A tájékoztató témája a turisztikai ágazat volt, ezen belül olyan rendelkezéscsomagot állítottak össze a nemrégiben alakult Turisztikai Tanácsadó Testület (TTT) segítségével, mondta a szaktárca minisztere, amellyel
a bürokráciát próbálják lefaragni, ezzel egy időben a turisztikai ágazat bevételeit növelni.
Erős konjunktúra hatást érzékelünk a szektorban, kirobbanó formában van a turizmus, fogalmazott a szaktárca vezetője, majd hozzátette, igaz, a SZÉP-kártyákról történő költés kis mértékben csökkent, azonban
a külföldről érkezők száma az idei évben minden képzeletet felülmúl: vannak, akik már 17,5 millióra teszik a Budapest Airport-ra érkező utasszámot év végéig, de a legpesszimistább nézetek szerint is elérjük majd a 17 milliót.
És tény, hangzott még el, hogy immár a teljes GDP 12 százaléka a turisztikai szektorból érkezik – ezért nagyon fontos, hogy segítsék és ösztönözzék állami szinten az ágazati szereplők munkáját.
Majd rátért a turisztika deregulációjának 14+2 pontjára, azaz a turisztikai ágazatot érintő akciótervre, ami a következőt jelenti az NGM olvasatában:
Fokozni fogják a rendőri jelenlétet a bulinegyed területén a biztonság érdekében: az eddigi 48 járőr számát 58-ra növelik. Miután meghallgattak minden pro és kontra véleményt Airbn-ügyben, úgy döntöttek,
szabályozzák a rövid távú lakások kiadását, de egyelőre csak Budapesten: moratóriumot alkalmaznak az engedélyek esetén, és adóemelés is várható – de csakis a fővárosban,
húzta alá még egyszer a miniszter.
Hamarosan érkezik a digitális SZÉP-kártya, azaz telefonon keresztül is lehet majd fizetni a vendéglátóhelyeken, nem csak plasztik kártyával, hangzott el.
A falusi vendéglátók esetében viszont könnyítést vezetnek be: olyan helyiségek, gazdasági épületek is kiadhatók lesznek, amelyre eddig nem adtak engedélyt. Kisebb szállodai jacuzziknál szélnek ereszthetők lesznek jövőre az úszómesterek, csak 20 fő+ felett kell majd szakképzett felügyelet.
Miután a Bankszövetséggel egyeztettek borravaló témában, minden banknak kötelező lesz megoldást adni a vendéglátóhelyeknek arra, hogy akár telefonos alkalmazással, akár más korszerű technikai megoldással, borravalót lehessen adni, ha úgy ítéli meg a kiszolgálást a vendég. A borravaló és a szervízdíj közti különbséget is taglalta Nagy Márton, ezzel kapcsolatban kifejtette, a borravaló minden alkalommal a felszolgálóhoz, a felszolgálási díj viszont egy közös kalapba, a tulajdonoshoz kerül, amelyet a bérek finanszírozására lehet használni.
Gyógyászati és orvosi rendezvények szervezését elősegítő szabályozás is a célegyenesben van, cél az, hogy minél több ilyen jellegű programot szervezzenek. Ennek érdekében
az ilyen jellegű szervezési munka esetén a támogatás mértékét 12 százalékról 15-re emelik,
mondta a miniszter. Megemlítette az állatkerti belépőket is béren kívüli juttatás lehetőségeként, majd
rátért az idegenvezetők körére, amely esetben inkább regulációról beszélhetünk, mintsem könnyítésről, ugyanis egytől egyig felülvizsgálják az eddig kiadott idegenvezetői engedélyekkel tevékenykedők, és nem tevékenykedők körét, megpróbálnak rendet vágni e területen, és az idegenvezetők oktatása, valamint továbbképzése területén további elvárások, szigorítások bevezetése várható.
Eláll a kormány attól a korábban belengetett szigortól, hogy minden egyes étterem köteles ingyenes parkolót biztosítani a vendégeinek – e téren az életszerű megoldás figyelembe vételével könnyítés várható. Bővítik hamarosan a turisztikai attrakciók körét – az átfogó adatvagyon növelése érdekében.
Ami biztos, hangzott még el, hogy a repülőterek esetén kivezetik a széndioxid-adót, és
hamarosan nekifognak a Ferihegyre vezető gyorsforgalmi út korszerűsítésének – mert a jelenlegi helyzet tarthatatlan és egyértelműen rontja az ország imázsát.
Majd arról is szó esett még röviden, hogy az élelmiszerbiztonságról szóló kiskönyvek készítésébe kezd a hatóság, és még egy szintén „fontos” kérdés is szóba került: ahol termálvizet használ egy gyógyfürdő vagy egy szálláshely – nem kell majd utána jövedéki adót fizetni, eltörlik ezt a kötelezettséget szintén 2025. január 1-vel.
Ez tehát az első, ámde nem az utolsó könnyítési csomagunk az ágazat számára, hamarosan újabb könnyítések bejelentésével jövünk, ígérte búcsúzásképpen a szaktárcavezető.