A járvány elleni korlátozások egy évvel ezelőtti fokozatos feloldása miatt emelkedő bázis hatására 3,1 százalékra esett vissza a vendégéjszakák számának növekedése az előző havi 14,6 százalékról, azonban így is folytatódott a szektor Covid utáni határozott helyreállása, idézi a statisztikai hivatal adatait Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője a privatbankar.hu írásában.
Ezen belül a belföldiek vendégéjszakái 16,5 százalékkal csökkentek, részben amiatt, mert jóval többen választhatták a külföldi nyaralást, míg a hazai vendégek egy része a háztartási energiaárak átlagfogyasztás feletti emelése és a megugró infláció, valamint bizonytalanabbá váló kilátások miatt óvatosabbá válhatott. Ugyanakkor a külföldiek vendégéjszakáinak száma továbbra is robosztusan, 60 százalékkal emelkedett, ami a külföldi vendégek gyors visszatérését mutatja. A szálláshelyek árbevétele így augusztusban 16 százalékkal a nőtt az egy évvel ezelőttihez képest. Noha érdemi javulást mutatnak az adatok, a helyreállás továbbra is csak részleges a járvány előtti szintekhez képest, ugyanakkor a belföldi turizmus a tavalyi nyári hónapokban teljesen helyreállt, ami magas bázist eredményezett.
Az első nyolc hónapban összesen 70 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma, ezen belül a belföldieké 31 százalékkal, a külföldieké 200 százalékkal nőtt.
A korlátozások megszűnése után gyorsan újraindult a turizmus, mivel óriási kielégítetlen igény halmozódott fel az elmúlt két év során, így rengetegen pótolták elmaradt utazásaikat, nyaralásukat, amit alátámasztottak az előfoglalások és a légitársaságok beszámolói a repülőjegy foglalásokról. Ezt azonban hátráltathatták a repülőtereken és a légitársaságoknál kialakult kaotikus helyzetek, járattörlések, az elégtelen munkaerő állomány, az üzemanyagárak és az utazási, nyaralási költségek elszállása.
Az elemző szerint kérdés, hogy az üzleti turizmus milyen gyorsan áll talpra, megtartják-e az elmaradt konferenciákat, kiállításokat, vásárokat, de erre is kifejezett igény várható. Nemzetközi sportrendezvények és a nagyobb nyári fesztiválok megtartása jelentős mértékben élénkítette a turizmust a nyári hónapokban. A távol-keleti járványhelyzet miatt ugyanakkor a távol-keleti vendégkör visszatérése csak később lehetséges.
Az elemző megállapításaival és előrejelzésével a cikk teljes terjedelemben ITT található.
Forrás: Privatbankar.hu / Magyar Bankholding