A hazánk különböző részeiből érkezett szakemberek olyan előadásokat hallgattak meg, amelyek a tájházak fontosságát, azok értékeit és a turizmussal való kapcsolatát fejezik ki. Az előadók rámutattak arra, hogy a településeken található különböző középületek is magukban hordozzák azokat a népi építészeti jegyeket, amelyek korábban helyben vagy a tájegységekre voltak jellemzőek. A cél az, ha a jövőben ezeket az épületeket is felújítják, akkor megjelenjenek rajtuk a jellegzetes helyi motívumok.
Hegedűsné Majnár Márta a Turizmus Online-nak elmondta, hogy a szövetség jelenleg 243 tagot számlál. Közéjük tartoznak a jogi tagok, akik egy-egy tájházat tartanak fenn vagy működtetnek. Ugyanakkor a tagságot erősíti, hogy közéjük szakemberek – muzeológusok, néprajzosok, építészek is csatlakoztak, akik tanácsokkal látják el tájházi mozgalom résztvevőit.
Egyébként az idei év a szövetség életében fontos állomást jelentett, hiszen a felülvizsgálatot követően a magyar tájházhálózat fennmaradt a világörökségi várományosi helyszínek listáján. Ez komoly értéket képvisel, miután a hazai tájházak jelentőségét ismeri el, amelyek hiteles népi építészeti alkotások. Bár térben távol eső elemekből állnak, mégis összetartozó egységet képviselnek. Emellett turisztikai szempontból is fontos ez a döntés, mert a világ különböző országaiból érkező vendégek között olyanok is vannak, akik azzal a céllal jönnek Magyarországra, hogy a világörökségi helyszíneket meglátogassák.
A jövőre tekintve a szövetség szeretné, ha a hazai tájházi mozgalom szakmai irányítása megerősödne. Fontosnak tartják, hogy az egyes hazai régiókban dolgozó szakemberek még aktívabban kapcsolódjanak be a tájházak munkájába, segítsék és támogassák azokat. A szövetség arra is törekszik, hogy a tájházak a kulturális közfoglalkoztatásba is érdemben bekacsolódhassanak. Ezzel is még jobban megőrizhetnék a régmúlt emlékeit. A célkitűzéseik között az is szerepel, hogy egy-egy tájházhoz egy-egy turisztikai attrakciót is kapcsoljanak. Ezzel még élőbbé tehetik ezeknek a működését és növelhetik a vonzerejét. Például a helyi jellegzetességekhez, a népi mesterségekhez kötődő elemeket mutassák be az érdeklődő turistáknak. Ezekre jó példa a Nógrád megyei Terény, Kétbodony és Varsány – emelte ki Hegedűsné Majnár Márta –, ahová tanulmányi kirándulást is tettek a konferencia résztvevői.
A szövetség ügyvezető elnökének véleménye szerint az elmúlt időszakban egyre több hazai tájház mozdult el ebbe az irányba, és igyekeznek jó élményeket nyújtani a vendégeknek. De fontos, hogy a jövőben ezt a törekvést tovább erősítsék.