A közel harminc éve alapított Piranesi Award fődíját idén nyolc európai ország öt-öt építészeti műremeke közül ítélte oda a világ minden tájáról meghívott szakmai zsűri.
Az épületegyüttes november 27-én elnyerte Magyarország egyik legrangosabb fődíját, az Építészfórum Média Díját is. Az idén tízedik alkalommal meghirdetett díj odaítéléshez a pályaműveket nemzetközi zsűri válogatta ki, majd a terv és felépített épület kategóriában a döntőbe jutott öt-öt munkát értékelte a laikus és szakújságírókból álló zsűri.
A Piranesi Award indoklása szerint „a projekt mesteri tájbaillesztése tiszteletteljes és szerény. A zsűri kiemelte a telepítés eleganciáját, amelyet tovább erősít az épületek anyagszerűsége.
Megalakult az AÉS
Az Almagyar-Érseki Szőlőbirtokot 2009-ben alapította Csutorás Ferenc borász, Mészáros Péter grafikus-filmrendező és Csernus Imre, az ismert pszichiáter. A birtok felépítésének ötlete az érseki szőlő megmentéséből fogant. A három tulajdonos-barát először az érseki szőlő megmentése miatt szövetkezett. Mikor 2007-ben és 2009-ben leszüretelték az Érseki-dűlőről a rég elhagyott, kivágásra ítélt, ismeretlen fajtájú szőlőt, csodára bukkantak. Mindkét szüret különleges minőségű bort adott, melyet Érseki Titokbornak kereszteltek. Elhatározták, hogy megmentik ezt a delikát szőlőt. Megvásárolták az Érseki melletti, akkor még akácossal benőtt földet az Almagyar-dombon, a megmentett oltványokat oda telepítették és megalapították az Almagyar-Érseki Szőlőbirtokot. Ide az érseki mellett csak olyan hagyományos egri és magyar fajtákat ültettek, mint a kadarka, a mézesfehér, a furmint, az olaszrizling és a leányka.
Almagyar Borkemping, Borterasz és Venyige Spa
Az Almagyar-domb Nagy-Egeddel szemben található. A három barát számára egyértelmű volt, hogy az élményt meg kell osztani a közönséggel is. Méghozzá úgy, hogy a természet nyújtotta élmény és a látvány mit se csorbuljon, de minden vendég a lehető legközelebb kerülhessen a szőlőhöz. Ebből a gondolatból született meg a birtok, ahol a vendégek a szőlővel körülölelt borteraszon és a csőszkunyhókban pihenhetnek, karnyújtásnyira a szőlőtől hűsölhetnek a Venyige Spa-ban és a kilátó lábánál kóstolhatják a borokat. Mindehhez megtalálták Gereben Péter és Marián Balázs tervezőket.
Forrás: Turizmus Online