Az elhangzott előadások középpontjában a II. világháborút követő időszak tájházi megjelenítése szerepelt. A tájékoztatók előadói arra törekedtek, hogy bemutassák, miként hasznosíthatják a már hagyományos tudást, a megszerzett tapasztalatokat napjainkban.
Ezért igyekeztek megosztani az élet minden területéről összegyűlt módszereket. Ezek felölelték a hagyományos építkezés körülményeit, a természetes anyagok használatát, továbbá a mindennapi háztartást, az étkezési szokásokat és az öltözködést is.
A témáról elsőként dr. Bereczki Ibolya, a szentendrei Szabadtéri Múzeum főigazgató-helyettese beszélt. Ezt követően pedig dr. Kiss Róbert Károly, az Ópusztaszeri Nemzeti Emlékpark XX. századi vonatkozásait ismertette. Bemutatta az emlékparkon belül kialakított skanzent, amely Csongrád megye népi építészeti emlékeit reprezentálja.
A parasztgazdaságok hagyományaira alapozva, a Szegedi Tudomány Egyetem Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszékéről dr. Simon András és Mód László tartott előadást.
Az előadók felvázolták, hogy a XXI. századi környezetben hogyan valósítható meg a szőlészet- és a gyümölcsészet. Követendő példaként arra is utaltak, hogy a hagyományos szőlő- és gyümölcsfeldolgozási módokat, napjainkban miként egészíthetik ki az évszázadokkal ezelőtt alkalmazott módszerekkel. Így - egyebek mellett - szőlő- és a must többoldalú felhasználásának lehetőségeiről beszéltek.
A történelmileg jelzett időszakról - a XX. század második feléről - újszerű dél-dunántúli, Szeged-alsóvárosi, székkutasi, füzéri és tiszaújvárosi megoldásokat ismerhettek meg a résztvevők. Összességében a konferencia fontos üzenetet közvetített a mai fiataloknak a közeli múltról, a nagyszüleik életkörülményeiről, lakberendezéseiről és használati eszközeiről. Látványokat, élményeket kínáltak, amelyek a fiatal generáció életéhez is kapcsolódnak.
A találkozó vendégei ezután megtekintették az Algyői Tájházat és az Ezerjókert gyógynövényházat, ahol kézműves bemutatókkal és helyi termékek kóstolójával várták őket. A szakmai tanulmányi kiránduláson pedig megismerhették Makó, Tótkomlós és Kiskundorozsma tájházait, valamint gyűjteményeit is.
A konferencia keretén belül adták át a szövetség által alapított az Év Tájháza kitüntető címet a Heves megyében található Boldogi Tájháznak, melyről bővebben itt olvashat.
A találkozó jentőségéről Hegedűsné Majnár Márta ügyvezető elnök tájékoztatta a Turizmus Online-t. Mint elmondta, az ország valamennyi részéből, sőt a határon túlról is érkeztek szakemberek.
Forrás: Turizmus Online