Látta már Eger élő látképét az asztalra vetítve?

Talán kevesen tudják, hogy az Egerbe látogató turistáknak a történelmi vár mellett a Varázstorony a leglátogatottabb célpontjuk. A líceum tornyában található különleges attrakció 2015-ben is sok érdeklődő vendéget vonzott.

A toronyban idén fél évszázada, hogy megnyílt a csillagászati múzeum. Korábban, még az 1700-as évek végén és az 1800-as évek elején kutatóhelyként működött és az akkori Eger egyik érdekességének számított. Hell Miksa (1720-1792), a hazai tudománytörténet mindmáig legismertebb csillagásza szervezte meg ezt az intézményt és Bécsből, illetve Londonból a legjobb mesterek által készített távcsövekkel szerelte fel az obszervatóriumot.

A világon egyedülálló periszkóp

Jóval később, amikor a tornyot felújították, 1966-ban dr. Zétényi Endre (1904-1993) akkori főiskolai docens szervezőmunkájának köszönhetően nyitották meg újrarendezve a múzeumi kiállítóhelyet. Azóta is működik, és az eltelt ötven év alatt több tízezer látogatót fogadott. A múzeumhoz kapcsolódva nyitották meg azt az optikával ellátott periszkópot, amely tiszta időben Eger városképét egy kerek, fehér asztalra vetíti. Ez ma is a világon szinte egyedülálló különlegesség.

A múzeum legújabb kori története tíz évvel ezelőtt kezdődött, amikor bővítették a látnivalókat. Kitárta kapuit a látogatók előtt a varázsterem, melyet interaktív kísérleti eszközökkel szereltek fel. Itt többek között bemutatják, hogy milyen törvényszerűségek alapján működik a búvárkodás vagy egy skóciai hajóátemelő zsilip, illetve egy hőléglégballon. Emellett planetáriumot is építettek, amely akkoriban hazánkban a harmadik ilyen volt. Azután mindezekkel együtt – a csillagászati múzeumra alapozva – hozták létre a több funkciós Varázstornyot, amely naponta sok érdeklődő vendéget fogad.

Az elmúlt évtized többféle újdonságot hozott a torony életében és ma már egyre érdekesebb programokkal várja főleg a fiatalokat.

Fejlesztések pályázati támogatással

Dr. Vida József professzor, a Varázstorony vezetője lapunk munkatársának elmondta, hogy két pályázati támogatással jelentősen előbbre léptek. Az első 2012-ben valósult meg, amikor a líceum épületét – benne a Varázstornyot is – összesen ötmilliárdos fejlesztéssel teljes egészében felújították. Ekkor új helyiségeket alakítottak ki, ahol interaktív fizikai kísérleteket végezhetnek. Ugyanakkor megnyitották az egykori jeles természettudósról és feltalálóról, Jedlik Ányosról (1800-1892) elnevezett termet is. Itt – igény szerint – rendhagyó természettudományos – fizikai, kémiai, biológiai és földrajz – órákat tartanak iskolai csoportoknak. Ezek mellett a Múzeumok Éjszakáján, a Kutatók Éjszakáján, továbbá augusztus 20-án, a Költészet, illetve az Űrhajózás Napján egész napos programokat kínáltak 2015-ben is.

A másik sikeres pályázat révén 2014-ben – támogatással – a fogadótermeket különféle eszközökkel, tárlókkal, világító falakkal szerelték fel. Tavaly pedig szintén pályázati segítséggel új múzeumpedagógiai programokat dolgoztak ki, melyekkel bővítették a tevékenységüket. Ide bejelentések alapján fogadják idén is az általános és középiskolás csoportokat, valamint a nagyközönséget.

Újdonságként nemrég nagy teljesítményű csillagászati távcsöveket vásároltak, melyekkel gyakran tartanak bemutatókat, hogy például a Jupiter vagy a Mars gyűrűit minél többen megismerhessék a látogatók. Az említett két projekttel 55 millió forintos fejlesztést valósítottak meg és még több látogatót várnak 2016-ban. A következő években is folytatódnak a fejlesztések. Terveik között további optikai eszközök vásárlása szerepel. Szeretnék ugyanis még látogathatóbbá tenni a Varázstornyot.

