Különleges filmnapok a Francia Intézetben

Február 28-án kezdődik és március 10-éig tart a Francia Intézet szervezésében a 14. Frankofón Filmnapok. A programot a műfaji sokszínűség jellemzi: van benne 5 César-díjat nyert fantasztikus film, Oscar-jelölt animáció, sci-fibe hajló szerzői film, életrajzi tabló, katasztrófafilm, történelmi kalandfilm, több vígjáték, de olyan társadalmi kérdések is szóba kerülnek, mint a női egyenjogúság vagy környezetünk megbecsülése. A válogatásban szereplő 24 film közül 7 női rendező alkotása.

Február 28-án 18.30 órakor a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínházban A három testőr: Milady nyitja a 14. Frankofón Filmnapokat. A Dumas-regény legújabb filmes feldolgozásában olyan nagyszerű színészeket láthat a közönség, mint Romain Duris, Vincent Cassel, Eva Green és François Civil.

A három testőr: Milady nyitja a 14. Frankofón Filmnapokat. A Dumas-regény legújabb filmes feldolgozásában olyan nagyszerű színészeket láthat a közönség, mint Romain Duris, Vincent Cassel, Eva Green és François Civil.
A három testőr: Milady nyitja a 14. Frankofón Filmnapokat. A Dumas-regény legújabb filmes feldolgozásában olyan nagyszerű színészeket láthat a közönség, mint Romain Duris, Vincent Cassel, Eva Green és François Civil.

Az 5 César-díjat nyert a Mutánsok című fantasztikus film Romain Duris-szel a főszerepben március 1-én 20 órakor a Francia Intézetben és 7-én 20 órakor az Urániában lesz látható. Rejtélyes, járvány van terjedőben. Bizonyos emberek átalakulnak: szó szerint előbújik belőlük az állat. Az egész családnak szól az Oscar-jelölt animáció, a Robotálmok március 3-a 15 óra Uránia és 9-e, 14:30, Francia Intézet - egy kutya és egy robot különös barátságáról.

A tavalyi Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon debütált a Vadállat című bűnügyi-romantikus sci-fi Léa Seydoux-val, Bertrand Bonello rendezésében. A közeli jövőben, amikor már mindent a mesterséges intelligencia irányít, az érzelmek veszélyforrást jelentenek. A filmet március 2-án 20 órakor az Urániában, majd 9-én 17 órakor a Francia Intézetben vetítik. A Sav című katasztrófafilm Guillaume Canet-val – március 2-án 17:30, Francia Intézet és 4-én 20 óra Uránia – akciódús művészi figyelmeztetés a nem is olyan távoli jövőben a klímaválságra.

A válogatásban szereplő 24 film közül 7 női rendező alkotása. Nadège de Benoit Luthy filmje, az Árral szemben című svájci vígjáték – február 29-én 18 órakor és március 2-án 16 órakor az Urániában - egy igazi feel-good movie, amely azt járja körül, hogyan keresi és találhatja meg a helyét a nő a modern társadalomban a falcon Lake című kanadai–francia romantikus-fantasztikus dráma, Charlotte Le Bon rendezésében – február 29-én és március 7-én 18 órakor a Francia Intézetben - egyedi hangvételű film a kamaszszerelemről némi fantasztikus beütéssel, gyönyörű képekben.

A legjobb dokumentumfilmnek járó César-díjat elnyert Négy nővér című tunéziai-francia alkotás, Kaouther Ben Hania rendezésében – március 1-én, 18 órakor és 8-án 20 órakor az Urániában - egy egyszerű tunéziai nőről szól, akinek mind a négy lánya radikalizálódott 2016-ban, s a két idősebb csatlakozott az Iszlám Állam dzsihadista szervezethez. Az iszlamizmust megtagadó két fiatalabb lány önmagát alakítja, míg nővéreiket színésznők játsszák.

