Az első 25 kifejezésben, amit a tóhoz társítanak nincs benne a bor, de a kerékpározás is tizenhetedikként jelenik csak meg. Ez pedig azt jelenti, hogy él egy márkakép az emberek fejében, amit meg kell változtatni, hiszen a régióban hat kiváló borvidék van díjnyertes borokkal - mondta Princzinger Péter, a VisitBalaton365 ügyvezetője.
2024. október 2-án elindult a Balaton Bor Bár elnevezésű akció, melynek célja, hogy a turisták ősszel is felfedezzék a régió borkultúráját, gasztronómiáját. Az akcióhoz eddig közel 40 borász csatlakozott, akik vállalták, hogy kedvezményekkel, esetenként ingyenes, ajándék borokkal várják a turistákat a következő négy hétvégén.
Az ügyvezető szerint nem érdemes azt várni a Balatontól tavasszal, ősszel és télen, mint amit nyáron nyújtani tud.
„Szezonhosszabbítás helyett inkább különálló szezonokról kell beszélni, hiszen ezekben az időszakokban a tó és környéke teljesen más arcát mutatja."
Rengeteg szolgáltató nyitva, számos rendezvényt szerveznek
Fekete Tamás, a Balatoni Turizmus Szövetség alelnöke hozzátette: az új akció is jól bizonyítja, hogy a Balaton nem zár be augusztus után. Az őszi időszakban is rengeteg szolgáltató van nyitva, és több tucat rendezvényt is szerveznek. Szerinte hosszú évtizedek tapasztalata az, hogy a borturistákat nem zavarja a hűvösebb idő, de jelentős részüket gyakran még az eső sem riasztja vissza az utazástól.
Mint mondta, a helyi turisztikai szereplők, szállásadók, vendéglátók körében készült felmérés azt mutatja, jóval több mint ezerötszáz szolgáltató tervezi, hogy az őszi szezonban sem zár be, hanem azt követően, vagy akár egész évben nyitva tart.
Változó borfogyasztói szokások
A Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet adatai azt mutatják, hogy Európában a borfogyasztás csökken. A statisztikák szerint 2023-ban az uniós tagállamok a világ borfogyasztásának 48 százalékát képviselték – 107 millió hektolitert fogyasztva. Ez a szám 2022-höz képest „marginális", 1,8 százalékos csökkenést tükrözött.