A díj minden évben olyan intézményhez kerül, amely a látogatói igények kielégítéséhez újszerű interpretációt és prezentációt használ, kreatívan közelíti meg a múzeumi ismeretátadás és a társadalmi felelősségvállalás kérdéseit. A bírák olyan fejlesztéseket, innovációkat keresnek, amelyek hatással lehetnek a nemzeti és nemzetközi múzeumi életre, amelyek a múzeumok közjóért végzett tevékenységét erősítik.
A megmérettetésre történő nevezést követően 2015 augusztusában egy kéttagú bírálóbizottság látogatása, majd egy inkognitóban történt látogatás után egy zágrábi ülés keretében vált véglegessé, hogy a miskolci múzeum is versenyezhet Európa legjobb múzeumának díjáért. Végül ugyan a rangos díjat nem magyar múzeum kapta meg (a varsói POLIN: Muzeum Historii Żydów Polskich, vagyis a Lengyel Zsidó Történeti Múzeum), azonban a tanácskozáson megjelentek egyöntetű véleménye és visszajelzései alapján a múzeumi szolgáltatások alapján Európa legjobb múzeumai között van a helye a miskolci gyűjteménynek.
A Pannon-tenger Múzeum 2013-ban nyitotta meg kapuit, mint a Herman Ottó Múzeum Földtörténeti és Természetrajzi Tára, amely a földtörténeti harmad- és negyedidőszak geológiai és őslénytani emlékeit mutatja be a közönség számára. Itt tekinthetők meg a hétmillió éves bükkábrányi mocsári ciprus törzsek is.
Forrás: Turizmus Online