Bernadette – A főnökasszonyt, melyben Catherine Deneuve alakítja Jacques Chirac feleségét / Fotó: Frankofón Filmnapok
Bernadette – A főnökasszonyt, melyben Catherine Deneuve alakítja Jacques Chirac feleségét / Fotó: Frankofón Filmnapok

Március 1-én 20 órakor az Urániában és 8-án 20:30 -kor a Francia Intézetben vetítik Léa Domenach filmjét, a Bernadette – A főnökasszonyt, melyben Catherine Deneuve alakítja Jacques Chirac feleségét. A film sok humorral bizonyítja, hogy „minden sikeres férfi mögött áll egy nő”, miközben bepillantást enged a francia politika kulisszatitkaiba. Delphine Deloget munkája, a Mindent egy lapramárcius 1-e 18 óra Francia Intézet, és 5-e 20:30, Uránia - Virginie Efira-val a főszerepben Sylvie-ről szól, aki két fiút nevel egyedül. Egy éjszaka a kisebbik egyedül marad a lakásban, és megsérül. A hatóságok kivonulnak és elviszik a gyereket. Sylvie harcba száll, hogy visszakapja a fiát.

Március 5-én 18 órakor a Francia Intézetben vetítik Jeanne Herry kilenc César-díjra jelölt Az arcuk mindig előttem lesz című megrázó alkotását. A legjobb női mellékszereplő díját Adèle Exarchopoulos vehette át a díjátadón. A helyreállító igazságszolgáltatás rendszere szakértők közreműködésével igyekszik párbeszédbe vonni elkövetőket és áldozatokat. A film vetítését beszélgetés követi magyar és francia szakértők közreműködésével.

Március 8-án, 19:30 órakor az Urániában lesz látható a Liv S. szerelmei című svájci romantikus film. A 38 éves Liv felidézi magában a régi kapcsolatait, amelyekben valami valahogy mindig félrement. Kedves, álmodozó hősnőnknek ideje szembenézni a démonaival, és elfogadni, hogy az élet egy hatalmas érzelmi hullámvasút. A vetítés után közönségtalálkozó lesz a rendezővel, Anna Luif-fel.


Fenntarthatósági jó gyakorlatokról és az osztrák piac jelentőségéről az MSZÉSZ régiós ülésein

Fenntarthatósági jó gyakorlatokról és az osztrák piac jelentőségéről az MSZÉSZ régiós ülésein 

A március 27-28-i régiós üléseken több mint 150 szállodaipari szakember vett részt.
Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány

Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány 

A helyzet azért is aggasztó, mert a két telep a magyar-szlovák határ közelében van.
A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre

A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre 

A fizetés mértéke és a juttatási csomag a legfőbb vonzerő.
Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine

Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine  

Április 8-án Budapest legújabb attrakciója egy egyedülálló időutazásra hív.
Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben

Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben 

Egyéves születésnapját igencsak különleges módon ünnepli a veszprémi Várbörtön Látogatóközpont.
Békéscsabán kezdődik a tavaszi fesztivál

Békéscsabán kezdődik a tavaszi fesztivál 

Csaknem harminc rendezvényt kínál a Békéscsabai Tavaszi Fesztivál.
Ennyit költött a rendezvényszektor 2024-ben

Ennyit költött a rendezvényszektor 2024-ben 

A rendezvényszektor vállalati eseménymarketing piacának árbevétele 2024-ben 78,4 milliárd forint volt és 4,3 százalékos növekedést mutatott.
Különleges programokkal ünnepel a Folly Arborétum

Különleges programokkal ünnepel a Folly Arborétum 

Idén 120 éves a badacsonyörsi botanikus kert.
Hagyományőrző húsvéti napok Matyóföldön

Hagyományőrző húsvéti napok Matyóföldön 

Matyó Húsvét Mezőkövesden április 20-21-én.
Ilyen lesz a Debrecenbe költöző Természettudományi Múzeum

Ilyen lesz a Debrecenbe költöző Természettudományi Múzeum 

Eredményt hirdettek a múzeum megjelenésére kiírt pályázaton: az első helyet a világ egyik vezető irodája szerezte meg.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.