Kevesebb, mint felére csökkent azoknak az utazási irodáknak a száma, amelyek lejelentették, hogy mekkora vagyoni biztosítékkal vágnak neki 2021-nek. Mivel a biztosíték megléte elengedhetetlen feltétele az utazásszervezésnek, ez azt jelenti, hogy az irodák többsége szünetelteti tevékenységét és várja, hogyan indul be a piac tavasszal - írja a napi.hu.
A vírus a legnagyobbakat is megütötte
Egy évvel korábban - az azóta megszűnt N-U-R Neckermann Kft.-t és a tavaly csődbe ment Robinson Tours Kft.-t nem számolva - 20 cég képzett 20 százalékos vagyoni biztosítékot. 2021-re már csak 13 iroda jelentett le ilyen mértékű összeget. Négy nagy iroda "átlépett" a 12 százalékos kategóriába (OTP Travel, Utazom.com, Grand Tours 2000., Bono Utazási Központ), három pedig még nem adott le jelentést.
A tavaly 20 százalékos biztosítékkal rendelkező irodák
Fontos megjegyezni, hogy ezek nem végleges döntések, és nem jelenti azt sem, hogy ezek az irodák abbahagyták idén a chartereztetést vagy az utazásszervezést, csak egyelőre kivárnak.
Azon irodák száma, amelyek 12 százalékos biztosíték-képzésre kötelezettek, 190-re csökkent az egy évvel korábbi 414-ről, vagyis több mint 50 százalékuk nem tudja még, hogyan alakul az évük.
A nagy, 12 %-os biztosítékkal rendelkező irodák
Sokan éltek a kedvezménnyel
Idén a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) sikerült kedvezőbb feltételeket kiharcolni a vagyoni biztosíték képzésben: elég csak a tavalyi bevétel alapján számolt összeg felét tartalékolni. Ennek azonban egyik feltétele, hogy nem csak májusban - az előző évi pénzügyi jelentések leadásakor - hanem márciusban és áprilisban is jelentést kell tenniük az irodáknak, hogy miként alakulnak a bevételeik és ha kell, igazítaniuk kell a biztosíték összegén.
Az irodák azt is szerették volna elérni, hogy mérsékeljék a külföldre utakat szervező irodák 7 millió forintos minimális biztosíték-összegét, ezt azonban a kormány nem támogatta.
Forrás: napi.hu