Nyári távcsöves bemutatók Berekfürdőn

Azt is megtudtuk, hogy dr. Vida József a tanítványai közreműködésével nyaranta – immár hagyományt teremtve – csillagászati estéket szervez a gyógyvizéről híres berekfürdői strandon. Az elmúlt időszakban a vendégek megkedvelték ezt a programot, hiszen távcsövek segítségével tanulmányozhatják az égitesteket. A programot ebben az évben is megrendezik.

Az idén egyébként újabb állandó kiállítást is nyitnak, a mikroszkópok, a fényképező és filmfelvevő, illetve lejátszó eszközök, gépek technikai fejlődését bemutató tárlatot. Arra törekszenek, hogy minél pontosabban mutassák be az 1800-as évektől napjaikig tartó folyamatot.


Leleplezték Munkácsy Mihály eddig ismeretlen művét

Leleplezték Munkácsy Mihály eddig ismeretlen művét 

Ausztráliából hozta haza a Virág Judit Galéria, a Madame Tussauds Budapestben mutatták be a csodálatos portrét.
Máté Bence az év madárfotósa

Máté Bence az év madárfotósa 

A második fordulóba került képek összesen 170 különböző madárfajt örökítettek meg.
Ezek lettek az Év kutyabarát helyei 2024-ben

Ezek lettek az Év kutyabarát helyei 2024-ben 

Idén már 11. alkalommal került megrendezésre az Év kutyabarát helye kampány a Kutyabarát.hu szervezésében, ismét hatalmas érdeklődés övezte a kutyabarát szállások, vendéglátóhelyek és munkahelyek megmérettetését.
Ha faültetés, akkor segítenek a szajkók

Ha faültetés, akkor segítenek a szajkók 

Szajkók segítenek a faültetésben Pesterzsébeten és Veresegyház határában.
Nyílik a képzőművészeti galéria karácsonyi vására

Nyílik a képzőművészeti galéria karácsonyi vására 

Hetedik alkalommal jelentkezik a Resident Art Fair karácsonyi vására, ezúttal Allegro Barbaro címmel.
Klasszis TopDesign 2024: a zsűri már döntött, de a közönség még szavazhat!

Klasszis TopDesign 2024: a zsűri már döntött, de a közönség még szavazhat!  

Lehet, hogy az Ön szavazata dönti el, melyik szálloda vagy vendéglátóegység kapja a rangos közönségdíjat az idei döntőbe került pályázók közül.
Adománygyűjtő akció a Bazilika800 emlékév végén Pannonhalmán

Adománygyűjtő akció a Bazilika800 emlékév végén Pannonhalmán 

Az évfordulót a bencések egész évben számos lelkiségi, kulturális és turisztikai, programmal ünnepelték.
Új kiállítás a kortárs művészeti központban

Új kiállítás a kortárs művészeti központban 

Újabb időszaki kiállítás megnyitására készül az MBH Bank Művészeti Alapítvány támogatásával működő Hungarian Art & Business (HAB) művészeti központ, amely ezúttal a kert mint ember által alakított természet világába invitálja majd a látogatókat.
Reklámfilm az ünnepekre: az egyik leghíresebb karácsonyi dal története– videóval

Reklámfilm az ünnepekre: az egyik leghíresebb karácsonyi dal története– videóval 

Idei karácsonyi reklámjával az Erste Csoport bemutatja a Csendes éj című karácsonyi dal születését, ami a legtöbbek számára a reményt és az összetartozást jelenti – még kétszáz évvel azután is, hogy először elhangzott.
Megérkeztek Budapestre az ősi szimbólumokkal teli alkotások

Megérkeztek Budapestre az ősi szimbólumokkal teli alkotások 

A latin-amerikai absztrakt művészet úttörőjének alkotásai a Cervantes Intézetben.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.