Óriásfolyónk fővárosunk legnagyobb, legkarakteresebb természeti kincse, jelenleg azonban megközelíthetetlen, hiszen két partja tulajdonképpen többsávos autósztrádaként szolgál. A 2011-ben alakult Valyo, azaz a Város és Folyó Egyesület szerint ha a Duna elérhetőbb és használhatóbb lenne, nagyot lendítene a budapestiek életminőségén. A valyosok az urbanisztika, a környezetvédelem és a kultúra területén tevékenykednek és céljaik elérését közösségformálással mozdítják elő.
Céljuk, hogy a vízpartokat mint természeti tereket és a városi tereket összekapcsolják, hozzáférhetővé tegyék a lakosság számára és annak fenntartható használatára törekszenek. Fenntartható és részvételi városfejlesztéssel, köztérhasználattal, közlekedésfejlesztéssel, környezettudatossággal, természetvédelemmel, vízi létesítményekkel, víz- és hulladékgazdálkodással, turizmussal, sport- és szabadidős tevékenységekkel és szociális érzékenységgel kapcsolatosan igyekeznek az emberek szemléletét formálni. És mindezt milyen eszközökkel? Nyaranta letáboroznak a Duna egy-egy partszakaszán, amelyre éppen fel szeretnék hívni a figyelmet és különféle programokat szerveznek a szabadidős játékoktól pl. Kacsakődobó-verseny kezdve az utcabútor-tervező workshopokon és koncerteken át a művészeti installációk készítéséig és bemutatásáig.
Legfontosabb projektjük eddig a Szabadság-híd lezárása, amely egy alulról jövő kezdeményezésből ma már a Fővárosi Önkormányzat által is támogatott jelentős eseménnyé nőtte ki magát. A történet 2016-ban azzal kezdődött, amikor a villamosvágány-felújítások miatt lezárt Szabadság-hidat birtokukba vették a fővárosiak. A valyosok közlekedési szakértőkkel és partnerszervezetekkel egyeztetve arra jutottak, hogy az időben bejelentett hétvégi teljes hídlezárás a kialakult forgalmi renddel nem befolyásolná számottevően Budapest közlekedését, ugyanakkor hatalmas sikert aratna a budapestiek körében, és jelentős turisztikai hasznot is hoz a városnak. Így tavaly a Fővárosi Önkormányzattal való együttműködés eredményeként négy hétvégére vehették birtokba a városlakók Budapest egyik legszebb hídját.
Projektjeik téli zászlóshajója a Mobil Szauna. A szervezet vásárolt egy kisbuszt, amelyben egy hatszemélyes fatüzelésű szaunát alakítottak ki hatalmas ablakokkal. 2014 óta minden télen a budai rakparton a Margit-híd és a Lánchíd közötti partszakaszon lehetett találkozni a kisbusszal, így Budapest legszebb panorámájban gyönyörködhettek az izzadni vágyók. A Valyo adományokat fogad el a szolgáltatásért cserébe, amelyből különböző projektjeiket finanszírozzák.
Tavaly valamivel kijjebb szorultak, mert sok millió forintot kértek volna tőlük a közterület-használatátért. Most pedig a Lágymányosi-híd pesti hídfőjénél parkolták le a buszt, legújabb projektjük helyszínén, ami a tavasz és nyár nagy dobásának ígérkezik Pesten. A Valyoról és az új kezdeményezésről a Turizmus & Vendég következő számában olvashatnak bővebben. Előfizetett már rá?!
Forrás: Turizmus Online