Miért titok, hogy mennyi az annyi?

A bérezés témája a munkahelyek egyik utolsó tabuja: a munkavállalók átláthatóságra vágynak, a munkáltatók viszont szeretnek titkolózni. Jó-e, ha mindenki tudja, mennyi a fizetésünk? – teszi fel a kérdést a HR Feed.

Mennyi az annyi? Miért titkoljuk a bérezéssel kapcsolatos információkat a végsőkig? Hogyan fordulhat elő, hogy hetek óta, több körben interjúzunk egy állásért, de még egy szó sem hangzott el a fizetésről?

Bozsoki Ádám, a No Fluff Jobs country managere a fizetések átláthatósága mellett teszi le a voksát. Nem csupán elméletben, a gyakorlat is mellette szól: tapasztalatait annál az állásportálnál szerezte, ahol elsőként volt kötelező megadni fizetési sávot az álláshirdetésekben.

A munkavállalók egyre tudatosabbak

Miért lehetett az IT az első terület, ahol széles körben elterjedt a fizetési sáv megjelölése az álláshirdetésekben? „Egyértelmű, hogy ez a munkaerőhiányból fakad. Munkaadói oldalról egyre többet kell adni: már maga az állásajánlat képes kell legyen megütni egy nagyon magasan lévő ingerküszöböt. Egy IT-szakember heti több direkt megkeresést kap fejvadászoktól, cégektől. Ők egy kevésbé részletgazdag vagy nem átlátható ajánlatra nem is válaszolnak, hiszen nincs mit veszíteniük. Akit hetente több opcióval keresnek meg, annak magasan vannak az elvárásai” – vázolja az okokat Ádám.

Ugyanakkor a pénz csak az egyik eleme a munkavállalói élménynek – és a teljes körű javadalmazásnak –, és ezt a kérdéskört a munkavállalók egyre tudatosabban kezelik: „Azt tapasztaljuk, hogy a legfontosabb, hogy legyen érdekes a munka, a pozíció, rögtön ezután, a második helyen pedig ott van a fizetés. Azonnali, őszinte visszajelzést várnak a kérdéseikre, és ha nem kapnak a bérezésre egyértelmű választ, nem is vesztegetik az idejüket. Aki munkáltatóként nem alkalmazkodik ezekhez az igényekhez, az nem tud versenybe szállni a tehetségekért.”

A fentiekből kiderül, hogy nem IT-specifikus a bérezés kérdése: "Könnyen kerülhetünk abba a helyzetbe, hogy más területen is elindul ugyanez a folyamat: ha valamilyen szektorban hirtelen kevesebb lesz a piacon lévő tehetség, speciálisabbak lesznek az elvárások a munkaadói oldalról, az átláthatóságra való igényt erősíti majd a munkaerőhiány. Mi úgy gondoljuk, hogy más iparágakban ugyanúgy a transzparens bérsávoké a jövő" – fogalmaz a szakember.

És mi lesz a bérfeszültséggel?

Ádám szerint a szakmában egyre többen látják az átláthatóság előnyeit, azt, hogy rengeteg felesleges kör megelőzhető ilyen módon. Az előnyök mellett persze sorakoznak kifogások is: sok munkaadó szabályozza, sőt tiltja a fizetésekről való kommunikációt. Hogyan lehet kezelni ezeket a kifogásokat? „Még mindig elég gyakran előfordul, hogy nehezen megy át a kötelező fizetési sáv megjelölése: nálunk az sokat segít, hogy konkrét összegek helyett bérsávról beszélünk. Ez arra már elegendő lehet, hogy egy jelölt el tudja dönteni, számára szóba jöhet-e az adott pozíció.”

Az ellenérvek között gyakran felmerül a bérfeszültség kérdése: „Ma már kevésbé az a probléma a vállalatoknál, hogy kiírom, és meglátja a versenytárs. Jó, ha tudjuk, hogy mindenki képben van, nagyjából mennyit lehet keresni a piacon, a munkaadók figyelik a versenytársakat, a munkavállalók a salary guide-okat, beszélgetnek a barátaikkal. A legfőbb ok, ami miatt nem mernek fizetéseket megadni, az a megtartás: a munkaadó attól tart, hogy ha kiírja az új jelölt leendő fizetését, akkor aki ennél kevesebbet keres a cégnél, az rögtön kopogtat majd a HR-es ajtaján. Ha ennek a félelemnek valós oka van, akkor az egy belső hiba, hiszen akkor az azonos munkáért egyenlő bér elve nem teljesül. A különbségeknek egyébként számtalan oka lehet: ezt egy HR-esnek normál viszonyok mellett nem nehéz elmagyaráznia, pl. teljesen más a fizetése egy junior vagy senior fejlesztőnek, de az is számít, ki milyen nyelvvel dolgozik. Ha a megtartás a fő visszatartó tényező, egy jól működő szervezetben nem jelenthet feloldhatatlan problémát.”

