A Monaky–Andrássy–Széchenyi-kastély Magyarország területén egyedülálló minőségben és eredeti reneszánsz formáját megőrizve maradt fent a Tokaj Borvidéken, a Tokaj–hegyaljai világörökségi kultúrtáj területén.
Az építtető család 1273-ban IV. László királytól kapta adományként a települést. Az adományozott Simon comes fiai vették fel a de Monak, vagyis Monaky nevet, amelyet tovább örökítve az évszázadok során a régió tekintélyes nemesi családjává váltak. A késő reneszánsz kastély felépítése a 16. század végére, 1590 körülre tehető, feltehetően Monaky (IV.) János füleki várkapitány emeltette.
Fotó: Wikimedia Commons
A kastély ekkori első periódusa egy kéttraktusos, téglalap alaprajzú középső tömbből állt – illetve kibővített formában áll ma is –, nyugati sarkán egy kerek, átellenes keleti sarkán pedig egy téglalap alaprajzú toronnyal. A báró Monaky család 1643-as kihalása után az egyik leányági örökös Andrássy Mátyással kötött házassága révén az Andrássy családhoz került a kastély. Valamikor 1673 előtt átépítést végeztek az épületen, ezen második építési periódusban készült el az emeletes, az épület tömbjéhez illeszkedő délkeleti bővítmény.
A kastély harmadik építési periódusa, barokk stílusú átalakítása az 1740-es évek táján készült el, ekkor épült a délkeleti homlokzat előrelépő középrésze is.
A 20. században a gróf Andrássy famíliától a gróf Széchényi család örökölte a kastélyt, amely egészen a második világháború utáni államosításig birtokolta az épületet.
A felújított kastélyban kap helyet egy Magyarországon egyedülálló, de európai szinten is mind mennyiségben, mind minőségben kiemelkedő, az épülettel egy történeti korból származó – olasz, portugál és spanyol eredetű – gótikus, reneszánsz és késő reneszánsz bútor- és műtárgygyűjtemény.
A kastély alagsorában az egykori tulajdonos családok és a kastély fordulatos története is korszerű, interaktív módon lesz bemutatva, és a történeti pincerendszerben is berendezésre kerül egy borászati témájú pincekiállítás.
Nyitás várható időpontja: 2026. december 31.