Az Egy újfajta vadon című norvég dokumentumfilm arról szól, amikor a törékeny családi idillt összezúzza egy halálos betegség, és a családnak el kell kezdenie együtt élnie ezzel az új valósággal. A film érzékeny ábrázolással azt a rendkívül nehéz élethelyzetet mutatja be, amikor megváltozik a család dinamikája, átalakul minden.. Az Egy újfajta vadon elhozta az idei Sundance Filmfesztivál nemzetközi dokumentumfilmes versenyének nagydíját, és a hétvégén először mutatják be itthon, a Balatonnál.
A filmet alkotó norvég dokumentumfilmes, Silje Evensmo Jacobsen eredetileg 2014-ben kezdett el forgatni egy norvég-brit házaspárról, akik úgy döntöttek, hogy gyerekeiknek másfajta jövőt szeretnének, és kiköltöztek a civilizáció szélére, hogy ott amit csak lehet, maguknak termeljenek meg, és a lehető legharmonikusabb viszonyban éljenek a természettel, írja a jo.444.hu. A külvilágtól persze nem szakadtak el teljesen, a nő, Maria Vatne fotósként dolgozott, és a közös, „vad” életükről szóló blogját világszerte sokan olvasták. Erre a blogra talált rá Jacobsen is, aki eredetileg tévésorozatot akart készíteni a család történetéről.
Időközben az édesanya meghalt, így Jacobsen csak később tudott elkezdeni forgatni a gyászoló családdal, akik a legnehezebb időszakban is olyan közel engedték magukhoz, amennyire a csak a haláleset után forgatni kezdő filmes soha nem juthatott volna. Ezt a közelséget emelte ki a Sundance Filmfesztivál zsűrije is. Mint fogalmaztak, Jacobsen filmje mély humanizmussal és érzékenységgel van átitatva, miközben sosem fordul át szentimentalizmusba, és ennek kulcsa egy különleges családhoz való nagyon közvetlen, intim hozzáférési lehetőség volt.
Az Egy újfajta vadon című filmet augusztus 17-én, a balatoni Pont.Csopakban mutatják be először Magyarországon, és jelen lesz Nik Payne és két gyereke is, akikkel a vetítés után lehet majd beszélgetni.