdaság a 20. századig önellátó volt, a gazdasági udvarban, ólakban, melléképületekben élő háztáji állatok adták a tejet, húst, tojást a ház lakóinak. Ötven évvel ezelőtt még maguk sütötték a kenyeret a gazdaasszonyok a háznál és otthon dolgozták fel a kendert szőttek, fontak. 1899-ben alakult meg a háziipari szövetkezet, gyékényt, fűzfavesszőt fontak a szövetkezetbe bedolgozó emberek. Készítettek például „lúitető kaskákat”, azaz ló etető kosarakat is. A több mint 100 éves fazekasmesterség agyag edényei is felsorakoznak a kiállításon a kézműves szakiskola életképével együtt. Nádudvari Nagy János 15 000 kötetes könyvtárából 2500-at adott a család a Kincsesháznak, az emlékszobában helyezték el a könyveket.

Múzeumpedagógia gyerekeknek, felnőtteknek

Az eddigi hétvégi nyitva tartás helyett állandó nyitva tartással készül várni a Kincsesház a látogatókat. Múzeumpedagógiai foglalkozásokat terveznek, lényege, hogy a ne csak nézze a látogató a tárgyakat, hanem tevékenykedjen is a látottak kapcsán. A munkatársak ingyen végezték a munkát 2005-2012 között, jelenleg három közmunkás dolgozik ott, és még több közmunkást szeretne fogadni a foglalkozások megtartásához Ludmanné Papp Ilona a civil szervezet, a Közgyűjteményi Alapítvány által működtetett házban. A város tanulói már kedvcsináló és kreatív módon saját képükre formálták a foglalkoztató régi iskolai székeit, színes képeket festettek rájuk. Barátságos hely, készséges munkatársak várják az érdeklődőket. Éljenek vele!


Turizmusban a kulcs: az utazó fejével kell gondolkodni!

Turizmusban a kulcs: az utazó fejével kell gondolkodni! 

Egy friss kutatás eredményeiről számolt be Sulyok Judit, a Pannon Egyetem Turizmus Intézeti Tanszékének tudományos munkatársa a Veszprémben tartott Balaton Konferencián, május 2-án.
Titkokat őriznek az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái

Titkokat őriznek az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái 

Az Évgyűrűkben őrzött történetek – Magyarország fáinak titkos meséi című fotókiállítást május 4-én nyitják meg Badacsonyörsön.
Siófokról indul a Tour de Hongrie legizgalmasabb befutó szakasza

Siófokról indul a Tour de Hongrie legizgalmasabb befutó szakasza 

Május 12-én igazi világsztárokkal is találkozhatunk!
Kedvezmények a főváros hivatalos applikációjának születésnapján

Kedvezmények a főváros hivatalos applikációjának születésnapján 

Május 1-jén ünnepelte az ÉnBudapestem applikációja az első születésnapját.
Szibériai tokhalak a Balatonban?

Szibériai tokhalak a Balatonban? 

A Balatonban megjelenő lénai tokok minden bizonnyal a vízgyűjtőn létesült halgazdálkodási létesítményekből szökhettek meg.
Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő

Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő 

Nemzetgazdasági miniszter: a nyugati világ elöregszik, nő az idősek aránya, ebből adódóan sokkal nagyobb lesz a kereslet az egészségturizmusra.
Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon

Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon 

Harmincöt budapesti tanuló állhatott dobogóra a Szakma Sztár Fesztiválon.
Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens

Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens 

Már több mint húsz étterem használja.
ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től

ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től 

Az előremutató jelentésben a jó gyakorlatok mellett a lehetőségeket is feltárták, mellyel megjelölték a cégcsoport fenntarthatósági tevékenységének irányait is.
Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon

Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon 

Több mint huszonötezren vesznek részt Magyarország legnépesebb tömegsport rendezvényén.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.