Soron kívül módosítják a lovas szolgáltatásra vonatkozó rendeletet

A Nemzetgazdasági Minisztérium a közelgő június 30-ai határidőre való tekintettel soron kívül módosítja a lovas szolgáltató tevékenységről szóló rendeletet.

A Nemzetgazdasági Minisztérium az állattenyésztési törvény elveivel összhangban átmeneti türelmi idővel segíti az érintett szolgáltatókat abban, hogy eleget tudjanak tenni a minősítési kötelezettség teljesítésének. A módosítás több változtatás mellett a vendég lovagoltatásával járó lovas szolgáltatásnyújtásba bevont lovakra előírt alkalmassági minősítés igazolásának határidejét 2014. június 30-ról szeptember 30-ig tolja ki.

A látogatók számára nyújtott lovas szolgáltató tevékenység technikai és személyi feltételeit a lovas szolgáltató tevékenységről szóló 14/2008. (XII.20) ÖM rendelet szabályozza. A minősítési szempontok között szerepel az állat származásának igazolása is. A szabályozás eddig többnyire mikro-, kis- és középvállalkozásoknak okozott nehézséget, mivel az állattenyésztési törvény tiltása ellenére a lovas szolgáltatásnyújtásnál a gyakorlatban ismeretlen származású lovakat használnak, hiába a zugtenyésztés esetén kiróható bírság.
A jelenlegi módosítás a lovak számára vonatkozó minimum előírását is eltörli, amely intézkedéssel a kisebb lovardák is bekapcsolódhatnak a szolgáltatásnyújtásba.

A jogszabály szerint a lovas szolgáltatásnyújtás profitorientált tevékenység. A szabályozás tehát nem érinti a saját, magáncélú lovaglást vagy az olyan tevékenységeket, ahol nem merül fel üzleti érdek. Mivel a lovas balesetek száma megnövekedett az utóbbi időben, egyértelművé vált, hogy a lovaglás egyfajta „veszélyes üzemnek” minősül, és többoldalú szabályozást igényel (pl. minimum személyi és tárgyi feltételek, szakmai minősítési rendszer, ellenőrzések stb.).

A lovas szolgáltatásnyújtásnál fontos megoldani, hogy a szabályozás biztosítsa a lovasok biztonságát, a lovas szolgáltatást nyújtó vállalkozások, illetve a lovak érdekeire tekintettel a fenntarthatóságot, összhangban a hatályos állattenyésztési, kereskedelmi és egyéb törvényi előírásokkal. A lovas szolgáltatásnyújtás nemcsak turisztikai, hanem döntően állattenyésztési, állategészségügyi, sport, ifjúsági, valamint fogyatékosügyi szakterületekkel összefüggő szabályozási elemeket is tartalmaz, a komplex szabályozási tartalom miatt az NGM kibővített körű egyeztetéseket folytatott.


Újabb hazai telepen ütötte fel a fejét a száj-és körömfájás járvány

Újabb hazai telepen ütötte fel a fejét a száj-és körömfájás járvány 

A Győr-Moson-Sopron vármegyei Rábapordányban is találtak ragadós száj- és körömfájásban fertőzött szarvasmarhát.
Májusban jön a Budapest100

Májusban jön a Budapest100 

Rekordmennyiségű ház- és közösségi kert nyitja meg idén a kapuit.
Húsvéti tojáskeresés a DinoParkban

Húsvéti tojáskeresés a DinoParkban 

Izgalmas kalanddal várja a DinoPark KÖKI látogatóit a húsvéti ünnepek alatt.
Vízi, szárazföldi és légi járművek főszerepben: jönnek az Esztergom Napok

Vízi, szárazföldi és légi járművek főszerepben: jönnek az Esztergom Napok 

Két hétvége, négy rendezvény: tavaszi pezsgés Esztergomban.
Új világsztárokat és az E.T. -t is elhozta a húsvéti nyúl a Madame Tussauds-ba

Új világsztárokat és az E.T. -t is elhozta a húsvéti nyúl a Madame Tussauds-ba 

Húsvét a Madame Tussauds Budapestben: programok és új figurák várják a látogatókat.
Nincs húsvét Tojás-kút nélkül

Nincs húsvét Tojás-kút nélkül 

Húsvét és tavaszi szünet Székesfehérváron.
Varázslatos világot idéző produkció a Millenárisban

Varázslatos világot idéző produkció a Millenárisban  

Elkezdődött a mitikus világot megidéző Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison
Három nap – nyolc világsztár Paloznakon

Három nap – nyolc világsztár Paloznakon 

Idén nyáron ismét jazzbe borul a Balaton-felvidék.
Pár napig még megnézheti a Munkácsy-kiállítást

Pár napig még megnézheti a Munkácsy-kiállítást 

A nagy érdeklődésre való tekintettel a tervezetthez képest három héttel később, április 21-én, húsvéthétfőn zár a Szépművészeti Múzeum Munkácsy-kiállítása,
Két hétvége, két piknik a Zsolnay-negyedben

Két hétvége, két piknik a Zsolnay-negyedben 

Májusban újra a szabadtéri élményeké a főszerep a Zsolnay Negyedben.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.