A Néprajzi Múzeum több gyűjteményében is előfordulnak régészeti tárgyak, ezek véletlenszerűen kerültek be az adott gyűjteménybe.
Ám akad egy, az Amerika-gyűjtemény, amely két részre, néprajzi és régészeti gyűjteményre oszlik. Az utóbbiba több mint 3000 tárgy tartozik, amelyek végigkísérik a múzeum 152 éves történetét.
A „raktármerülés” alkalmából szó esik arról is, hogyan kerültek ezek a tárgyak a múzeumba, „nem egyszer a legalitás határán túlról” - írták.
November 30-án a Néprajzi Múzeum a székelyföldi András-napok ízét, humorát és hangulatát hozza el Budapestre. A Székelyek – Örökség-mintázatok című kiállításhoz kapcsolódó rendezvényen zene, tánc és kézműves foglalkozások is várják a látogatókat.
A gyerekek megismerkedhetnek a nyomódúcos technikával, és saját kezűleg készíthetnek agyagból poháralátéteket a székelyföldi kályhacsempék mintáinak felhasználásával.
A közleményben emlékeztettek arra, hogy Szent András napja a szerelmi jósló varázslások mellett a disznóvágások kezdetének időpontja is.
A Székelyek kiállításhoz kapcsolódó gasztronómiai programon a disznóvágás hagyománya mellett székely ételekkel, italokkal ismerkedhetnek meg a látogatók. Kiderül, mi a pityókás kenyér, a kokojza pálinka, a lása, a cseh rántott vagy a borvíz.
A Gyűjteményi Központba szervezett december 5-i látogatáson a régi mézeskalácskészítő eszközöket ismerhetik meg az érdeklődők, december 7-én pedig a Székelyek – Örökség-mintázatok című kiállításhoz kapcsolódva az Anima Sound Systemmel együttműködésben megvalósuló zenés irodalmi estre, Prieger Zsolt és Magyar Bori népdalénekes tárlatBEvezetésére várják a közönséget.