Ahogy arról korábban mi is hírt adtunk, a könyvtárat tavaly júniusban zárták be a mintegy százezer kötetet veszélyeztető kenyérbogár-fertőzés miatt.
„A főapátsági könyvtárat megmentettük” - jelentette be, Hortobágyi T. Cirill főapát kedden sajtótájékoztatón.
Azt mondta, hogy a rovarmentesítési eljárás mellett minden egyéb fertőzést is feltérképeztek és kezelés alá vettek, valamint a könyvtár teljes bútorzatát fertőtlenítették.
„Nincs ugyan menthetetlenül sérült kötet, ám a 200 év során sajnos a gyűjtemény több mint felét érték különböző károsító hatások”
- mondta, és hozzátette, hogy a könyvtár vezetői, segítői és szakértői korszerű módszerekkel folytatják az állományőrzést.
A legértékesebb, legrégebbi gyűjteményi rész szerencsére nem volt veszélyben, mert azokat egy külön helyszínen őrzik.
Ásványi Ilona, a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár igazgatója a nyolc hónapig tartó munkálatokról azt mondta, hogy „heroikus küzdelem folyt”.
Fotó: MTI/Krizsán Csaba
Elmondta, hogy a restaurátorok a polcokról leparkolt százezer kötetet háromezer ládába csomagolták, a ládákat fólia zsákokba tornyozták, amelyekbe kilencvenezer liternyi gázt pumpálva anoxiás, vagyis oxigénmegvonásos környezetben várakoztak a könyvek hat héten át annak érdekében, hogy a kártevők biztosan elpusztuljanak.
Ez idő alatt a 150 darab, egyenként 12 polcos szekrény üresen állt, így az asztalosok négyszáz darab, egyenként különböző méretű, a műemléki környezethez igazított alátámasztást épített be.
A visszafertőződés elkerülése érdekében addig egy fóliát sem bontottak ki, amíg a polcokat és a padlót nem fertőtlenítették. A védőszer felkenése után a hatékonyság növelése érdekében a polcokat hetekre fekete nejlonnal burkolták – sorolta.
A könyveket a kicsomagolás után alaposan átvizsgálták és megtisztították, 16 restaurátor hatvan napig dolgozott azon, hogy a köteteket speciális könyvtári porszívókkal portalanítsák. Közben feljegyezték, hogy melyiken milyen sérülés található – mondta.