A debreceniek népszerű kirándulóhelye Erdőspuszta az egykor erdőgazdálkodásból élő emberek életét, munkáját ismertető bemutatóházzal, szobrokkal díszített, zöldellő kertjével, a tájegység növényeit, állatainak élőhelyeit bemutató tanösvénnyel, az Ördög-árok nevű, az ellenséges csapatok betörését gátló védvonallal, a horgásztavakkal, bográcsozó és pihenőhelyekkel. A beszédes nevű Panoráma úton autóval, kerékpárral és gyalogosan is bejárható a környék.
Turistautak, tűzrakó- és pihenőhelyek
Juhász Lajost, a Nyírerdő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettesét kérdeztük a fejlesztésekről. Megtudtuk, hogy az erdőgazdaság az Országos Kékkörnek csaknem 300 kilométeres szakaszát kezeli az Észak-Alföldi Régióban. Az Országos Kéktúra útvonalfejlesztés részeként megtisztítottak több mint 8 kilométernyi turistautat, kialakítottak egy 4 kilométeres kerékpárutat, így a Vekeri-tó, a Mézeshegyi-tó mellett az erdőben, kényelmes úton lehet kerékpározni. A Hármashegyi Pihenőcentrumban padokat, asztalokat, tűzrakót és esőbeállót újított fel a társaság, valamint korszerűsítette a három és fél évtizede épült büfét. A túraútvonal mellett 21 fedett és fedetlen pihenőhelyet épített. A 171 millió forintba kerülő fejlesztésből 163 millió forintot a Magyar Természetjáró Szövetséggel alkotott konzorciummal nyert a Nyírerdő „Az Országos Kékkör Észak-Alföldi Régiót érintő nyomvonalának és attrakcióinak multifunkciós fejlesztése, a túraútvonalak téradat alapú nyilvántartási és fenntartási rendszerének kialakítása a kapcsolódó szolgáltatások fejlesztése” nevű európai uniós pályázaton.
Új kilátó a Hármashegyen
Ahogy a műszaki vezérigazgató-helyettes elmondta, a Hármashegyen elbontották a több mint 30 éves, a fák által körbenőtt 14 méter magas kilátót, és 25 méter magasat építettek helyette. Az új építmény 45 millió forintba került. Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alaptól nyerte a pénz felét a Nyírerdő erdei közjóléti létesítmények megvalósítására, az összeg másik fele az erőgazdaság saját forrása. Az új kilátó építése mellett megújították a Fancsikai kilátót is. Az Alföldön furcsán ható Hármashegy nevet a három földhalomról kapta a hely, melynek 151 méter a legmagasabb pontja – magyarázta Juhász Lajos. Ott van a Zsuzsi Erdei Vasút megújult végállomása és a Hármashegyi Erdei Iskola is.
Tanösvény az erdei iskolánál
– Terveink szerint a fejlesztés folytatódik, a debreceni önkormányzat tulajdonában és a Nyírerdő kezelésében lévő Hármashegyi Erdei Iskolához kapcsolódva egy kilométer hosszú erdei tanösvényt alakít ki az erdőgazdaság, és megújítja a kerti foglalkoztatót. Új irodaépületet épít a Debreceni Erdészet a cívisvárosban, a Kartács utcában. Az építkezés már a végéhez közeledik. A Nagyerdei Erdészeti Erdei Iskolának új kültéri foglalkoztató épül – mondta Juhász Lajos. Majd hozzátette: a fejlesztés nem csak Debrecent érinti. Nyíregyháza-Sóstón is lebontották a régi kilátót és újat építenek körülbelül 50 millió forintból. A pénzt az erdészeti társaság saját forrásából teremtette elő.