Pályázati előkészítő workshopot tartott a Magyar TDM Szövetség

A Nemzeti Együttműködés Rendszere a turizmusban: teljes struktúra- és szemléletváltás a hazai TDM-rendszerben – pályázati előkészítő workshopot tartott a Magyar TDM Szövetség.

A szeptemberben – a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretei között - megjelenő TDM-pályázatok feltételrendszere, valamint a TDM szervezeti rendszer modernizálását célzó TDM 2.0 alapvető kérdései adták a Magyar TDM Szövetség által 2015. június 15-én megrendezett ’Pályázati előkészítő workshop’ fő témáját. A rendezvénynek – már szinte megszokott módon – a budapesti La Prima Fashion Hotel adott otthont.

A rendezvény célja – nem titkoltan – egy, a tagszervezetek bevonásával készülő, konszenzuson alapuló, egységes szövetségi álláspont kialakítása volt, amely egyben a szervezeti rendszer elkerülhetetlen modernizálásának, költséghatékonyabb és méretgazdaságosabb működéséhez szükséges struktúra-átalakításának az alapjait kívánta lefektetni.

A Nemzetgazdasági Minisztérium Turizmus Főosztálya – a korábbi egyeztetéseknek megfelelően – nagyban számít a Magyar TDM Szövetség szakmai javaslataira a pályázati feltételrendszer kidolgozásában és a turisztikai intézményrendszer átalakításában. A Szövetség által kidolgozott TDM 2.0. rendszer integrálja a hazai tapasztalatokat, valamint a jó nemzetközi gyakorlatokat is, mindezzel új alapokra helyezi az utóbbi évek során létrejött hálózatot úgy, hogy meghatározza a tudatos, tervezhető és fenntartható pénzügyi és működési feltételek kialakításához szükséges rendszerszintű feltételeket – ezzel megelőlegezve a hazai turizmusipar irányításának térségi menedzsmentrendszereken alapuló, egész Európában egyeduralkodó, ezért versenyképességi szempontból elkerülhetetlen struktúraváltását.

A magyarországi turizmusipar menedzsment-rendszerének legnagyobb hiányossága a szervezetek véleménye szerint továbbra is a szabályozatlansága. Az állami-, önkormányzati- és magánszektor tevékenységének hiányzó koordinációja, a három szektor együttműködésének közös érdekeken nyugvó, hiányzó érdekeltségi- és keretrendszere az, ami gyakran a források szétforgácsolását, a párhuzamos termék- és szolgáltatásfejlesztési, valamint marketing-kompetenciák egymással konkuráló, alacsony hatékonyságú működtetését eredményezi.

A tanácskozás és workshop során a tagság ennek fényében igyekezett újradefiniálni saját szervezeti céljait és szövetségi politikáját. A nem ritkán heves viták eredményeként azonban végül sikerült közös nevezőre jutni. A szervezetek életében várhatóan gyökeres változást hozhat a workshop során közösen megfogalmazott és elfogadott, új stratégiai cél, amely az eddigiektől eltérően nem önmagában a szervezeti rendszerben, hanem egy jóval átfogóbb, az egyes szervezeteken túlmutató Magyarország-brand megteremtésében és fenntartásában látja a teljes struktúra és egyben a kialakítandó, új magyar turizmusirányítási rendszer legfontosabb stratégiai célját.

Ez az az átfogó, az egyes térségekben rejlő szinergiákat hasznosító közös eszme az, amelybe markánsan elkülöníthető profillal, de egységes márka-, minőség- és termékkoncepciónak alárendelt stratégia alapján illeszkedik a desztinációk rendszere és kínálata csakúgy, mint a turizmus egészét meghatározó szolgáltatások és infrastruktúra kínálati elemei.

A Magyar TDM Szövetség tagjainak a workshop alkalmával lehetősége nyílt véleményt formálni és javaslatokat tenni az elnökség által kidolgozott szakmai anyagokkal kapcsolatosan. A megjelent szervezetek – a gyakran parázs viták során – kialakult, új koncepciót és rendszerfelépítést végül önmagukra nézve kötelező érvénnyel elfogadták, és ezzel a maguk részéről komoly lépést tettek a magyar turizmusirányítási rendszer elkerülhetetlen modernizációja, a turizmus területén megvalósítható Nemzeti Együttműködés Rendszere felé.


Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények

Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények 

Az idei évben különös figyelmet kap a Balaton négyévszakos turizmusa, míg a nemzetközi vendégek közül Szlovákia mutatkozik be különleges gasztronómiájával és kulturális örökségével.
 Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon

Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon 

Látványos nemzetközi snowboard-verseny, tökéletes hó és minden pályán zavartalan nyitvatartás várja a sízőket a hétvégén Mátraszentistvánon.
Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban

Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban 

Egy nappal hosszabb lesz a STRAND Fesztivál.
NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés

NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés 

Visszavonják a társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetet, amely a szálláshely-minősítési tevékenységhez kapcsolódó igazgatási szolgáltatási díjak szabályozását célozta.
Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen

Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen 

A Skanzen házaiba ugyan még nem térhetünkk be, de sétálhatunk, túrázhatunk a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó 75 hektáros területen.
Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából

Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából 

Az idei HoReCa Design Kiállítás, amely a Bútor, Lámpa, Dekor Kiállítás részeként látogatható, számtalan innovatív és különleges termékkel várja a szakmai érdeklődőket.
Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet

Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet 

Az Utazás kiállítás szakmai napján a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szervezésében megrendezésre kerülő konferencián a hazai turizmus szereplői osztották meg tapasztalataikat.
Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban

Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban 

A Mezőgazdasági Múzeum szervezői egyedülálló farsangi kalandra hívják a családokat 2025. március 1-jén a Vajdahunyad várába. Egy napra gyermekeinkből lehet tehenész, lovász, gabonatermesztő vagy szatócsboltos.
PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások

PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások 

A hazai cégvezetők 70 százaléka számít globális gazdaság gyorsulására, 60 százalék a hazai gazdasággal kapcsolatban is optimistán nyilatkozott, míg saját vállalata növekedésében mindössze 39 százalék bízik.
Így zajlott a jubileumi BCEFW

Így zajlott a jubileumi BCEFW 

A Budapest Central European Fashion Week (BCEFW) az elmúlt években a régió egyik legjelentősebb divateseményévé vált, a 15. szezon pedig minden eddiginél színesebb programmal és új nemzetközi együttműködésekkel ünnepelte a közép-európai divatot február 10-16. között.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.