A rendezvény célja az volt, hogy ízelítőt adjon Peking turisztikai kínálatából, és bemutasson néhányat abból a több mint kétezer hivatalosan regisztrált ajándékból, amelyeket a Kínába látogató turista a fővárosban megvásárolhat. Bán Teodóra, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ (BFTK) ügyvezető igazgatója köszöntőjében elmondta: Magyarország és Kína diplomáciai kapcsolata 64 éves múltra tekint vissza. A kulturális együttműködés a zenétől az irodalomon át a modern művészetekig terjed. A kínai–magyar kapcsolatok folyamatos erősödésének egyik záloga, hogy Peking és Budapest 2012 óta testvérvárosi kapcsolatban áll egymással. A két ország cégei között tavaly kétmilliárd dollár értékben születtek együttműködési megállapodások, és a Kína felé irányuló magyar export csak 2016 első nyolc hónapjában 16 százalékkal nőtt.
A kínai kultúra markánsan megjelenik a magyarországi és a budapesti gazdasági, turisztikai, kulturális és művészeti életben egyaránt. Elég, ha csak a közelmúlt eseményeire gondolunk. A 2016. március 3. és 6. között megrendezett Utazás kiállításon, ahol a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ társkiállítóival 500 négyzetméteres Budapest-standon reprezentálta a főváros legfőbb turisztikai attrakcióit, Kína szakmai díszvendég volt. Nagy sikerrel zajlott a Sárkányok Éjszakái elnevezésű kínai fényvarázs a Fővárosi Állat- és Növénykertben április 8. és május 22. között, de megemlíthetnék még a Budapesti Tavaszi Fesztivált is, amelynek kiemelt témáját képezte Kína. A közeli események közül az augusztus 18. és 21. között megrendezett 30. Mesterségek Ünnepét emelte ki Bán Teodóra, ahol Kína szintén díszvendég volt.
A turizmus területén is erőteljes élénkülés mutatkozik. A Budapesten működő, 16 közép-kelet-európai ország közös kínai fellépését koordináló Kína– Közép- és Kelet-Európa turisztikai koordinációs központ két évvel ezelőtti megalakulása óta számos eredménnyel büszkélkedhet, ez év márciusában pedig a Kínai Turisztikai Hivatal is regionális irodát nyitott a magyar fővárosban.
Budapesten tavaly 170 ezer kínai vendégéjszakát regisztráltak, ami 40 százalékos növekedést jelentett a megelőző évhez képest. A magyar főváros az egyik legnépszerűbb célpont a Közép-Kelet Európai térségben: 2016 első hat hónapjában 70%-kal emelkedett a kínai vendégek és vendégéjszakák száma a magyar fővárosban, a szakértők pedig az év további részére szintén jelentős, 60%-os növekedést jósolnak, ami csaknem 225 ezer Magyarországon eltöltött vendégéjszakát jelent.
A jelenlévőket kínai részről Zhao Guangchao, a Pekingi Turizmusfejlesztési Bizottság tagja köszöntötte. Többek között bejelentette, hogy a jelenlegi 72 óráról 144 órára szeretnék bővíteni a pekingi vízummentes tranzitálási lehetőséget több ország, így Magyarország állampolgárai számára is. Emellett a közelmúltban kedvezőbbé váltak a vámfeltételek is.
A látványos bemutatkozást megelőzően Pap Mária, a BFTK turisztikai divízióvezetője fogadta hivatalos keretek között a pekingi delegációt Budapest Főváros Hivatalának dísztermében, ahol kétoldalú turisztikai és kulturális témájú tárgyalásokat folytattak a kínai és magyar felek.