Mi a helyzet akkor, ha egy cég nem tud olyan magas fizetést ajánlani, amennyiért tényleg elvállalja valaki a munkát? „Nincsenek óriási eltérések a fizetésekben, de időnként előfordul, hogy egy vállalat nem tud elég jó bérezést ajánlani. Mi azt szoktuk ilyenkor mondani, hogy nézzük meg, mennyi annak az alternatív költsége, hogy hónapokig kerülgetjük egymást a jelöltekkel, akik nem jönnek el végül egy alacsony ajánlat miatt.”

Kötelező bérfeltüntetés az álláshirdetésben

Ma még előfordulhat, hogy míg Magyarországon tiltja egy nemzetközi cég az álláshirdetésekben a fizetések megjelölését, addig az anyavállalat egy másik országban megadja a bérsávokat. Az egységes szabályozás ebben is előre mozdíthatná a folyamatokat: a fizetésekre vonatkozó átláthatóság igénye állami és EU-s szabályozások szintjén is vissza-visszatér a napirendre, az azonos munkáért egyenlő bér elve, a nemek közötti bérkülönbségek megoldására való törekvések mind ebbe az irányba mutatnak.

A legtöbb meglévő szabályozás a bérkülönbségek kiegyenlítésére szolgál: az új lengyel gazdaságélénkítő program részeként például a munkavállalóknak joga lesz megtudni, hogy azonos munkáltató azonos pozíciójában mennyi az átlagfizetés. Létezik persze az álláshirdetésekre vonatkozó szabály is: Ausztriában minden hirdetéshez kötelesek megadni a pozícióhoz kínált minimum fizetést is – náluk az egyes munkakörökhöz ágazati minimálbérek is tartoznak, így nem csupán a munkáltatón múlik a kínált összeg. Szlovákiában 2018 óta tartalmazzák az álláshirdetések kötelezően a béreket.

Forrás: HR Feed / hppwr.hu


Elképzelhető, hogy végleg lezárják a Rám-szakadékot

Elképzelhető, hogy végleg lezárják a Rám-szakadékot 

A klímaváltozás a népszerű kirándulóhelyekre is hatással van.
Kiosztották a Hévíz Város Turizmusáért díjat

Kiosztották a Hévíz Város Turizmusáért díjat 

Molnár Ágnes a szálloda nyitása óta az Európafit oszlopos tagja.
Turizmusban a kulcs: az utazó fejével kell gondolkodni

Turizmusban a kulcs: az utazó fejével kell gondolkodni 

Egy friss kutatás eredményeiről számolt be Sulyok Judit, a Pannon Egyetem Turizmus Intézeti Tanszékének tudományos munkatársa a Veszprémben tartott Balaton Konferencián, május 2-án.
Titkokat őriznek az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái

Titkokat őriznek az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái 

Az Évgyűrűkben őrzött történetek – Magyarország fáinak titkos meséi című fotókiállítást május 4-én nyitják meg Badacsonyörsön.
Siófokról indul a Tour de Hongrie legizgalmasabb befutó szakasza

Siófokról indul a Tour de Hongrie legizgalmasabb befutó szakasza 

Május 12-én igazi világsztárokkal is találkozhatunk!
Kedvezmények a főváros hivatalos applikációjának születésnapján

Kedvezmények a főváros hivatalos applikációjának születésnapján 

Május 1-jén ünnepelte az ÉnBudapestem applikációja az első születésnapját.
Szibériai tokhalak a Balatonban?

Szibériai tokhalak a Balatonban? 

A Balatonban megjelenő lénai tokok minden bizonnyal a vízgyűjtőn létesült halgazdálkodási létesítményekből szökhettek meg.
Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő

Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő 

Nemzetgazdasági miniszter: a nyugati világ elöregszik, nő az idősek aránya, ebből adódóan sokkal nagyobb lesz a kereslet az egészségturizmusra.
Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon

Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon 

Harmincöt budapesti tanuló állhatott dobogóra a Szakma Sztár Fesztiválon.
Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens

Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens 

Már több mint húsz étterem használja.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.